Sabancı Vakfı 7. Kısa Film Yarışması’nın Kanaat Önderi Ada Solomon Oldu

Sabancı Vakfı tarafından bu yıl ‘Ne Eğitimde Ne İstihdamda Yer Alan Genç Kadınlar’ temasıyla düzenlenen Kısa Film Yarışması’na başvurular sona erdi. Yarışmanın bu seneki kanaat önderi ise ünlü yapımcı Ada Solomon oldu. Solomon, “Ne eğitimde ne istihdamda yer alan çok fazla sayıda genç kadın var. Bu kadınlar görünmez, bu kadınlar sessiz. Ancak bizim, film yaratıcıları olarak sesimiz var. Onların farkındalık kazanmalarına yardımcı olabilir, onları görünür kılabiliriz. Onların sesini duyurmak bizlerin görev ve sorumluluğunda.” dedi.

Bu yıl 7. kez düzenlenecek Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması için başvuru süreci sona erdi. Teması “Ne Eğitimde Ne İstihdamda Yer Alan Genç Kadınlar” olarak belirlenen yarışma, “Başrolde İlk Kez… Hayattaki rollerine kendileri karar vermek isteyen tüm kadınlar için şimdi başrolde olma zamanı!” sloganı ile gerçekleştirilecek.

Toplumsal sorunlara sinema aracılığıyla dikkat çekmek amacıyla “Kısa Film Uzun Etki” sloganıyla 2016’da başlatılan Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nın bu yılki kanaat önderi de ünlü yapımcı Ada Solomon oldu. Yapımcısı olduğu filmlerle Berlin’de iki Altın Ayı kazanan Ada Solomon video mesajında sinemacılara,Ne eğitimde ne istihdamda yer alan çok fazla sayıda genç kadın var. Bu kadınlar görünmez, bu kadınlar sessiz. Ancak bizim, film yaratıcıları olarak sesimiz var. Onların farkındalık kazanmalarına yardımcı olabilir, onları görünür kılabiliriz. Onların sesini duyurmak bizlerin görev ve sorumluluğunda.” dedi.

Sanatın toplumlar üzerinde yarattığı etkiye inandıklarını ve toplumsal sorunlara dikkat çekmekte önemli bir araç olduğunu belirten Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Bu yılki kısa film yarışmamızın temasını ‘ne eğitimde ne istihdamda yer alan genç kadınlar’ olarak belirledik. Ne eğitimde ne istihdamda yer alan kişileri anlatan NEET kavramı, günümüzde gençler için en büyük sorunlardan biri haline geldi. Ülkemizde 18-29 yaş arasındaki 3,5 milyon genç kadın bu kategoride yer alıyor. Bu ciddi soruna yönelik çözümler geliştirmek amacıyla bu yıl Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesini hayata geçirdik. Bu kritik mesele karşısında tüm toplumda farkındalık yaratmak ana hedeflerimiz arasında yer alıyor. Festivalimizde de temamızı sanatın toplumsal konular üstündeki etki gücüne inanarak belirledik. Bu yıl kanaat önderi olarak seçilen ismimiz de yine genç kadınlara ilham olacak, Avrupa çapında tanınmış yapımcı Ada Solomon oldu. Solomon, bir kadının fırsat verildiğinde neler yapabileceğini gösteren en önemli örneklerden. Yarışmacılarımız için de örnek bir isim olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Kısa Film Yarışması Sanat Yönetmeni Zeynep Atakan da “Bu yıl yedincisi düzenlenecek Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nın kanaat önderinin Ada Solomon olmasından dolayı çok mutluyuz. Solomon’un başkanı olduğu özellikle Avrupa’dan tüm dünyaya yayılmakta olan EWA (Avrupa Görsel ve İşitsel Kadın Ağı), film sektöründeki kadınların setlerde çalışmasına yönelik çalışmalar yaparken NEET konusunda da ciddi çalışmaları olan bir kurum. Bu noktada, kendisinin birçok filmin yaratıcısı olarak yarışmanın bu yıl kanaat önderi olması bizi oldukça heyecanlandırıyor.” şeklinde konuştu.

Uluslararası ödüllü yapımcı

Hi Film Prodüksiyon ve Micro Film’in kurucusu Romanyalı yapımcı Ada Solomon, 80’in üzerinde filmin (uzun metraj, belgesel ve kısa filmin) yapımcılığını veya ortak yapımcılığını üstlendi. Bu filmlerden bazıları: Bad Luck Banging Or Loony Porn (Radu Jude, 2021, Berlin, Altın Ayı), Aferim! (Radu Jude, 2015, Berlin Gümüş Ayı) ve Child’s Pose (Calin Netzer, 2013, Berlin Altın Ayı).

Solomon; Cristian Nemescu, Ivana Mladenovic, Alexandru Solomon, Răzvan Rădulescu, Adrian Sitaru, Federico Bondi, Adriano Valerio, Tomasz Wasilewski, Dragomir Sholev gibi prestijli yönetmenlerle çalıştı ve Maren Ade’nin yönettiği Toni Erdmann (2016) filminin idari yapımcılığını yaptı.

Ünlü yapımcı aynı zamanda EWA Avrupa Görsel İşitsel Kadın Ağı Başkanı, EFA Avrupa Film Akademisi Başkan Yardımcısı, EAVE Ulusal Koordinatörü, ACE Network Yönetim Kurulu Üyesi, Romen Yapımcılar Birliği Kurucu Üyesi, Avrupa Yapımcılar Kulübü üyesi. Solomon, EFA Avrupa Ortak Yapım ödülü (Prix Eurimages 2013), Trieste Uluslararası Film Festivali Orta Avrupa Girişimcilik ödülü (2018) ve Palic Uluslararası Film Festivali Underground Spirit of Europe ödüllerinin (2021) de sahibidir.

Kısa Film Yarışması’na Başvurular Tamamlandı

Sabancı Vakfı 7. Kısa Film Yarışması için başvurular 18 Kasım 2022’de sona erdi. Yarışmaya başvuran eserler, öncelikle ön jüri tarafından değerlendirilecek ve finale kalan en az 10 en fazla 15 eser arasından jüri son değerlendirmeyi yapacak.

Yarışma temasına en uygun şekilde eserini hazırlayan, kriterlere uyan, akılda kalıcı ve yaratıcı bulunan kısa filmlerin birincisine 25 bin TL, ikincisine 20 bin TL, üçüncüsüne 15 bin TL ödül verilecek. Yarışmanın ödül töreni 18 Ocak 2023 tarihinde düzenlenecek.

[tnm_video layout=”mnmd-post-media-wide”]https://www.youtube.com/watch?v=U8IgP9njH08[/tnm_video]

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler