Abdi İbrahim’den Kanser İle Mücadeleye Mavi – Turuncu Destek

Abdi İbrahim’den Kanser İle Mücadeleye Mavi Turuncu Destek C
Abdi İbrahim’den Kanser İle Mücadeleye Mavi Turuncu Destek C

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu ve Dünya Kanser Kontrol Örgütü (UICC), 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde hastalıkla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleyecek. Dünyanın birçok yerinde önemli ve tarihi noktalar mavi-turuncu renklere boyanacak. Projeye destek veren Abdi İbrahim de Maslak’ta bulunan Genel Müdürlük binası Abdi İbrahim Tower’ı 3 gün boyunca mavi ve turuncu renklerle ışıklandıracak. Türkiye Spor Yazarları Derneği de kanserle mücadelede fiziksel aktivitenin önemine dikkat çekmek amacıyla etkinliklerin önemli destekçilerinden biri. Bu kapsamda bazı basketbol, futbol ve voleybol takımları, 3 Şubat tarihinden itibaren sahaya ‘Kanseri de Yenebiliriz’ pankartıyla çıkacak.

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu ile Dünya Kanser Kontrol Örgütü (UICC) her yıl olduğu gibi bu yıl da 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde çağın hastalığına karşı açılan savaşta tüm dünyayı bir araya getirerek mesaj veriyor. Dünya Kanser Günü kapsamında dünya çapında yapılan çeşitli etkinlikler Türkiye’de de düzenlenecek. Kanser hastalığına dikkat çekmek amacıyla, 4 Şubat Pazar günü İstanbul’da Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Galata Kulesi; Ankara’da Altındağ Belediyesi; Kayseri’de Saat Kulesi, Gevher Nesibe Şifaiye Medresesi; Antalya’da havuz ve parklar, alışveriş merkezi; Mersin’de tarihi taş bina, park ve bahçeler mavi ve turuncu renkte ışıklarla aydınlatılacak. Abdi İbrahim’in koşulsuz desteği ile düzenlenecek etkinlikler kapsamında Maslak’ta bulunan Abdi İbrahim Tower da 2-4 Şubat tarihleri arasında mavi ve turuncu renklere bürünecek.

Kanserle mücadelede kişilerin sağlıklı yaşam tercihleri önemli rol oynuyor. Türkiye Spor Yazarları Derneği de fiziksel aktivitenin önemine dikkat çekmek amacıyla etkinliklerin önemli destekçilerinden biri. Bu kapsamda bazı basketbol, futbol ve voleybol takımları, 3 Şubat tarihinden itibaren sahaya ‘Kanseri de Yenebiliriz’ pankartıyla çıkacak.

İnsanlığın en önemli ve zorlu mücadelelerinden biri olarak kabul edilen kanser hastalığı yüzünden araştırmalara göre dünyada yaklaşık 8.8 milyon insan hayatını kaybediyor, yaklaşık 4 milyonu 30-69 yaş arasındaki yetişkinlerden oluşuyor. Bu 4 milyon ölüm erken olarak kabul edilip önlenebilir kanserler arasında yer alıyor. 8.8 milyon ölümün %70’i orta ve düşük gelir düzeyindeki ülkelerde gerçekleşiyor.

Kansere Karşı “Yapabiliriz, Yapabilirim” Diyoruz

Dünya Kanser Sağlık Örgütü kanser konusunda farkındalık yaratarak ve eğitim vererek milyonlarca ölüm vakasının önüne geçmeyi hedefliyor. 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde dünyanın kansere karşı yapabileceği çok şey olduğuna inanarak kanseri yenmek için yapılacakları “Yapabiliriz, Yapabilirim” sloganı ile özetliyor. 160’dan fazla ülkede kanserle savaşanlar bu yılın ana teması olan sporu destekleyerek dünyaya mesaj veriyor.

Türkiye’nin en eski ve en köklü kanser sivil örgütü olan Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu, kanserle mücadelede doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak, doğruların herkese ulaşmasını sağlamak, erken teşhis ve yaşam kalitesinin artmasına dikkat çekmek ve beraberinde mutlu bireylerin kanserle savaştan galip çıktıklarını hissettirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye’de sigara kullanımı, obezite kontrolü, tuz tüketimi, fiziksel aktivite ve egzersizin teşvik edilmesi, kanser kayıtları ve kanser taramalarında başarılı programlar yürütülüyor.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler