Roof Coliving ve Adana Büyükşehir Belediyesi Şehircilik Atölyesi İşbirliği ile Adana’da Gerçekleşecek Yeryüzü Sineması Başvurularını Bekliyor

Roof Coliving ve Adana Büyükşehir Belediyesi Şehircilik Atölyesi işbirliği ile Adana’da gerçekleşecek Yeryüzü Sineması başvurularını bekliyor!

İklim krizi, uzun yıllardır deneyimlediğimiz ve günden güne artan etkisini gözlemlediğimiz bir sorun olarak hayatımızın bir parçası. iklim krizine karşı dünyanın dört bir yanında gerçekleşen mücadeleye yaratıcı yöntemlerle destek olmak ise hiç olmadığı kadar büyük bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Kamusal alana yapılacak yerleştirmeler hem geniş bir kitleye erişme hem de yurttaş farkındalığını ve dahiliyetini artırma potansiyeli nedeniyle bu yaratıcı yöntemlerin bir parçası olarak düşünülebilir.

“Pop-up sinema ile kamusal alanda insanları bir araya getiren iklim diyaloğunu nasıl yaratabiliriz?”

Roof Coliving, kamusal alanda tasarlanacak film mekanı ile genç yurttaşların deneyimleri, bilgileri ve yetenekleri ile daha kapsayıcı, fonksiyonel ve yaşanabilir alanlar olması için gençler ile birlikte tasarlamayı/uygulamayı amaçlıyor, kentsel tasarım süreçlerinde genç yurttaşların sivil katılımlarını artırmayı hedefliyor. Program kapsamında genç yurttaşları, kamusal alanlarda tasarlayacakları film mekanı ile insanlar arasında iklime dair diyalog ortamları yaratabilmek için küçük ölçekli müdahaleler tasarlamaya, alanında uzman kişilerin kapasite güçlendirme oturumlarına katılmaya ve Roof Coliving topluluğunun biraradalığını sağladığı farklı tip öğrenme çemberlerinde yer almaya davet ediyoruz!

Programa Katıldığımda Beni Nasıl Bir Süreç Bekliyor? 

Yeryüzü Sineması;

Birlikte yaşama kültürü, yer ve insan arasındaki ilişki, kent çalışmaları, birlikte yaratım gibi konularla ilgilenen kamusal alanlarda etkileşimi arttıracak iklim odağında müdahale tasarımları yapmaya ilgi duyan,

Aktif yurttaşlık konusuna, kolektif üretime ve tasarıma meraklı,

İklim ve sürdürülebilirlik konularına ilgi duyan,

Kültür-sanat pratikleri ile üretim yapmaya ilgi duyan,

Bilgisini, yeteneğini, deneyimini paylaşmak isteyen,

Program boyunca grup çalışmalarında sorumluluk alabilecek,

Film mekanı tasarlama, sinema konusunda heyecanlı,

Sosyal inovasyon/tasarım odaklı düşünme konularında çalışmak isteyen 18-29 yaş arası Adana’da yaşayan kent, ekoloji, iklim gibi konulara meraklı, çözümün bir parçası olmak isteyen bütün yaratıcıların başvurularını bekliyoruz!

Program, yerel yönetim temsilcileri ve genç yurttaşları biraraya getirerek diyalog ortamı yaratmayı, birbirinden farklı disiplinlerde olan genç yurttaşlara iklim odağında müdahale geliştirmeleri için alan yaratmayı hedefliyor. 

Yeryüzü Sineması; 3 Kasım Perşembe günü başlayacak ve hibrit şekilde gerçekleştirilecek.

Program Akışı:

3 Kasım Tanışma Etkinliği (online)

Birlikte Öğrenme ve Tasarlama Süreci

・12-13 Kasım Kapasite Güçlendirme Eğitimleri, Atölyeler (online)

・19-20 Kasım Birlikte Tasarım Çalıştayı (yüz yüze Adana’da gerçekleşecek)

Aralık – Ocak ayı boyunca Roof Coliving Topluluğu ile akran akrana mentörlük görüşmeleri

Ocak-Şubat-Mart : Adana’da belirlenen sahaya müdahalelerin uygunlanma süreci ve film gösterimleri

Ben de Katılmak İstiyorum Ama Nasıl? 

Başvurular için 28 Ekim Cuma günü 23.59’a kadar formu eksiksiz olarak doldurmanız yeterli. 

Program hakkında detaylı bilgiye www.roofcoliving.org adresinden ulaşabilir, sorularınız için [email protected] adresine yazabilirsiniz!

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler