Belediyeler İçin Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme El Kitabı Yayımlandı

“Toplumsal cinsiyet eşitliğinin kurumsallaşmasının ve yerelleşmesinin önemli araçlarından biri ‘Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme (TCDB)’ yaklaşımıdır. Aslında TCDB girişimleri uzun vadede gerçekleşecek süreçlerdir; amaç olarak değil, strateji olarak görülmelidir. TCDB için her yerel düzey kendi stratejisini kendi öncelikleri doğrultusunda belirlemelidir.”

Bu el kitabı, Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı ile Amasra Belediyesi iş birliğinde yürütülen “Amasra Belediyesi’nde Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme Projesi” kapsamında hazırlandı. Bu proje ile Amasra Belediyesi’nde toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili faaliyetlerin daha anlaşılır ve daha etkili olabilmesi için toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme konusunda belediye bünyesinde farkındalık kazandırılması ve kapasite güçlendirilmesi amaçlandı.

Belediyelerde “Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme” konusunda uzun soluklu bir kapasite artırımına katkıda bulunması ve yerel savunuculuk aracı olarak kullanılması amacıyla Ayşe Kaşıkırık, Dr. Ece Öztan, Hilal Dokuzcan, Melek Toprak ve Sevilay Karapınar’ın katkılarıyla “Belediyeler İçin Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme El Kitabı” hazırlandı.

Editörlüğünü Dr. Ece Öztan’ın yaptığı kitaba ulaşmak için tıklayın.

Bu el kitabının belediyelerde toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme uygulamalarının yaygınlaşmasına ve kurumsallaşmasına katkı sunması dileğiyle…

Unutmayalım, eşitlik yerelden başlar!

Daha eşit ve kapsayıcı bir dünya birlikte mümkün!

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler