Küp Projesi’ni Gençlerle Kendi Kurumlarında Gerçekleştirmek İsteyenler için Başvurular Açıldı

14-18 yaş grubu gençlerin insan hakları konusunda kendilerini ifade edecekleri alanlar yaratması için İstanbul’da yürütülecek projeye kurumunuzla katılmak ister misiniz?

İstanbul İsveç Başkonsolosluğu ve İsveç Enstitüsü tarafından desteklenen, BİLGİ Çocuk Çalışmaları tarafından yürütülen Küp Projesi’ni gençlerle kendi kurumlarında gerçekleştirmek isteyenler için başvurular açıldı. Proje Aralık 2021 – Mayıs 2022 tarihlerinde sadece İstanbul’da yer alan kurumlarla işbirliğinde yürütülecektir.

Küp Projesi Nedir?

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde belirtilen temel insan haklarını bilmek, demokrasinin temelini anlamak için hayati önem taşımaktadır. Bu amaçla Küp Projesi; Raoul Wallenberg Akademisi tarafından 2014 yılında İsveç çapında başlatıldı ve model olarak İsveç’te ve farklı ülkelerde yaygınlaşmaya başladı. Küp Projesi; ifade özgürlüğü, seyahat ve yerleşme (oturum) özgürlüğü gibi gençlerin günlük yaşamlarında önemli bir yer tutan ve anlaşılabilir olacakken soyut kalabilen kavramlar üzerine düşünmek için yaratıcı araçlar kullanarak lise çağındaki gençlerin insan hakları konusunda bilgi ve farkındalık düzeyini artırmayı hedeflemektedir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Çalışmalardan çıkan üretim ve çıktılar; küp şeklindeki mekanlara yerleştirilerek kamuya açık alanlarda sergilenmektedir. Türkiye’de de Nisan-Mayıs döneminde serginin yapılması planlanmaktadır.

Küp Projesinde Yer Alacak Kurumlardan Neler Beklenir?

 • Öncelikli beklenti gençlerle insan hakları çalışmak ve gençlerin kendilerini rahatça ifade edebileceği alanlar yaratmak konusunda motivasyon sahibi olmak
 • Proje takvimi süresince (10 Aralık 2021 – 27 Mayıs 2022) aşağıdaki beklentileri yerine getirmek:
  • Eğitimler: Kurumlarda sorumluluk alacak eğitimcilerle yapılacak “çocuklar ve gençlerle insan hakları çalışmak” konulu proje eğitimlerine katılmak (Eğitim Tarihleri: 25 Aralık 2021 Cumartesi 13:00-17:00 (çevrimiçi), 7 Ocak 2022 Cuma 09.30 – 17.00 ve 8 Ocak 2022 Cumartesi 09.30 – 14:00 (yüz yüze))
  • Toplantılar: Aralık 2021 – Ocak 2022 süreci içinde kurumlarla ortak belirlenen bir tarihte BİLGİ Çocuk Çalışmaları tarafından gerçekleştirilecek kurum ziyareti ve proje planlama toplantıları için işbirliği yapmak, RWI ve İsveç Enstitüsü işbirliğinde daha önce KÜP projesi çalışmasına dahil edilen kurumların deneyimlerin dinleneceği toplantıya katılmak (İngilizce-Türkçe simultane çeviri yapılacaktır)
  • Gençlerle KÜP Çalışmaları: 15 Ocak 2022 – 15 Nisan 2022 tarihleri arasında kurumunuzda gençlerle insan hakları üzerine çalışmalar yapmak, KÜP’leri tasarlamak  ve çalışmalarda çıkan üretimlerin saklanmasını ve dokümantasyonunu sağlamak.
  • Mentor Buluşmaları: Ocak-Mayıs 20202 döneminde en az 3 kez BİLGİ ÇOÇA’daki sorumlu Küp Projesi mentoru ile bir araya gelmek
  • Deneyim Paylaşımı: Projede yer alan kurumlararası iletişim ve paylaşımı artırmak üzere en az bir kere yapılacak deneyim paylaşım toplantısına kurumu temsil edecek bir kişinin katılmasını sağlamak
  • Sergileme: 23 Nisan 2022 – 27 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Küp Sergisinde insan hakları üretimlerinin sergilenmesi için desteklemek

Küp Projesinde Yer Almak için Nasıl Başvuru Yapılabilir?
Başvuranların;

 • Gençlerle yapılacak çalışmanın İstanbul’da gerçekleşmesi,
 • 14-18 yaş grubunda gençlere yönelik eğitim, atölye, kültür-sanat çalışmaları yapan bir kurumda (okullar, yerel yönetimlerin ilgili birim ve merkezleri, sivil toplum kuruluşları vb.)  çalışmaları,
 • Başvuru yapan kişilerin çalıştıkları kurumdan kendileri ile beraber en az 1 kişinin daha görevlendirilmiş olması,
 • Gençlerle ve çocuklarla insan hakları eğitimi çalışmaları konusunda istekli olmaları gerekmektedir.

Yukarıdaki kriterleri yerine getiriyorsanız başvurunuzu buradan yapabilirsiniz. Başvuru formunu kişiler doldursa da projede kurum düzeyinde işbirliği gerçekleştirilecektir. Başvuru sırasına göre başvuran kişilerle iletişime geçilerek telefon ya da çevrimiçi toplantılarla görüşme yapılacak, başvurular değerlendirilecek ve başvuranlara dönüş yapılacaktır. Başvuru formu 22 Aralık 2021 Çarşamba günü saat 17.00’ye kadar açık kalacaktır. Başvuranlarla görüşmeler sonucunda eğitime katılacak 5 kurum 22 Aralık’tan önce belirlenirse başvuru formu son tarihinden önce kapatılacaktır.Bir kurumdan en az 2 kişinin eğitime katılması gerekmektedir.

Projenin ilk aşaması Aralık-Ocak ayında yapılacak eğitim ve planlama çalışmalarıdır. İlk aşama için en fazla 5 kurum ile çalışılacaktır. Gençlerle çalışmak ve küplerin sergilenmesi projenin ikinci aşaması olup ilk aşama sonunda ikinci aşama için kurumlarla görüşmeler yapılarak ikinci bir değerlendirme ve planlama birlikte yapılacaktır.

Başvuru sürecinde sormak istediğiniz tüm sorular için [email protected] iletişim adresimize mail atabilirsiniz.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler