İkizköy ve Akbelen Ormanı İçin Verilen Mücadele, 18 Temmuz Pazartesi Günü 19.30’da Canlı Yayında

Change.org Türkiye’nin başlattığı “Değişim Hikayeleri” Youtube canlı yayın serisi  sürüyor. Bu akşam saat 19.30’da Change.org Türkiye’nin sosyal medya hesaplarından yapılacak serinin ikinci canlı yayınında İkizköy Çevre Komitesi ve İklim için Gençlik Türkiye ekibi, İkizköy ve Akbelen Ormanı’nı korumak için verilen mücadeleyi ve alternatif enerji politikalarını konuşacak.

Türkiye’nin değişim platformu Change.org’un geçtiğimiz ay başlattığı canlı yayın serisi “Değişim Hikayeleri” devam ediyor.

Görmek istedikleri değişim için Change.org’da harekete geçen kampanyacıların öykülerini dinleyeceğiniz, etki yaratan kampanyaları ve bu kampanyaları başlatanları daha yakından tanıma fırsatı bulacağınız “Değişim Hikayeleri” 18 Temmuz Pazartesi (bu akşam) Change.org Türkiye Youtube kanalında izlenebilir. İkizköy Çevre Komitesi ile İklim için Gençlik Türkiye ekibi kampanya deneyimlerini paylaşacağı canlı yayın, kömür madeni yapmak için yok edilmek istenen Muğla İkizköy ve Akbelen Ormanı’nındaki nöbet alanından gerçekleştirilecek.

Şirket tarafından dava süreci devam etmesine rağmen  hukuka aykırı olarak yapılan  ve köylülerin araya girmesi ile durdurulan ağaç kesimleri ile kamuoyunun gündemine oturan Akbelen Ormanı’ndaki nöbetin 1. yılında, İkizköylüler ve Z kuşağının temsilcilerinden kömürsüz bir gelecek için yürüttükleri mücadelelerinin hikayesini dinleyeceğiz. Canlı yayında, kömür nedeniyle yıllardır Muğla’da yaşanan sağlık ve çevre sorunlarının yanı sıra; iklim krizine neden olan enerji politikalarının alternatifleri de tartışılacak. İklim için Gençlik Türkiye ekibi ile karbonsuz bir gelecek için Türkiye’nin en geç 2030 için Kömürden Çıkış Eylem Planı hazırlanması talebi ile Change.org Türkiye platformunda yürüttükleri imza kampanyasının detaylarını konuşacağız. İkizköy Çevre Komitesi ise canlı yayında topraklarını yok olmaktan korumak için üç yıldır hukuki alanda ve sahada sürdürdükleri mücadelelerini; ayrıca Change.org üzerinden başlattıkları ve imza sayısı 100 bini geçen kampanya ile ilgili deneyimlerini aktaracak.

İKİZKÖY’DE NELER OLUYOR?

İkizköylüler, 40 yıldır Yeniköy, Kemerköy ve Yatağan termik santrallerinin ve kömür madenlerinin yıkıcı etkileri altında yaşıyor. 15 kilometre boyunca kesintisiz uzanan kömür madeni en son İkizköy’e kadar dayandı. Milas İkizköy olarak, Yeniköy-İkizköy Linyit Sahası’nın hemen yanında; Yeniköy Termik Santrali’ne 7 kilometre mesafede yıllardır hayatta kalma mücadelesi veriyor.  Şimdi de ellerinde kalan son doğal alan olan Akbelen Ormanı; ağaçları, çalıları, kuşları, kekik ve mantarları ile toptan yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. 

İklim krizine neden olan politikalar, İkizköy ve Akbelen Ormanı için verilen mücadelenin öyküsü ve çok daha fazlası “Değişim Hikayeleri” canlı yayını ile bu akşam 19.30’da sizlerle! Canlı yayını  Change.org Türkiye Youtube hesabından ya da Change.org Türkiye Facebook hesabından takip edebilirsiniz.

[tnm_video layout=”mnmd-post-media-wide”]https://www.youtube.com/watch?v=sMwpgYMc3k4[/tnm_video]

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler