Haberler

Kültür ve Tiyatro Araştırmaları Derneği’nden İki Yeni Proje!

0

Kültür ve Tiyatro Araştırmaları Derneği (CULTHEATER), Kasım ve Aralık aylarında Tiyatro Okuryazarlığı Atölyesi ve Theater Empowers isimli iki yeni projeyi hayata geçirdi.

Kasım ayında Yücel Kültür Vakfı ortaklığında gerçekleşen Tiyatro Okuryazarlığı Atölyesinde farklı üniversitelerden gençler bir araya gelerek Oyun Atölyesi’nin yeni prodüksiyonu Woyzeck oyununu izlediler. Oyunun ardından oyunun yönetmeni ve oyuncuların da katılımı ile bir değerlendirme atölyesi gerçekleştirdiler. Birbirleri ile oyun hakkındaki görüşlerini paylaşan ve oyun metni ile sahneleme arasındaki farklar üzerine tartışma yürüten gençler, tiyatro izleme faaliyetlerini bir adım öteye taşımış oldular.

Aralık ayında gerçekleşen Theater Empowers projesinde CULTHEATER ve  Interkulturell Aktiv e.V. ortaklığında, Gençlik Köprüsü Türkiye – Almanya (Deutsch – Türkische Jugendbrücke) kurumunun desteği ile Türkiye ve Almanya’dan toplam 16 genç Berlin’de bir araya geldi. Birlikte Berliner Ensemble’dan Michael Thalheimer yönetiminde sahnelenen Bertolt Brecht’in Kafkas Tebeşir Dairesi oyununu izleyen gençler, Bertolt Brecht tiyatrosu, çağdaş tiyatro, tiyatroda metin ve sahneleme ilişkisi üzerine tartışma yürüttüler. Atölye süresince gençler, Türkiye ve Almanya’daki tiyatro imkanları ile kültür sanat alanı üzerine deneyim paylaşımında bulundular.

CULTHEATER, gençlerin kültür ve sanat alanına erişimini arttırmayı teşvik eden projeler gerçekleştirmeye devam ediyor. Dernek çalışmalarını takip etmek için www.cultheater.com sitesini ziyaret edebilir ya da @cultheater hesabını facebook ve instagramdan takip edebilirsiniz.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Civic Space Jobs

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberler