Yeşil Papağanların Yaşam Hakları için Başlatılan Mücadele Hızla Büyüyor

“İstilacı tür “ ilan edilerek, doğadaki popülasyonlarının azaltılması kararlaştırılan yeşil papağanların yaşam hakları için başlatılan imza kampanyası için kısa sürede 20 binden fazla kişi destek verdi.

Doğaya zarar verdikleri gerekçesiyle yok edileceği iddia edilen ve Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “Türkiye’deki Karasal Ortamlarda ve İç Sularda İstilacı Yabancı Türlerin Tehditlerinin Değerlendirilmesi Projesi” (TERİAS) kapsamında “istilacı tür” kapsamına sokulan yeşil papağanların yaşama hakları için, kuş veterineri Burak Uçar, Türkiye’nin değişim platformu Change.org’da bir imza kampanyası başlattı. Şu ana dek 20 binden fazla imza toplayan kampanya, bilimsel hiçbir veri olmamasına rağmen, yeşil papağanların doğaya zarar verdiklerini gerekçe göstererek yuvalarının bozulmasına/ kapatılmasına ve doğadaki popülasyonunun azaltılmasına karşı çıkıyor.

Yeşil papağanların pet shop’lar ve hayvanat bahçeleri tarafından körüklenen hayvan ticaretiyle yıllar önce zorla Türkiye’ye getirildiğini, ancak günümüzde büyük şehirlerdeki parklarda, bahçelerde ya da tarihi binaların yüksek yerlerinde yaşamaya uyum sağladığını ifade eden Burak Açar, sözlerine şu şekilde devam etti:

“SEBEPSİZ YERE CANLILAR ÖLDÜRÜLECEK”

“İlk duyduğumda papağanların eradikasyonu sözüne, yani ortadan kaldırılma düşüncesine inanamadım. Veteriner hekimliğin sadece kuş ve özellikle papağanlar üzerine hizmet veren bir bireyi olarak, sebebini anlamsız ve gereksiz buldum. Bu alanda yapılmış ciddi bir bilimsel araştırma olmaması yapılacak olan eradikasyonun sebebinin dayandığı bir nokta olmamasını gösterir. Sebepsiz yere canlılar öldürülecek. Ben de bu çalışmanın yapılmaması için, sesimizi duyurmak adına bir imza kampanyası başlattım. Hiçbir canlının yaşam hakkı elinden keyfi olarak alınmamalıdır. Doğa, bu canlılara aittir. Genç nesillere de onları yok etmeyi değil, onlarla yaşamayı öğretmeli ve örnek olmalıyız.”

Yeşil papağanlarla ilgili verilen bu karara karşı çıkan Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dicle Tuba Kılıç ise yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“TÜRKİYE’DE PEK ÇOK KUŞ TÜRÜNÜN SAYISI AZALIYOR”

“Papağanların veya yumurtalarının öldürülmesi hem yaşam hakkı adaleti hem de bilimsel açıdan doğru değil. Bu kuşların “istilacı” tür ilan edilmesi için uzun soluklu bir dizi bilimsel çalışma yapılması gerekir. Papağanlar nerede, hangi tür veya türlere, ne ölçüde zarar veriyor? Bunun bilimsel araştırmalarla ispat edilmesi gerekir. Kaldı ki Türkiye’de böyle bir çalışma yapılmadı. Ayrıca bu türlerin Avrupa Birliği İstilacı tür listesinde yer almadığını düşünürsek, elimizde hiçbir bilimsel veri olmadan bu türlerin yaşama hakkını elinden almayı düşünemeyiz. Türkiye’de pek çok kuş türünün sayısı azalıyor, yaşam alanları yok oluyor. Papağanlarla uğraşmak yerine Anadolu’nun dört bir yanını yok eden tehditler ortadan kaldırılmalı.”

PROJE BU YIL İPTAL OLDU 

Yeşil papağanların yumurtalarına ve yaşam alanlarına müdahale edilmesi planlanan projenin bu yıl iptal olduğu öğrenildi, ancak önümüzdeki yıl yeşil papağanların geleceğinin ne olacağı konusu belirsizliğini koruyor.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler