Lotus Kadın Dayanışma ve Yaşam Derneği’nden Sevgililer Günü Açıklaması: #şıpsevivermeyelim, Güvenli İlişkiler Kuralım”

#şıpsevivermeyelim, Güvenli İlişkiler Kuralım

“Bu yıl hediyemiz güvenli ilişkiler olsun.”

Lotus Kadın Dayanışma ve Yaşam Derneği, 14 Şubat Sevgililer günü ile birlikte sevgiliye alınacak hediyeler, romantik planlar yerine ilişkilerin aslında güvenli olup olmadığını gündeme getiriyor. 

Lotus Kadın, kadına yönelik şiddetle mücadelede ilişkilerin en başında şiddeti tanımanın ve güvenli ilişkiler kurmanın önemine dikkat çekiyor. Genç yaşlardaki duygusal ilişkilerin ayıplanması ile bu ilişkilerin hakkında konuşma ve deneyim paylaşma alanı kısıtlanıyor. Lotus Kadın, 2018 yılında başladığı “Şiddetim Olma Sevgilim Ol” kampanyası kapsamında genç kadın ve kız çocuklarının güçlenmesi için farkındalık ve güçlenme çalışmalarına devam ediyor. Kampanya kapsamında başlatılan Güvenli İlişki Testini şimdiye kadar dolduran 600’den fazla genç kadın ilişkilerinde şiddetin pek çok farklı türüne maruz kaldıklarını söylüyor. (Güvenli İlişki Testi için tıklayın.)

Sadece hediyelere ve alışverişe odaklanan sevgililer günü aslında güvenli ilişkilerin nasıl olması gerektiğini konuşmak için bir fırsat. Bu fırsatı değerlendiren Lotus Kadın, bu yıl #şıpsevivermeyelim sloganı ile kampanyasına devam ediyor.

“14 Şubat’ta #şıpsevivermeyelim, birbirimize güvenelim, hediyemiz güvenli ilişkiler olsun.” 

“Genç kadınlar ve kız çocukları deneyimlerini paylaşmak için imkanlar buldukça şiddeti erken tanıyacaklar ve güvenli ilişkiler kurmak için güçlenecekler. Bunun için dernek olarak farkındalık kampanyalarımızla birlikle bu paylaşım ve öğrenme ortamlarını yaratmak için çalışmaya devam ediyoruz. Oluşturduğumuz yaratıcı drama atölyesini bu yıl mart ayından itibaren yaygınlaştırmaya başlayacağız. Bu konuda yurt içi ve yurt dışından sivil toplum kuruluşlarıyla da işbirliği yaparak kendimizi geliştiriyoruz.”

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler