Teyit Raporu: Google Türkiye’de Doğru Bilgiye Erişimi Nasıl Etkiliyor?

Teyit’in dijital çağda dezenformasyon ve doğru bilgi edinme hakkı gibi kritik konulara ışık tutan ve özellikle Google’ın Türkiye’deki haber ekosistemi üzerindeki etkisine odaklanan raporu yayında. 

Rapor, dezenformasyonla mücadelenin hükümetleri, bireyleri, sivil toplumu ve özel şirketleri kapsayan kolektif bir sorumluluk olduğunun altını çiziyor. Teyit ekibi raporda Türkiye’deki durumu incelerken, Google’ın dezenformasyonla mücadele ve bilgi alma hakkına ilişkin politikalarını nasıl uyguladığını incelemeye çalıştı.

Google, Türkiye’de haber ve bilgi almak için en yaygın kullanılan arama motoru konumunda. Nüfusun yüzde 82’sinin internet erişimine sahip olduğu Türkiye’de, internet öncelikle bilgi edinmek ve güncel olaylardan haberdar olmak için kullanılıyor. Bu nedenle Google’ın bilgi edinme süreçlerinde oynadığı rolü ele alan böyle bir rapor ihtiyaç haline gelmişti.

Hazırlanan bu raporda Google’ın Türkiye’deki arama sonuçları ve haber dağıtımının şeffaflığı ve hesap verebilirliği ile ilgili endişelerin yanı sıra belirli web sitelerini veya siyasi görüşleri kayıran olası önyargı iddialarını da derlendi. Yine şirketin reklam politikalarının dezenformasyonun yayılmasına katkıda bulunduğu ve bazı medya kuruluşlarına ayrıcalıklı davrandığı iddiaları da ele alınan başlıklardan. Google’ın dezenformasyonu finanse etmeye devam ettiğine yönelik eldeki veriler şirketin yanlış bilgiyle mücadelesinde atması gereken adımlar olduğunu gösteriyor.

Rapor aynı zamanda Google’ın Türkiye medya sektöründeki rolünü ve medya kuruluşlarına sağladığı finansal desteği de inceliyor. Teyit, diğer ülkelerde bulunan bazı özelliklerin Türkiye’ye sunulmadığı ve teyit içeriklerine yönelik çifte standartı vurgulamanın da gerekli olduğu görüşünde.

Çalışmayla Google’ın Türkiye’deki medya sektörü üzerindeki etkisi, eksiklik ve çifte standartların tespit edilmesi ve medya özgürlüğüyle doğru bilgiye erişimle ilgili kritik konuların ele alınmasının bilgi ekosistemine katkı sunacağına inanıyor.

Rapora Teyit’in yayınlar sayfası ve bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler