Change.org Türkiye 2023 Değişim Raporu Yayınlandı!

Change.org Türkiye 2023 Değişim Raporu Yayınlandı!

Change.org Türkiye 2023 Değişim Raporu yayınlandı. Rapora göre bu yıl imza kampanyalarına toplam 8 milyonun üzerinde imza atıldı ve 85 kampanya başarıya ulaştı. 6 Şubat depreminden sonra üniversitelerin dönem sonuna kadar online olması kararına karşı başlatılan kampanya 293.580 imza ile yılın en fazla imzalanan kampanyası oldu. Nisan ayında yüz yüze eğitime geçilmesiyle, kampanyada talep edilen sonuç elde edildi.

22 milyona yakın kullanıcısıyla, 11 yıldır Türkiye’de halkın, farklı alanlarda değişim taleplerini ortaya koyduğu sosyal değişim platformu Change.org Türkiye, 2023 yılı Değişim Raporu’nu yayınladı.

2023 yılında başarıya ulaşan kampanyalar, en fazla imzalanan kampanyalar ve kampanyaların mücadele alanlarına göre dağılımı gibi gibi bilgilerin yer aldığı rapor, yılın güzel haberlerini, halkın ihtiyaç ve sorunlarını yansıtıyor. Rapora göre, Change.org Türkiye’de 2023 yılında toplam 85 kampanya başarıyla sonuçlandı ve 8 milyon imza atıldı.

YILA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN MÜCADELESİ DAMGA VURDU

2023’te en fazla imzalanan kampanya, 293.580 imza ile, “Üniversiteme Dokunma” isimli kampanya oldu. Kampanya, 6 Şubat depreminin ardından üniversitelerin dönem sonuna kadar online devam etmesi kararına karşı başlatılmıştı. Üniversite öğrencilerinin yoğun tepkisi ve imza kampanyası sonrası Nisan ayında yüz yüze eğitime geçildi ve kampanya başarıyla sonuçlandı.

Taşkın alanına yapılacak okul projesinin iptali, haksız yere görevden alınan Emine öğretmenin görevine dönmesi, Sükraz İzomaltaz hastası Sinem’in ilacına kavuşması, Kaş marina imar planının reddi, yangın sonrasında Çanakkale’de avın yasaklanması, TDK’nin kadınların sesini duyarak 4 kelimenin cinsiyetçi anlamlarını sözlükten kaldırması, başarıya ulaşan diğer önemli kampanyalar arasındaydı.

HER KAMPANYA BİR SES, HER İMZA BİR YANKI

Change.org, Türkiye’de sıradan insanların görmek istedikleri değişim için seslerini duyurduğu, kamuoyunun desteğini aldığı, karar vericilere ulaştırdığı önemli mecralardan biri. Change.org Türkiye Ülke Direktörü Didem Korkut, “Bu rapor 2023’e, halkın gözünden tanıklık etmesi nedeniyle değerli bir kaynak. Her kampanya bir ses, her imza bir yankı.” diyor. Change.org’un açık ve bağımsız bir platform olduğunun altını çizen Korkut, 2024 yılında da kampanyaların daha fazla destek almasına, medya ve karar vericilerle ortak çalışarak başarıya ulaşmasına destek olmaya devam edeceklerini belirterek, değişim ihtiyacı olan herkesi, yapıcı çözümler için Change.org’da kampanya açmaya davet etti.

CHANGE.ORG TÜRKİYE 2023 DEĞİŞİM RAPORUNDA ÖNE ÇIKANLAR:

Rakamlarla Change.org Türkiye 2023

* İmza sayılarında 1 Aralık 2022- 1 Aralık 2023 tarihleri arasındaki veriler temel alınmıştır.

Başlatılan kampanya sayısı: 9.413

Başarı ilan edilen kampanya sayısı: 85

Kampanyalara atılan toplam imza sayısı: 8.050.857

2022’de imza atan kişi sayısı: 1.811.307

EN FAZLA İMZALANAN KAMPANYA: “ÜNİVERSİTEME DOKUNMA”

Kahramanmaraş depreminin ardından, üniversitelerde uzaktan eğitime geçilerek KYK yurtlarının depremden etkilenenlere tahsis edilmesi üzerine, eğitim haklarını geri isteyen öğrencilerin sesini duyurmak için başlattığı “Üniversiteme dokunma” kampanyası 2023 yılının en fazla imzalanan kampanyası oldu. Serra Başol tarafından başlatılan kampanya, 300 bine yakın imzayla desteklendi ve başarıya ulaşarak online eğitim kararı iptal edildi.

DEPREM SONRASI 503 KAMPANYA 1.109.125 İMZA

6 Şubat depremlerinden sonra depremzedelerin yaralarının sarılması, sorumluların cezalandırılması, yeniden benzer felaketlerin yaşanmaması gibi konuların öne çıktığı 503 kampanya başlatıldı. Bu alanda en fazla imzalanan kampanya,tüm sorumluların cezalandırılmasını talep eden kampanya oldu.

EN FAZLA KAMPANYA EĞİTİM ALANINDA

2023 yılında en fazla imzalanan kampanyanın eğitim alanında olmasının yanı sıra, toplamda en fazla kampanya da eğitim alanında başlatıldı. Bu alandaki kampanya sayısı 640 oldu. Üniversite öğrencilerinin üniversite yönetimlerine yönelik başlattığı kampanyalar, okullara imam atanması gibi kararların yarattığı endişeler, eğitim kalitesinin artırılmasına yönelik kampanyalar, sayının fazla olmasında etkili oldu.

EN FAZLA İMZA HAYVAN HAKLARI İÇİN

2023’te toplamda en fazla imza, hayvan hakları alanında başlatılan kampanyalara atıldı. Hayvan hakları için toplanan imza sayısı 1.238.928. Tüm ülkede yaşanan hayvan hakları ihlalleri ve barınaklarda yaşananlar bu alanda pek çok kişinin imza atmasının nedenleri arasındaydı.

EN FAZLA BAŞARI ÇEVRE VE İKLİM ALANINDA

2023’te çevre ve iklim alanında 14 kampanyada talep edilen değişim gerçekleşti ve çevre alanı, en fazla başarının elde edildiği alan oldu. İmza kampanyalarıyla güçlenen yerel mücadeleler ve gerek yerel, gerek ulusal sivil toplum kuruluşlarının mücadelelere verdiği destekler bu alanda başarının artmasına katkıda bulundu.

Change.org Türkiye 2023 Değişim Raporu’nun tamamına buradan ulaşabilirsiniz: Change.org/Rapor2023 

Öne çıkan başarılarla ilgili videomuza bu linkten ulaşabilirsiniz: https://youtu.be/Kg0eR7BV5xY

Change.org Türkiye Hakkında

Change.org Türkiye Şubesi 2012 yılında kuruldu. Vakfa ait ve kâr amacı gütmeyen bir sosyal fayda şirketi (B-Corp) olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Tüm gelirini bireysel desteklerden elde eden Change.org Türkiye vasıtasıyla insanlar hayatları ve toplumları için önemli konularda imza kampanyaları başlatıyor. Change.org Türkiye kampanya başlatan kişilere sürekli gelişen kampanya araçları sunarak, gerektiğinde iletişim ve strateji konusunda yardımcı olarak, değişime önayak olan hareketleri destekliyor.

Dünyanın dört bir tarafındaki insanları, görmek istedikleri değişimi yaratmaları için güçlendirmek amacıyla faaliyet gösteren Change.org, 480 milyondan fazla kullanıcısıyla, dünyanın en büyük sosyal değişim platformu. 2007 yılında kurulan Change.org’un şu an 196 ülkede kullanılıyor. Change.org Türkiye ve yürütülen kampanyalar hakkında daha detaylı bilgi almak için www.change.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler