Amerika’da Kısa Süreli Staj Fırsatı!

1 w3GXwXHWC SoInT8QhkzOQ 1
1 w3GXwXHWC SoInT8QhkzOQ 1

BURS DUYURUSU (Son Başvuru: 15 Kasım 2016 saat:23.00)

National Democratic Institute ve American Councils for International Education; Türkiye, Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan ve Moldovya’daki genç profesyonellere Amerika’daki yasama sürecini doğrudan gözlemleme fırsatı sunuyor.

24 Nisan-2 Haziran 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek olan programa gelen başvurular arasından Türkiye’den seçilecek üç kişi; Washington D.C’deki oryantasyon toplantısının ardından, Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde, eyalet düzeyindeki yerel meclislerde, yürütme organlarında, savunuculuk yapan sivil toplum kuruluşları ve düşünce kuruluşlarıyla, siyasi reform alanında çalışmalar yapan kurumlarda Amerikalı meslektaşlarıyla beraber çalışacak.

Program, farklı burs programlarına katılmak üzere o tarihte Amerika’da bulunan bütün bursiyerlerle birlikte Washington D.C’de gerçekleşecek kapanış toplantısıyla sona erecek. Ayrıca programın bitiminden sonraki dönemde, katılımcıların Amerika’daki program boyunca Amerikalı meslektaşlarıyla ortak geliştirecekleri projeler arasından seçilecek bazı projeler, Türkiye’de gerçekleşecek.

Programın Amaçları:

• Amerika’daki yasama süreci hakkında genel bilgi sahibi olmak

• Kamu politikalarını oluşturmada sivil toplumun rolünün önemini ve hükümetin hesap verebilirliğini artırmak

• Amerika’daki ve Türkiye’deki örgütler arasında ortaklıklar oluşturulmasına destek olmak

• Ortak sorun ve ihtiyaçlara yönelik olarak uygulamaya dönük çözümler geliştirmek amacıyla ortak bir dil oluşturmak

Başvuru Kriterleri:

• Türkiye, Rusya,Ukrayna, Belarus, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan ve Moldovya vatandaşı olmak ve o ülkede ikamet etmek

• Programa başvurduğu tarihte 25–35 yaşları arasında olmak (Geçerli yaş aralığı; 15 Kasım 1991 ile 16 Kasım 1980) Sistem online olduğundan; yaş kriterinde herhangi bir esneklik yapılmamaktadır.

• Üniversite mezunu olmak

• İleri derecede İngilizce konuşma ve yazma becerisine sahip olmak. Bunu üniversite öğrenimi boyunca İngilizce eğitim veren üniversitelerden mezuniyetle ve/veya son iki yılda alınmış TOEFL (500’ün üzerinde puan almak) veya IELTS (6 veya üzerinde puan almak) ile belgeleyebilmek. (Yazılı ön elemeyi geçen katılımcıların dil becerisi ile ilgili yukarda sıralanan koşulları sağlamadığı durumlarda; Ankara’da ücretsiz, sadece bu burs programı için geçerli bir TOEFL sınavı yapılacaktır.) Yazılı başvuru sonucu başarılı olan adaylarla sonrasında Ankara’da mülakat yapılacaktır.

• Türkiye’de kamu idaresi ve/veya sivil toplum alanında konuyla ilgili en az iki yıllık deneyime ve bu alanda kariyer yapma kararlılığına sahip olmak

• Programa başvurulduğu tarihte çalışıyor olmak

Katılımcıların konaklama ve ulaşım masrafları program tarafından karşılanacak ayrıca katılımcılara program boyunca küçük bir miktar harcırah verilecektir. Katılımcılar program boyunca Amerikalı ailelerinin evlerinde misafir olacaktır.

Başvuru kriterlerine uygun niteliklere sahipseniz ve programa başvurmak isterseniz aşağıdaki linki tıklayarak bir kullanıcı adı ve şifre aldıktan sonra “Professional Fellows Program,Spring 2017 Application for Citizens of Turkey” linkinde yer alan yönergeleri takip ederek başvurunuzu online olarak yapabilirsiniz.

Başvuru için son tarih 15 Kasım 2016 saat 23.00’tür. Başvurular online sistem üzerinden gerçekleştiğinden, 15 Kasım 2016 saat 23.00’ten sonra yapılan başvurular geçerli değildir.

Başvuru adresi:

https://ais.americancouncils.org/pfp

Programın içeriği, başvuru kriterleri ile ilgili sorularınız için National Democratic Institute’den Mevlüde Sahillioğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

Telefon: 0 312 447 06 12,

E-posta: [email protected]

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler