ScaleUp Programı’nın 4. Dönemi Başarıyla Tamamlandı

Endeavor’un girişimci hızlandırma programı, işini büyütmek ve global pazara açılmak isteyen 12 girişimi daha mezun etti

Endeavor Türkiye’nin P&G iş birliğiyle gerçekleştirdiği Scaleup Hızlandırma Programı’nın dördüncü dönemi başarıyla tamamladı. Strateji ve iş geliştirme danışmanlığının yanı sıra Endeavor’ın uluslararası ağına erişim imkanı da sunan programa, bu yıl e-ticaret, hizmet yazılımları, mobilite, oyun ve yapay zeka alanlarında faaliyet gösteren 12 girişim katıldı. Evreka, Getmobil, Hiwell, Hergele, Hoopla, Lumnion, Navlungo, Packupp, Sanction Scanner, shippn, Techsign ve Tiplay Scaleup Programı’nın dördüncü dönem mezunları oldular.

Beş ay süren Endeavor ScaleUp Programı, ürün ve hizmetleri pazarda talep gören ve hızla ölçeklenen, teknoloji odaklı Scale-up aşamasındaki girişimlerin ihtiyaçlarına yönelik şekilde hibrit (online ve fiziksel) gerçekleştirildi.

Program girişimlerinin;

  • Kurucularının yaş ortalaması 36,
  • 2022 medyan ciroları 22 milyon TL, ortalama aldıkları yatırım miktarı ise 11 Milyon TL,
  • Yüzde 34’ü hizmet yazılımları, yüzde 33 e ticaret alanında, yüzde 17 mobilite, yüzde 8’i yapay zeka ve yüzde 8’i oyun alanında faaliyet gösteriyor,
  • Girişimcilerin müşteri profilleri yüzde 58 şirketler, yüzde 32 tüketiciler, yüzde 10 ise diğer alanlar.

Programı değerlendiren girişimciler, ortak problemlerini farklı açıdan gözlemleyerek, çözümlerini konuşmanın, metodoloji geliştirmekte kendileri için önemli bir yol gösterici olduğunu belirttiler.

Program boyunca Scale-up şirketlerinin kurucu ve CEO’ları, hukuk, teknoloji, ürün, markalaşma, yetenek, kültür ve yatırım konularında grup atölye çalışmalarına katıldılar. Başarılı Endeavor girişimcilerinden birebir mentorluk aldılar. Aynı zamanda genel strateji ve dikey uzmanlık konuları odaklı mentörlüklerle desteklenen “Founders Forum”larda benzer aşama girişimlerde yaşanan sorunları tartışma ve iş geliştirme fırsatları yakaladılar.

Programı değerlendiren Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Aslı Kurul Türkmen, “Endeavor Türkiye olarak, 15 yılı aşkın deneyimimizle her sektörden ve aşamadan girişimciye dokunmaya çalışıyoruz. 4 senedir yürüttüğümüz ScaleUp Programı, uzun vadede Endeavor Girişimcisi olmayı hedefleyen girişimciler için sunduğumuz en kapsamlı program. P&G’ye uzun süredir derinleşerek devam eden iş birliğimiz için teşekkür ediyor, ScaleUp Programı’na katılan tüm girişimcilere serüvenlerinde başarılar diliyorum” dedi.

Beş ay boyunca devam eden yeni dönem Scale Up yolculuğunda bu yıl da heyecan verici ve öğretici yeniliklerin sunulduğunu ifade eden P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Kumaş ve Ev Bakım Ticari Operasyonlar Başkan Yardımcısı Yetkin Tepeköylü, “Dört yıldır Türkiye’nin Scale-Up, başka bir deyişle ‘Girişimci Hızlandırma Programı’nın bir parçası olup girişimci ruhlara sunduğumuz destekle yarınlarımıza katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

P&G Türkiye olarak ülkemizde 36 yılı geride bırakmış olsalar da P&G’nin 186 yaşında bir şirket olduğunu hatırlatan Tepeköylü, bunu yenilikçiliğe ve araştırma güçlerine borçlu olduklarını vurgulayarak, “Girişimciliği desteklemeyi yenilikçi fikirlerle yan yana olarak inovatif genimizi her zaman taze tutmak açısından kıymetli görüyoruz. Bununla birlikte çalışanlarının çok büyük bir kısmı Y kuşağından olan bir şirket olarak yenilikçi düşünceye sahip gençleri şirket içi girişimcilik için desteklemek, ilham vermek ve motive etmek istiyoruz. Hedefimiz kurum içi kültürü inovasyon çerçevesinde yaratmak ve canlı tutmak. Son olarak da topluma ve ekonomiye katkı sunmak istiyoruz” diye konuştu.

Yetkin Tepeköylü, “Yeni fikirlerin hayat bulduğu ve ölçek kazandığı bir ekosistem oluşturmanın ‘geleceği iyileştirme’ olarak tanımladığımız amaca ulaşmada önemli bir araç olduğuna inanıyoruz. Scale-Up da bizim için bu amaca hizmet eden değerli bir program. Yeni fikirlerin hayat bulup, uygulamaya konulmasına fırsat tanıyan ve sürdürülebilir bir dünya çalışmalarına katkıda bulunan bu programa uzmanlık alanlarımızda destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler