#COP27 | Günün Fosili Ödülü Türkiye’nin

Günün Fosili, COP’ta bulunan sivil toplum temsilcilerinin oylarıyla seçiliyor ve CAN International tarafından iklim değişikliğine karşı “en azı başarmak için en fazlasını yapan” ülkelere veriliyor.

Günün fosili ödüllerini buradan izleyebilirsiniz.

Güzel bir haber veriyorken nasıl günün fosili olmayı başarırsınız?

Türkiye, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un güncellenmiş Ulusal Katkı Beyanı (NDC) açıklamasıyla bunu başardı. Güncellenen ulusal katkı beyanında 2030 azaltım hedefi yüzde 21’den yüzde 41’e yükseltildi. Kulağa hoş geliyor değil mi? Ancak Türkiye, hedeflerini dayandırdığı baz senaryodaki (BAU) emisyon miktarını arşta tuttuğu için bu yeni 2030 azaltım hedefi esasında 2020 seviyesinden yüzde 30’luk bir artış anlamına geliyor.

Daha önce de ülkeler iklim değişikliğini körüklemeye devam ederken kağıt üzerinde iyi görünmek için referans değerlerle veya başka sayılarla oynadılar. Hemen hemen yapılabilecek tüm dalavereleri gördük ve bu son göz boyama girişimine de aldanmayacağız.

Türkiye, 2021 yılında Paris Anlaşması’nı onayladığında Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin 2053 net sıfır emisyon hedefini açıkladı. Fakat maalesef bu güncellenen ulusal katkı beyanı 2053 net sıfır hedefi patikasıyla uyumlu değil. İklim konusunda çalışan sivil toplum örgütleri ve düşünce kuruluşlarının hesaplamalarına göre, Türkiye 2030 yılına kadar 2020 seviyeleri üzerinden yüzde 35’lik mutlak emisyon azaltımı gerçekleştirebilir ve böylece 2053 net sıfır hedefine planlı ve daha az maliyetli bir şekilde ulaşılabilir.

Bakan Kurum yaptığı açıklamada, Türkiye’nin iklim ve çevre politikalarında lider istediğini söyledi. Rakamlarınız konusunda dürüst olmak bu hedefe yönelik atılacak ilk adım olacaktır. Gerçek iklim liderliğine giden bir patika var. Türkiye’nin bu patikayı seçip fosil yakıt bağımlılığının neden olduğu yüksek faturalar, artan hava, su ve toprak kirliliği ve sağlık sorunların üstesinden gelmek veya sayılarla oynamaya devam etmek arasında bir karar vermesi gerekiyor.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler