Eğitim

Çocuk Güvenliği Eğitici Eğitimi

0

Hayata Destek Derneği, çocuk hakları alanında çalışan Uluslararası Federasyon Terre Des Hommes (TDH) Almanya ile birlikte yürüttüğü “Türkiye’de Çocuk Güvenliği Kapasitesinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gönüllü eğitici eğitimleri düzenlemeye başlıyor.

Bu eğitimlerin ilk amacı, Türkiye’de yeni gelişmeye başlayan çocuk güvenliği alanında bir eğitmen havuzu oluşturulması. İlerleyen süreçte ise havuzda yer alan eğitmenlerin kolaylaştırıcılığıyla, yerelde çocuklara yönelik çalışmalar yürüten kurumların çocuk güvenliği alanında kapasitelerinin artırılması hedefleniyor.

Eğitimlerin ilk durağı İstanbul olacak. Program ortağımız olan uluslararası kurumların çocuk güvenliği alanında uzman danışmanı yürütücülüğünde, 5-8 Aralık 2017 tarihlerinde Çocuk Güvenliği Gönüllü Eğitici Eğitimi düzenlenecek. Katılımcıların konaklama, yol ve yemek masrafları Hayata Destek Derneği tarafından karşılanacak. Simultane tercüme eşliğinde yapılacak olan eğitimin dili İngilizce ve Türkçe olacak.

Siz de Türkiye’de çocuklarla çalışan kurumlarda çocuk güvenliği kapasitesinin artırılmasına katkıda bulunmak ve Çocuk Güvenliği Eğitmen Havuzunda yer almak istiyorsanız aşağıdaki formu doldurunuz.

Başvuruların en geç 29 Ekim 2017, Pazar gün bitimine kadar yapılması gerekmektedir. Başvurular 2 hafta içinde değerlendirilecek ve yalnızca seçilen adaylarla iletişime geçilerek sonuçlar duyurulacaktır.
Katılımcı sayısı 15 kişi ile sınırlıdır.

Eğitmenlerin sorumlulukları nelerdir?
Aldıkları eğitici eğitimi doğrultusunda eğitmenlerden,
– 5-8 Aralık 2017 tarihlerinde dört tam gün sürecek çocuk güvenliği eğitimine ve sonraki iki yıl süresince (2018-2019) yılda en az birer defa düzenlenecek olan devam eğitimlerine katılmaları;
– Proje ekibiyle işbirliği içerisinde, iki yıllık dönemde yerelde çocuklarla birlikte çalışmalar yürüten en az beş kamu ve sivil toplum kuruluşuna bir günlük çocuk güvenliği eğitimi vermeleri;
– Bulundukları ilde çocuk güvenliğine dair tanıtım faaliyetlerinin yürütülmesine destek olmaları ve konunun elçiliğini yapmaları beklenmektedir.

Proje illeri:
– Katılımcıların İstanbul, Hatay, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Adana, Mersin, Kayseri illerinde eğitim verebilecek esneklikte olması beklenmektedir.

Kimler eğitmen olabilir?
Eğitici eğitimine katılacak olan gönüllülerin;
– Yetişkin eğitimi alanında eğitim içeriği geliştirme ve uygulama konusunda deneyimli olması,
– Çocuk hakları, çocuk katılımı, çocuk koruma veya çocuk güvenliği konularında akademik ya da profesyonel deneyime veya bu konuda kendini geliştirme alt yapısı ve isteğine sahip olması,
– Hedef grubu çocuklar olan kurumların çalışanlarına yönelik çocuk güvenliği konulu eğitimler düzenlemeye istekli ve buna düzenli zaman ayırabiliyor olması,
– Çocuk güvenliği alanında kapasite artırma isteği taşıyan kurumlara ulaşmaya bu konuda kurumları desteklemeye istekli olması beklenmektedir.

Başvurular arasından seçim yapılırken;
– Sivil toplum kuruluşları, sosyal hizmet kurumları, belediyeler gibi çocuklarla çalışmalarda bulunan kurumlarda yer alıyor olmak,
– Yukarıda sayılan proje illerine göre dağılım dikkate alınacaktır.

Sorularınız için [email protected] adresine mail atarak bize ulaşabilirsiniz.

Başvuru Formu

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Civic Space Jobs

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Eğitim