Save The Children Türkiye, Avrupa Birliği Desteği ile Depremzedelerin Yanında Olmaya Devam Ediyor

oŞubat’ta Türkiye’nin güneyindeki Kahramanmaraş ilinde 7.6 ve 7.7 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Yıkıcı depremler sadece Türkiye’de 50.000’den fazla insanın hayatını kaybetmesine, 117.000’den fazla insanın yaralanmasına yol açtı. Felaket nedeniyle yerinden edilmiş 2,7 milyon insanın büyük bir bölümü hala çadırlar da dahil olmak üzere geçici yerleşim yerlerinde yaşıyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yönetilen kampların dışındaki kırsal alanda ve çadır alanlarında yaşayan topluluklar, su, barınma, gıda, temel mutfak gereçleri, hijyen tesislerine erişimdeki sorunlar nedeniyle özellikle savunmasız durumdayken, birçok çocuk hala eğitim ve öğrenim tesislerinin temel hizmetlerine erişemiyor.

Yaz aylarında sıcaklıkların yükselmesi, insanların çadırlarda ve yerleşim yerlerinde karşı karşıya kaldığı sağlıksız koşullar nedeniyle su kaynaklı hastalık riskinin artması bekleniyor. . Nesibe’nin* kızı Lina*, “Hijyen ürünlerine ulaşmakta sorun yaşıyoruz ve bu ürünler sadece Adıyaman şehir merkezinde mevcut” diyerek kırsal köylerde yaşayanların bu ürünlere olan hayati ihtiyacını vurguladı.

Save the Children, Pikolo Derneği ortaklığında, Avrupa Birliğitarafından sağlanan finansal destek ile, 1 Mart 2023 tarihinden bu yana su, sanitasyon ve hijyen hizmetleri sağlıyor. 2023 Ağustos ayı sonuna kadar devam edecek olan bu projede, 18.600 kişiye temel su, sanitasyon ve hijyen hizmetlerinin sağlanması hedefleniyor.

Şampuan, ıslak mendil, temizlik ürünleri, sabun, hijyenik ped gibi ihtiyaçları içeren kitler, beş kişilik bir ailenin iki aylık hijyen ihtiyacını karşılıyor. Adıyaman’ın kırsal bir köyünde depremde yıkılan evinin yanındaki çadırda yaşayan Derya*, kitleri teslim aldıktan sonra “Çamaşır makinelerimizi kullanamıyoruz, çevremizi temizleyemiyoruz ve temel hijyen ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz. Ama sağlanan destek sayesinde artık bunları yapabiliyoruz” dedi

Ayrıca Save the Children Türkiye, doğrudan ve dolaylı olarak yürüttüğü faaliyetler kapsamında Adıyaman ve Hatay illerinde 30 su deposu, 8 tuvalet ve duş kurdu, 3,755 hijyen kiti dağıttı.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler