Yerel Projeler Hibe Programı için İkinci Açık Çağrı

Yerel Projeler Hibe Programı‘nın ikinci açık çağrı dönemi için başvurular başladı. Yerel topluluklar ve izleyiciler üzerinde etkili olan girişimlere ve bireylere ulaşmak amacıyla tasarlanan Yerel Projeler Hibe Programı, diyaloğu teşvik eden ve sosyal sorunları mercek altına alan kültürel projelere kapsamlı ve esnek bir yapıda fon sağlamayı hedefliyor. Yerel ihtiyaçlarla eşleşen, yerel topluluklara ve onların ihtiyaçlarına yönelik kültür-sanat projelerinin desteklendiği Yerel Projeler Hibe Programı’nın ikinci açık çağrı döneminde başvurular başladı ve 11 Nisan 2022, Pazartesi günü saat 18.00’de sona erecek.  

Yerel Projeler Hibe Programı, Türkiye’nin daralan sivil alanında hoşgörü, ayrımcılık karşıtlığı, ifade özgürlüğü ve demokratik süreçlerin teşvik edilmesi hedefiyle, kültür-sanat alanında projeler üreten STK’lara, inisiyatif, girişim, kolektif ve aktivistlere fon sağlayarak alanın demokratikleşmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. 

Yerel Projeler Hibe Programı’na Türkiye’de yerleşik, resmi statüsü olan veya olmayan sivil toplum kuruluşları, girişimler ve kâr amacı gütmeden proje üretmek isteyen tüm bireyler başvurabiliyor. Eş başvuran ve/veya iştirakçi ile başvuru yapılabilirken, başvuru sahiplerinin Kültür-sanat alanındaki en az 2 yıllık faaliyetlerini belgelemeleri bekleniyor. Programa, sergi, çevrimiçi ve matbu yayın, atölye-seminer-sempozyum, gazetecilik ve belgeselcilik faaliyetleri, koleksiyon ve arşivcilik faaliyetleri, konser, performans, tiyatro prodüksiyonu, tüm sanat türlerinde eğitim programları ve film prodüksiyonu projeleriyle başvurulabiliyor. 

CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı’nın öncelikli hedefi büyük şehirlerin ötesine uzanmak ve finansman kaynağına erişimi olmayan ya da erişimi sınırlı olan kurum ve kişilere ulaşmaktır. Bu amaçla, tüm hibe programlarında büyük şehirlerden yapılan başvurulara kota uygulanır. Yerel Projeler Hibe Programı’nın ikinci açık çağrı döneminde destekleyeği 24 projenin 16 tanesi İstanbul, Ankara, İzmir dışındaki şehirlerden yapılan başvurular arasından seçilecektir.

Başvurular, CultureCIVIC web sitesi üzerinden ulaşılabilen Başvuru Portalı üzerinden yapılıyor. Adaylar koşullarla ilgili detaylı bilgiye Başvuru Rehberi ve Sıkça Sorulan Sorular sayfalarından ulaşabilirler. Başvurular 11 Nisan 2022, Pazartesi günü Saat 18.00’de sona erecek. 

Detaylı bilgi için: www.culture-civic.org 

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler