Mor Çatı’dan Yeni Kampanya: Şiddetten Uzaklaşmak Hakkımız

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, ülkemizde kadına yönelik şiddetle mücadelenin temel mekanizmalarından biri olan 6284 sayılı Kanun’u geniş kitlelere anlatabilmek için Türkiye genelinde çalışma başlattı. Kampanya aracılığıyla; kadınlar şiddetsiz bir hayat kurma kararı aldıklarında, şiddetten uzaklaşmalarını sağlayacak koruyucu ve önleyici tedbirleri etkin olarak sunması gereken 6284 sayılı Kanun hakkında farkındalığı artırmak ve bu Kanun’un kadınlar için hayati önemini vurgulamak hedefleniyor.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın, şiddete maruz kalan kadınlara yararlanabilecekleri hakları konusunda kapsamlı bilgi vermek için 6284 sayılı Kanun metni, kanun ile faydalanabilecekleri destekleri ve kanuna erişimde ihtiyaç duyacakları pratik bilgileri bir araya getirdiği www.kararaldim.org adlı mikro sitesi bulunuyor. Site aracılığıyla, kadınların yaşadıkları şiddetten kurtulmak için faydalanabilecekleri tüm seçenekleri anlaşılır bir dil ve destekleyici bilgilerle anlatan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, bu konuda daha geniş kitlelere ulaşmak için görsel materyaller ve filmler de hazırladı. Bu kapsamda hazırlanan videoya sosyal medya hesaplarından ve İstanbul’da bulunan metro reklam alanlarından izlenebilir. Kampanya dahilinde Büyükçekmece, Avcılar, Ataşehir, Kadıköy, Şişli ve diğer ilçelerin sokaklarında billboardlarda görselleri ve televizyon kanallarında ise TV bant reklamını görmek mümkün olacak.

Kampanya kapsamında Mor Çatı’nın da içinde olduğu Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı bileşeni olan kadın örgütleri 16 ilde eş zamanlı etkinlikler düzenleyip, broşür dağıtarak kanunun sağladığı haklar konusunda bilgilendirme çalışması yapacaklar.  

Kadına yönelik şiddet suçtur! Şiddetten uzaklaşmak hakkımız!

  • Kadına yönelik şiddet, cinsiyeti nedeniyle ev içinde ve dışında kadına uygulanan sistematik şiddet davranışlarıdır. Bu şiddetin ardında, erkeklerin toplumun her alanında görülen egemenlikleri ve kadın ile erkek arasındaki eşitsizlikler yatar.
  • Erkeklerin kadınlara şiddet uygulamasının nedeni: güç göstermek, öfke boşaltmak, kadınları kontrol etmek ya da cezalandırmaktır. Fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik, dijital şiddet biçimlerinin tümü bu amaca yöneliktir. Şiddete maruz kalmak, kadının korku, çaresizlik ve güvensizlik içinde yaşamasına neden olur.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler