Gönüllü Okulunda Afet Gönüllüğü Eğitimleri Başlıyor.

Gönüllü Okulunda Afet Gönüllüğü Eğitimleri Başlıyor.

Gönüllü Hizmetler Derneği bünyesinde çalışmalarını sürdüren Türkiye’nin ilk online Gönüllü Okulu’nda afet gönüllülüğü üzerine çalışmaları bulunan Ali Ercan ÖZGÜR’ün eğitmen olacağı “Afet Gönüllülüğü” eğitimleri başlıyor. 

Sosyal fayda yaratmak isteyen kişilere maliyet etkin, nitelikli, sürdürülebilir online eğitimler vermek ve yararlanıcı gençlerin mikro desteklere erişimini kolaylaştırmak amacıyla 2020 yılı içinde kurulan Türkiye’nin ilk online Gönüllü Okulu’nda sivil topluma yönelik genel nitelikli eğitimlerin yanı sıra, afet gönüllülüğü gibi tematik alanlarda da eğitimler verilmeye başlanıyor.

Eğitimlere ilişkin açıklamada bulunan Gönüllü Okulu Öncüsü Hülya Denizalp, 45 yıllık sivil toplum yolculuğunda sosyal fayda yaratmak isteyenlerin en çok nereden başlayacağını bilemediklerinden yakındıklarını gördüğünü belirterek, Gönüllü Okulu’nun sivil toplum alanına girmek isteyen kişiler için hem genel hem de tematik alanlarda eğitimler vermeye odaklandığını ifade etti. Fırsat eşitliği çerçevesinde internete erişimi olan herkesin programdan yararlanmasını hedeflediklerini belirten Hülya Denizalp, eğitimlerin küçük de olsa ücretli yapıldığını, elde edilen gelirle 18-26 yaş arası gençlik topluluklarına mikro hibeler sağlanacağını, bu yönüyle girişimin ülkemizde çok bilinmeyen sosyal girişim modelinde bir yapılanma olduğunu ifade etti.

Gönüllü Okulu’nda yer alan ilk tematik eğitim programı olan Afet Gönüllüğüne ilişkin değerlendirmede bulunan Sivil Toplum Kuruluşları Afet Platformu ve İhtiyaç Haritası kurucularından Ali Ercan Özgür, Türkiye’nin afet kuşağında yer almasına rağmen afet yardımlaşması bilincinin henüz istenen mahiyette olmadığını, afet anlarında toplumun tümünün etkili bir koordinasyonla dayanışması gerektiği, Gönüllü Okulu’nda gerçekleştirilecek Afet Gönüllülüğü eğitiminin bu noktada önemli bir boşluğu doldurmasını hedeflediklerini dile getirdi.

Afet Gönüllülüğü eğitimi 13-14 Mart tarihlerinde Zoom uygulaması üzerinden üçer saatten toplam altı  saat olmak üzere ilki ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Her yaştan kişinin katılabileceği Afet Gönüllülüğü eğitiminde, saha ve arama-kurtarma, psikolojik destek, sağlık hizmetleri, depo ve lojistik gibi alanlarda ihtiyaç duyulan gönüllü işgücünün afet anında etkili bir şekilde seferber  edilebilmesi için afet öncesinde yetkinleştirilmesi amaçlanıyor.

Afet Gönüllülüğü Eğitim Programı Eğitmeni Ali Ercan Özgür Kimdir?   

Elazığ depremi döneminde faaliyetlerine başlamış olan Sivil Toplum Kuruluşları Afet  Platformu kurucularındandır. Buradan öğrenilenler ve elde edilen deneyimler sayesinde İzmir  depreminde bütün süreçleri beraber koordine ederek çok önemli bir ağ ve deneyim birikimini  sivil toplum adına sağlamıştır. 

2015 yılında 7 ortak ile İhtiyaç Haritası platformunu kurmuştur. Platform,  Türkiye’de şehir ve mahalle temelinde ihtiyaçların vatandaş katılımı ile sistematik bir şekilde  karşılanmasını amaçlamaktadır.  

Aktif olarak sosyal sorumluluk projelerine devam eden Özgür, geçtiğimiz dönem İstanbul  Üniversitesi Sosyoloji Bölümü, STK ve Sosyal Sorumluluk Yönetimi Yüksek Lisans  öğrencilerine Sosyal Girişimcilik dersi vermiştir.  

Özgür, TESEV tarafından yayınlanan “Yerel Yönetim Sistemleri: Türkiye, İspanya, İtalya,  Polonya ve Çek Cumhuriyeti” kitabının ve Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk derneği  tarafından İş Hayatında İnsan Hakları kitaplarının yazarlarındandır. Yerel kalkınma, sivil  toplum, sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk alanında birçok makale ve  konuşması bulunmaktadır. 2019 yılında son kitabı “Bölgesel Kalkınmaya Giriş” kitabı  yayınlanmıştır. 

Afet Gönüllüğü eğitim modülüne başvuru için: http://bit.ly/GO-AfetGonullulugu 

Afet Gönüllülüğü Eğitimi Hakkında daha fazla bilgi için:  

https://gonulluhizmetlerdernegi.org/programlarimiz/gonullu-okulu/

Her türlü sorularınız için: [email protected] 

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler