STGM Katılım Hakkı Eğitimi Başvuruya Açıldı

Eğitime sadece İzmir, Manisa, Uşak, Denizli, Muğla, Aydın,Kütahya ve Balıkesir illerinde faaliyet gösteren STÖ’ler başvurabilir.

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Örgütlenme Özgürlüğünün İzlenmesi Projesi kapsamında STÖ’lerin savunuculuk ve katılım kapasitelerinin güçlendirilmesi hedefiyle 23-24-25 Mart 2023 tarihleri arasında İzmir‘de Katılım Hakkı Eğitimi düzenleyecek.

3 günlük eğitimde; ulusal ve uluslararası mevzuatta örgütlenme özgürlüğü, savunuculuk, katılımcı yöntemler ve katılım, yasa hazırlama süreçlerine STÖ katılımı, yerel katılım mekanizmaları ve merkezi idareye katılım mekanizmaları başlıkları konuşulacak.

Eğitime sadece İzmir, Manisa, Uşak, Denizli, Muğla, Aydın,Kütahya ve Balıkesir illerinde faaliyet gösteren STÖ’ler başvurabilir. Eğitime İzmir dışından katılacakların konaklama ve ulaşım masrafları STGM tarafından karşılanacak.

Başvuru takvimi

Eğitime katılmak isteyen STÖ’ler 10 Mart 2023 Cuma günü saat 17.00’ye kadar başvuru formunu doldurabilirler. Başvuru sonuçları hakkında bilgilendirme 13 Mart 2023 Pazartesi günü e-posta ile yapılacaktır.

Başvuru kriterleri

 • Eğitime sadece İzmir, Manisa, Uşak, Denizli, Muğla, Aydın,Kütahya ve Balıkesir illerinde faaliyet gösteren STÖ’ler başvurabilir.
 • Eğitim programı, yerel ve ulusal düzeyde savunuculuk aktiviteleri ve kampanyaları yürüten ya da bu faaliyetleri çalışma takvimine dahil etmiş hak temelli* STÖ’lere yöneliktir.
 • Eğitime her bir örgütü temsilen 2 kişinin başvurması zorunludur. STÖ adına tek kişi başvuruları kabul edilmeyecektir. Eğitimlere katılacak iki kişinin her iki eğitimin tamamına katılması zorunludur.
 • Eğitime başvuracak her iki STÖ temsilcisinin başvuru formunu birlikte doldurması zorunludur. Değerlendirme sonrasında istisnai durumlar dışında katılımcı değişikliği kabul edilmeyecektir.
 • Eğitime başvuracak STÖ temsilcilerinden en az birinin cinsiyet kimliğinin kadın olması tercih sebebidir.
 • Katılım, izleme ve değerlendirmeyle ilgili gündem oluşturma deneyimine sahip olmak veya karar verme süreçlerine dahil olma/kamu politikalarını etkileme planı artı puan olarak değerlendirilecektir.
 • STOK Öğrenim Platformunda “Herkese Lazım Dersler” bölümündeki derslerin bitirilmiş olması tercih sebebidir. STOK Öğrenim Platformuna buradan

Eğitim değerlendirmesi nasıl yapılacak?

 • Eğitim sürecinin etkin ve verimli ilerleyebilmesi için katılımcı sayısı 20 kişi ile sınırlı tutulacaktır. Değerlendirmede aşağıdaki kriterler baz alınacaktır.
 • Başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olması
 • Bir STÖ’den iki kişinin başvurmuş olması
 • Başvuru amacı ile eğitim programı amacının uyumu
 • Başvurunuzu yaptığınız sırada STOK Öğrenme Platformu’ndaki “Herkese Lazım Dersler” bölümündeki çevrimiçi içerikleri bitirmiş olmanız size öncelik sağlayacaktır.
 • Bölgesel dağılım
 • Tematik dağılım
 • Cinsiyet dengesi

* Hak temelli yaklaşım, bireyleri hak sahibi özneler olarak tanımlarken, devlet kurumlarını ve giderek artan oranda özel sektörü yükümlülük sahipleri olarak belirler. Dayanağını insan hakları ilkeleri ve standartlarından alan hak temelli yaklaşım, bireyleri haklarını talep edebilmeleri ve savunmaları için, kurumların ise haklarla bağlantılı yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri için kapasitelerinin geliştirilmesini hedefler.

Eğitime başvuruların kabul edilmesi durumunda, temsil edilen örgütün yönetim yapısından, tüm programa örgüt adına katılımınızı onayladığını belirten bir “görevlendirme mektubu” istenecek.

Eğitimle ilgili sorularınız için [email protected] adresini kullanabilirsiniz.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler