“Beyaz Yakadan Girişimciliğe” Programı Başlıyor

JCI Türkiye ve StartupMarket, “beyaz yakadan girişimciliğe” programı ile iş dünyasına ve birçok farklı sektöre yeni iş fikri ile inovasyon getirecek startup’lara katkı sağlayacak…

Yatırım olanağı arayan startup’lar için yatırımcıların kolayca ulaşabildiği ve en çok incelenen pazaryeri olan Türkiye merkezli StartupMarket, Genç Liderler ve Girişimciler Derneği’nin (JCI), sürdürülebilir iş birlikleri kurmak için yaptığı çalışmalar çerçevesinde yeni bir iş birliğine gitti.

Dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından JCI Derneği’nin (Junior Chamber International) Türkiye’deki oluşumu JCI Türkiye’nin “beyaz yakadan girişimciliğe” programı çerçevesinde iş dünyasından çıkan beyaz yakalı startup’lar, yerel ve uluslararası yeni yatırımlar bulmak, daha fazla tanınmak ya da kurumsal iş birlikleri yapmak için StartupMarket’de listelenerek danışmanlık alacaklar. Ayrıca bu iş birliği kapsamında, StartupMarket’in girişimcilik ekosisteminin düzenli olarak nabzını tuttuğu ve üyeleri ile paylaştığı “Ekosistem Raporları’nın” geliştirilmesiyle birlikte yaygınlaştırılması da sağlanmış olacak.

StartupMarket ve Kitlesel Fonlama Platformu Kurucu ve CEO’su Serkan Bağçe, “StartupMarket’i girişimcilik ekosisteminin dijital platformu olarak konumlandırmaya çalıştıklarını belirterek “Bugün baktığımızda 2000’in üzerinde Startup’a, StartupMarket üzerinden erişebiliyor ve onlarla iletişime geçebiliyorsunuz. Kurumsal hizmet ve çözümleri de geliştirmeye çalışıyor, şirketler ile yatırımcıların startup’ların iş birliği süreçlerinde katkılar sağlıyoruz. Her bir yatırım turuna baktığımızda yeni isimlere, yeni kişilere, yeni melek yatırımcılara rastlıyoruz. Bu durum günümüzün gelişen startup sektörüne verilen önemin göstergesi olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Bağçe, salgın döneminde startup ekosisteminin 10 yıl olarak öngörülen hacimsel büyümeye 15 ay gibi kısa bir süre ulaştığını da kaydederek şunları söyledi;

“Şirket değeri 1 Milyar Doların üzerinde olan Startupların yaygınlaşmasını bekliyorduk. Ancak bu tahminlerinden çok önce gerçekleşti. 2020 yılında 172 yatırım turunda 177 Milyon Dolarlık yatırım yapıldı. Bu yılın ilk 5 ayında ise 107 turda toplam 931 Milyon Dolarlık yatırım bulunuyor. 2021 yılının ilk 5 ayına baktığımızda çok yol kat edildiğini görüyoruz. Bu ivmelenmenin artarak süreceğini de tahmin ediyoruz. Bu öngörümüzün nedeni ise toplamda 46 yatırım fonunun toplam hacimlerinin 1 Milyar Doların üzerinde olması. Büyük yatırım fonları da yurtdışı temelli fonlar tarafından da destekleniyor. Bu perspektiften baktığımızda yakın dönemde yatırımı bekleyen 10 Milyar Dolar gibi bir miktar olmasını bekliyoruz.”

Bunun Startuplara olan yatırım iştahını oldukça arttıracağını da sözlerine ekleyen Bağce, “Tüm global vizyonunu girişimcilik ekosistemini büyütmeye odaklamış olan JCI Türkiye’nin, beyaz yakalı liderlerin girişimcilik ekosistemine kazandırılmasını sağlayan bu programın dijital platformu olmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz” diye konuştu.

“Değişen Dünyamıza Liderler Yetiştiriyoruz.”

Girişimci ruhu üyelerinde alevlendirmek için dünya çapında birçok projeler üreten bir kuruma Türkiye’de liderlik ettiğini belirten JCI Türkiye Ulusal Başkanı Fatih Şengül, “Gelişen teknoloji ile beraber nesiller arasındaki geçişler çok daha dar periyotlarda gerçekleşiyor. Her yeni neslin hayattan beklentisi, dünyayı algılama şekli ve hayatta kendilerini konumlandırmaları tamamen farklı olduğunu görüyoruz. Global oluşumumuz bunu farklı kültürlerde sürekli sentezleyip, yeni modeller geliştirerek farklı deneyimler yaratıyor.

TOYP (Ten Outstanding Young Persons Of The World), Creative Young Entrepreneur gibi dünya çapında programlar ile girişimciliği ve liderliği öne çıkaran JCI’ın Türkiye’deki kısa ve orta vade odağı da girişimci lider profilini yetiştirme üzerinde olacak. JCI üyelerinin yaşadığı deneyim uzun vadeli bir yolculuk buradaki dönüşüm hayat boyu sizi şekillendirecek bir sonuç veriyor. Birçok üyemizin bu dönüşümüne yıllar içinde fazlasıyla şahit olduk. Dünyaya açık, algıları güçlü ve fırsatları yakalayan iş insanları gelişimine katkı veriyoruz. Burada global bir dernek olarak yaratılan çok kültürlü atmosferinde önemli bir rolü var.

Bu noktada yıllar içinde birçok beyaz yakalı üyemizin girişimcilik hayatına atıldığını ve yurt dışına açıldığını gözlemledik. Bu sebeple de bunu daha güçlü bir araç haline getirip, daha fazla üyemizin değişim yolculuğuna katkı sağlamak için yola çıkıyoruz.

StartupMarket ve JCI Türkiye iş birliği kapsamında, genç girişimci ve liderlere girişimlerini ve projelerini ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtma, çözüm ortağı ve yatırımcı bulma, danışmanlık ve inovasyon sağlayan “beyaz yakadan girişimciliğe” programları ile katkı sağlayacak.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler