Abdi İbrahim Vakfı Bursiyeri İrem Öztekin, 2023 Avrupa Down Sendromlu Sporcular (SUDS) Şampiyonası’nda 4 Gümüş ve 1 Bronz Madalya Kazandı

Abdi İbrahim Vakfı Bursiyeri İrem Öztekin, Down Sendromlular Avrupa Şampiyonası’nda Zaferle Parladı

Abdi İbrahim Vakfı Özel Öğrenci Bursu ile üniversite eğitimine devam eden milli yüzücü İrem Öztekin, İtalya’da Down sendromlu sporculara özel olarak düzenlenen Avrupa Yüzme Şampiyonası SUDS 2023’te 50 ve 200 metre kurbağalama, 100 metre kelebek, 200 metre bireysel karışık yarışlarında gümüş madalya, 50 metre kelebek kategorisinde de bronz madalya kazandı.

İrem Öztekin’den 4 Gümüş ve 1 Bronz Madalya

Üniversite eğitimine Abdi İbrahim Vakfı Özel Öğrenci Bursu ile devam eden Down sendromlu milli yüzücü İrem Öztekin, İtalya’nın Padova şehrinde düzenlenen SUDS 2023 Avrupa Şampiyonası’nda 50 metre ve 200 metre kurbağalama, 100 metre kelebek, 200 metre bireysel karışık yarışlarında gümüş, 50 metre kelebek kategorisinde de bronz madalya alarak toplamda 4 gümüş, 1 bronz madalyanın sahibi oldu.

İrem Öztekin, Avrupa şampiyonasında elde ettiği derecelerden büyük mutluluk duyduğunu belirtirken, Abdi İbrahim Kurumsal İlişkiler, Sürdürülebilirlik ve İletişim Direktörü Dr. M. Oğuzcan Bülbül de genç sporcuyu kutlayarak, “Abdi İbrahim Vakfı Bursu ile yarınlarımızın teminatı gençlerimize destek olmaya çalışıyoruz. Bilim insanlarının, sporcuların yetişmesine destek veriyor, Türkiye’nin geleceğine yatırım yapıyoruz. İrem de Abdi İbrahim Vakfı’ndan burs alan özel bir öğrencimiz. Eğitimine devam ederken bir yandan da sporda elde ettiği başarılarla bizleri gururlandırıyor. Down sendromlu sporculara özel olarak düzenlenen Avrupa Yüzme Şampiyonası’nda 4 gümüş ve 1 bronz madalyayı ülkemize kazandırdı, kendisini tebrik ediyor, nice büyük başarılara imza atacağına yürekten inanıyoruz” dedi.

İrem Öztekin 2017’de 100 metre kelebekte dünya gençler rekorunu kırdı.

Abdi İbrahim Vakfı Bursiyeri İrem Öztekin  

22 yaşındaki İrem Öztekin’in hayatı, 5. sınıftayken kaslarının gelişmesi için yüzme sporuna başlaması ile değişti. 2017 yılında ilk kez milli sporcu olan Öztekin, aynı yıl Fransa’daki Down Sendromlular Avrupa Açık Yüzme Şampiyonası’nda 100 metre kelebekte 2 dakika 3 saniye 32 saliselik derecesiyle gençler dünya rekorunu kırarak altın madalya kazandı.

Ege Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Antrenörlük Eğitimi Yüzme Antrenörlüğü Bölümü son sınıf öğrencisi olan başarılı sporcu, 2021’den beri de Abdi İbrahim Vakfı Özel Öğrenci Bursu ile eğitim hayatına devam ediyor. İzmir Gençlik Merkezleri Gençlik ve Spor Kulübü Derneği sporcusu olan ve şu ana dek 140’ın üzerinde madalya kazanan İrem Öztekin, hayalinin yüzme antrenörlüğü olduğunu belirterek şöyle dedi: “İtalya’da SUDS 2023 Avrupa Şampiyonası’nda 4 gümüş, 1 bronz madalya kazandığım ve ülkemi başarıyla temsil ettiğim için çok gururluyum. Down sendromuna yönelik toplumdaki farkındalığın artmasına katkı sağlıyor olmak da benim açımdan ayrı bir mutluluk ve motivasyon sebebi. Hayalim ileride yüzme antrenörü olmak. Bu amaca giden yolda sağladıkları burs desteği için de Abdi İbrahim Vakfı’na çok teşekkür ederim.”

“Gençleri yarının dünyasına hazırlıyoruz”

Abdi İbrahim Kurumsal İlişkiler, Sürdürülebilirlik ve İletişim Direktörü Dr. M. Oğuzcan Bülbül de İrem Öztekin’i kutlayarak şunları söyledi: “Abdi İbrahim olarak, 111 hayatı iyileştirme tutkusuyla hareket ediyoruz. Bu vizyonla, HEAL 2030 sürdürülebilirlik stratejisi çerçevesinde kurguladığımız toplumsal yatırım programlarımız içinde, Abdi İbrahim Vakfı Bursu çok özel bir yere sahip. Geleceğimizin teminatı gençlerimizi yarının dünyasına hazırlamak ve yeni İremlerin yetişmesine imkân sağlamak için adımlar atıyoruz. Bu hedef doğrultusunda, vakfımızın kuruluşunun akabinde, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde bugüne kadar toplam 62 öğrenciye burs olanağı sağladık ve her yıl burs programımızı yeni başvurulara açarak destek olmaya devam ediyoruz. Bursiyerlerimizin yüzde 72’sinin kız öğrenciden oluşması da bizim için ayrıca sevindirici. Türkiye’nin iyileştiren gücü olarak, ülkemizin yarınları için çalışmaya devam edeceğiz.”

Abdi İbrahim Vakfı Hakkında:

Abdi İbrahim Vakfı, kurucuları arasında Nesrin Barut Esirtgen, Nezih Barut, Ahmet Cenan Esirtgen, İbrahim Barut ve Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin bulunduğu bir organizasyon olup, “Eğitim, Spor, Sağlık ve Bakım Hizmetleri” alanında faaliyetlerini sürdürmektedir. Abdi İbrahim Vakfı, gençlerin bilim, spor ve eğitime olan ilgilerini artırmayı hedeflemekte ve onların çağdaş ve evrensel değerlere sahip, cumhuriyetin temel ilkelerine uygun, donanımlı ve nitelikli bireyler olarak yetişmelerine destek vermektedir.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler