Facebook Dünya Kadınlar Günü’nü Kutluyor!

1520454326 FB CreditHerKampanyas   4
1520454326 FB CreditHerKampanyas 4

Bu yılki Dünya Kadınlar Günü’nde Facebook insanları, dünyanın dört bir yanındaki kadınların her gün ait oldukları topluluklara yaptıkları katkıları desteklemeye ve kutlamaya davet ediyor; çünkü kadınlar liderlik ettiğinde, herkes gelişir.

Dünya Kadınlar Günü, 2017 yılında ilk kez yılın en çok konuşulan anı oldu. Bu enerji 2018 yılında da #timesup ve #metoo gibi kadınları Facebook’ta harekete geçiren kampanyalarla devam etti. Son üç ayda Dünya Kadınlar Günü ile ilgili yapılan sohbetlerin dörtte birinden fazlasına liderlik eden 18-24 yaş arası gençler, bu konuyu Facebook’taki diğer sohbet konularına kıyasla üç kat daha fazla yönlendiriyor.

Kadınlar olumlu etki yaratmak için Facebook gruplarından, bağışlardan ve topluluk oluşturma araçlarından oldukça etkin bir biçimde faydalanıyor:

– Facebook grupları insanların ortak ilgiler, amaçlar ve önemli anlar gibi hemen her alanda bağlantı kurmalarına olanak sağlıyor. Facebook üzerinde milyonlarca grup var ve insanlar kendileri için anlamlı, destekleyici topluluklar kurmak ve onları büyütmek için Facebook’u ziyaret ediyor.

– Küçük işletmeler, ekonomilerin omurgasını oluşturuyor. Küresel olarak Facebook’taki sayfaların yüzde 43’ü kadınlar tarafından oluşturulmuş durumda. Bu rakam geçen seneye göre yüzde 21, 2015 yılından beri ise yüzde 94’ten fazla bir artışı temsil ediyor. Ancak kadınlar, kendi işlerini kurmak ve büyütmek konusunda engellerle karşı karşıya kalmaya devam ediyor ve destekleyici topluluklar bulmak için bizim desteğimize ihtiyaç duyuyorlar. Bu yüzden Facebook’un #SheMeansBusiness programı, küçük işletmelerdeki kadınları dünyanın dört bir yanındaki fırsatlarla bağlantıya sokarak onları kendi topluluklarını bulmaları için cesaretlendiriyor.

– Facebook’ta yapılan bağışlar insanların bir amaç ile ilgili bilgi vermek için özel bir sayfa oluşturmalarına, bir bağış amacında birleşmelerine ve ihtiyaç zamanlarında topluluklarına gerekli yardımı sağlamalarına olanak sağlıyor. İnsanların arkadaşlarına ulaşmaları ve bir amaca hızlı bağışlar ve kolay paylaşım yoluyla ivme kazandırmak için etkili bir yol sunan Facebook’taki bağış kampanyalarının neredeyse yüzde 70’i, kadınlar tarafından oluşturulmuş durumda.

Tüm bunlara ek olarak kadınları güçlendirme misyonunu sürdüren Facebook, insanlara kendi hayatlarına etki eden kadınlara dikkat çekmek için ilham vermeyi amaçlayan yeni deneyimler ve araçlar da duyurdu:

– “Credit Her” Kampanyası: Bir :60 film ve altı kısa vinyet serisinden oluşan “Credit Her” kampanyası, geçmişte ve günümüzde topluluklarına önemli katkılar yapan ancak başarıları yeteri kadar duyulmamış olabilecek Billy Jean King ve Dr. Chien-Shiung Wu gibi olağanüstü kadınlara odaklanıyor. Bu filmler gerçek bir değişim için bir araya gelmeyi sağlamanın yanında insanlara o kadınları anma imkânı da sunuyor. Film ve vinyetlere www.facebook.com/facebook adresinden erişilebiliyor.

– Kartlar, fotoğraf çerçeveleri veya yazılı gönderileri için temalı arka planlar yoluyla desteğinizi gösterin. Bu özelliklerin hepsi insanları, kendilerini özgün bir şekilde ifade etmek ve hayatlarına etki eden ya da onlara iham veren kadınları anmaya teşvik etmek üzere tasarlandı. Bu deneyime haber kaynağınızda bugün beliren mesaj üzerinden ya da www.facebook.com/iwd adresinden erişilebiliyor.

– Facebook’un 2016 yılında kadınların kurduğu işletmeleri desteklemek üzere başlattığı #SheMeansBusiness ile kadınların liderlik ettiği bir küçük işletmeyle bağlantı kurun ya da onu destekleyin. #SheMeansBusiness, yeni ve güncellenmiş merkezini ve “Topluluk Bulma” aracını kullanıma sundu. Bu araç kadın girişimcilere, dünyanın dört bir yanındaki diğer kadınlarla iletişim kurmalarına, anlamlı bağlantılar oluşturmalarına ve işletmelerini büyütmelerine yardımcı olacak bilgileri sunuyor. Daha fazla bilgi için https://shemeansbusiness.fb.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Facebook herkesi bu ana katılarak başarılarına katkıda bulunan, onları yücelten, onlara ve topluluklarındaki diğer insanlara ilham veren kadınları kutlamaya çağırıyor.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler