‘BM İnsan Hakları Komitesi ve İzleme Olanakları’ webinar kayıtları başladı!

‘BM İnsan Hakları Komitesi ve İzleme Olanakları’ webinar kayıtları başladı!

İnsan hakları alanında çalışan STÖ temsilcileri, uluslararası uzmanlarla buluşmaya davetli!

Etkiniz AB Programı’nın uluslararası insan hakları mekanizmaları konusunda uzmanlarla gerçekleştirdiği webinarların altıncısı ‘BM İnsan Hakları Komitesi ve İzleme OlanaklarıSoru Listesi Hazırlama, Raporlama, Bireysel Başvuru’ başlığı altında 10 Mayıs 2021, Pazartesi günü düzenlenecek.

Tarih: 10 Mayıs 2021, Pazartesi
Saat: 17:00
Konuşmacı: Lazarie Eeckeloo (Medeni ve Siyasi Haklar Merkezi- Centre for Civil and Political Rights)
Yer: Zoom Webinars– internet üzerinden
*Webinar simultane tercüme ile çift dilli yürütülecek (İngilizce-Türkçe) ve işaret dili çevirisi bulunacaktır.

Webinarda Neler Konuşulacak?

Etkiniz webinarında hem BM İnsan Hakları Komitesi’nin işleyişiyle ilgili bilgi sahibi olacak hem de Komite’nin Türkiye’den STÖ’lere yaptığı 21 Mayıs 2021 son tarihli çağrının detaylarını öğrenebileceksiniz.

BM İnsan Hakları Komitesi Ne Yapar?

Komite, Turkiye’nin 2003 yılından bu yana taraf olduğu BM Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin izleme organıdır. İnsan hakları örgütlerinin raporlamasına açık bu uluslararası mekanizmayı ne yazık ki Turkiye’den oldukça az sayıda insan hakları örgütü kullanıyor. Bu sebeple Etkiniz, hangi insan hakları izleme olanakları olduğunu konuşmak için Komite ile yakın çalışan ve Komite’ye erişme talebi olan diğer STÖlere destek olan Medeni ve Siyasi Haklar Merkezi’nden Làzarie Eeckeloo’yu konuk edecek.

Komite’nin Türkiye’deki STÖ’lere Çağrısı Neleri Kapsıyor?

BM İnsan Hakları Komitesi Temmuz 2021’de Türkiye Hükümeti’ne göndereceği “Endişe Duyulan Alanlar” ile ilgili sorularını belirlemeye yardımcı olması için STÖ’lerden 21 Mayıs 2021 tarihine kadar kısa bilgi notları ve sorular bekliyor. Komite’ye soru listesi hazırlama, raporlama ve bireysel başvuru süreçlerinin nasıl yürütüldüğüyle ilgili sorularınıza webinarda yanıt bulabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Komite’nin çağrısıyla ilgili STÖ Bilgi Notu’na ulaşabilirsiniz:

https://etkiniz.eu/wp-content/uploads/2021/02/INT_CCPR_INF_132_32496_E-1.docx

Komite’nin Temmuz 2021’deki oturumuyla ilgili güncellemeleri bu adresten takip edebilirsiniz:
https://tbinternet.ohchr.org/_layouts/15/treatybodyexternal/SessionDetails1.aspx?SessionID=2466&Lang=en

Webinara Katılmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Online olarak yürütülecek etkinliğe bilgisayar veya telefonunuzu kullanarak katılabilirsiniz. Katılmak isteyenlerin aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kayıt formunu doldurması gerekmektedir:

Kayıt yaptırdıktan sonra, e-posta adresinize iletilecek olan davet linkine toplantı saatinde tıklamanız ve webinarın yürütüleceği Zoom uygulamasını bilgisayarınıza veya telefonunuza indirmeniz gerekmektedir. İndirme işlemi yalnızca 10 saniye sürmektedir.

Uygulamayı indirmek ve webinara katılmak için gerekli adımları aşağıda yer alan belgelerde bulabilirsiniz:

Telefondan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayın.

Bilgisayardan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayın.

Uygulamayı indirdikten sonra toplantıya doğrudan yönlendirilmemeniz durumunda açılacak ekrana 845 6903 8940 kodunu girerek de katılım sağlayabilirsiniz.

Webinarı Simultane Tercüme ile Dinlemek İsteyenler için Notlar

  • Lütfen Zoom uygulamasının son versiyonunun cihazınızda yüklü olduğundan emin olunuz (Web üzerinden bağlantılarda çeviri olanağı bulunmamaktadır): Zoom versiyon kontrolü: https://support.zoom.us/hc/en-us/articles/201362393
    Zoom güncelleme: https://zoom.us/download
  • Toplantıya giriş yaptıktan sonra simultane tercüme için Yönetim Paneli’nde (Zoom ekranınızın altında) yer alan “Dünya” sembolüne- Interpretation Bölümü- basınız.
  • Türkçe çeviriyi dinlemek üzere lütfen “Turkish” yazısına tıklayınız. Toplantıyı İngilizce dinleyecekseniz herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Toplantı sırasında dikkat edilmesi gerekenler

  • Webinara katılım 500 kişi ile sınırlıdır. 500’den fazla kayıt olması durumunda toplantı saatinde sisteme giriş yapmış olan ilk 500 kullanıcıya öncelik verilecektir.
  • Toplantıda Anlatan Eller Derneği’nden Pelin Baykan işaret dili tercümesi yapacaktır.
  • Toplantı sırasında, Zoom uygulama ekranının altında yer alan Q&A sembolüne basarak yazılı sorularınızı bize iletebilirsiniz. Toplantıda sözlü soru alınmayacaktır. Yazılı sorularınız derlenerek konuşmacıya iletilecektir.
  • Webinar öncesinden internet bağlantınızın kesintisiz olduğunu ve kulaklığınızın ses iletiminde bir sorun olmadığını kontrol etmeyi unutmayınız.

Etkinlikle ilgili sorularınızı [email protected] e-posta adresine gönderebilirsiniz. Etkiniz AB Programı hakkında daha detaylı bilgi almak için www.etkiniz.eu adresini veya sosyal medya hesaplarını ziyaret edebilirsiniz. Etkiniz AB Programının önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği online eğitimler için takipte kalın!

Facebook: /etkinizab
Instagram: /etkiniz
Twitter: /etkinizab
YouTube: /etkiniz

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler