Hayat Sende Derneği 2023-2024 Burs Başvuruları Başladı!

Hayat Sende Derneği, devlet korumasında yetişen çocukların ve kurumdan ayrılan gençlerin eğitimlerini desteklemek ve onların hayatlarına olumlu katkı sağlamak amacıyla yeni burs başvuru dönemini başlattı!

Hayat Sende Derneği Kimdir?

Hayat Sende Derneği, devlet korumasında yetişmiş bir grup idealist genç tarafından 2007 yılında Ankara’da kuruldu. Hedef kitlesi, devlet koruması altındaki çocuk ve gençler ile kurum bakımından ayrılanlar olan derneğin temel çalışma alanları şöyledir: 

  1. Güçlendirme ve Kapasite Geliştirme: Koruma altında yetişen çocuk ve gençlerin bağımsız ve güçlü bir şekilde hayata atılmasını, baş etme becerilerinin arttırılmasını ve ihtiyaç duydukları psikososyal, ekonomik ve toplumsal desteğe kolayca ulaşmasını hedefliyor. Bunun için mentorluk programları, ücretsiz hukuki ve sosyal hizmet danışmanlığı, ücretsiz psikolojik destek ve burs desteği sağlıyor. 
  2. Toplumda Farkındalık Geliştirme ve Savunuculuk: Devlet koruması altında büyüyen çocuk ve gençler alanında yaşanan güçlüklere ilişkin toplumun farkındalığını ve duyarlılığını arttırmayı, çocuk ve gençlerin haklarını savunmayı, koruyucu ve önleyici çalışmaları hayata geçirmeyi hedefliyor. Bunun için çeşitli projeler, sosyal kampanyalar ve çalıştaylar düzenliyor. 
  3. Etiketlenme ve Ayrımcılıkla Mücadele: Koruma altında yetişen çocuk ve gençlere yönelik etiketleme ve ayrımcılıkla mücadele ediyor, koruma altında yetişen çocuk ve gençlerin haklara ve fırsatlara kolayca erişebilmesi için çalışıyor. Bu doğrultuda her yıl geliştirdiği Doğru Sözlükü paylaşıyor.

Bu bağlamda, Hayat Sende Derneği, devlet korumasında yetişen çocukların ve kurumdan ayrılan gençlerin eğitimlerini desteklemek ve onların hayatlarına olumlu katkı sağlamak amacıyla yeni burs başvuru dönemini başlattı!

Başvuru Bilgilendirmesi:

Lütfen aşağıdaki uyarılara dikkat ediniz;

*Devlet koruması altında kalmamış olan kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.

**Eklenecek belgelerin eksik olması durumunda başvurular geçersiz sayılacaktır.

*** Belgeleri tam olan başvurular burs değerlendirme komitesi ile formda yanıtlanacak cevaplara göre puanlanacaktır, cevapları özenle yazmanız rica edilir.

Burs Başvurularının Değerlendirilme Süreci:

  1. Başvuruları değerlendirmek için 5 kişilik bir burs komitesi, başvuran kişilerin isimlerini görmeden, cevaplarına göre 10 üzerinden puanlama yapacaktır.
  2. Verilen puanlar toplanarak, en yüksek puandan en düşüğe doğru sıralama yapılacaktır.
  3. Derneğin burs verebilme kapasitesine göre, en yüksek puana sahip olan adaydan başlayarak burslar verilecektir.

*Puanlama sürecinde, başvuranların yaşadığı şehir, okuduğu bölüm, derneğin çalışmalarını takip edip etmedikleri, okudukları bölümün ihtiyaçlarına, başka bir yerden burs alıp almadıkları ve burs alma motivasyonları gibi birçok parametre göz önünde bulunduruluyor.

Son Başvuru Tarihi: 30 Eylül 2023
Burs Başvurularının Ön Değerlendirmesi: 29 Ekim 2023
Başvuru Sonuçlarının Bildirilmesi: 30 Kasım 2023

* Burs başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler