Dijital kültür sanat yayıncılığı: Sansür ve alternatifler

Dijital kültür sanat yayıncılığı: Sansür ve alternatifler

8 Temmuz 2020’de TBMM’den geçen ve 1 Ekim 2020’de uygulanmaya başlanan sosyal medya yasası dijital yayıncılıkta daha güçlü bir sansür ve otosansür dalgasını gündeme getirdi. Bu kaygılar dijital kültür sanat yayıncılığı açısından da varlığını daha çok hissettirmeye başladı.

Şarkı yüklemek, video paylaşmak, sanatçıların kişisel sosyal medya hesapları, kültür sanat yazı ve haberleri sosyal medya yasasından nasıl etkilenecek? Geçmişte karşımıza çıkan dijital yayıncılıktaki sansür vakalarına neler eklenebilir? Peki en önemlisi, yeni düzenlemelere nasıl alternatif uygulamalar, yazılım veya programlar bizi korur?

Susma Platformu olarak özellikle kültür sanat alanında yayıncılık yapanlara, sanatçılara, sanat okur yazarlarına ve tabii merak eden herkes için tek günlük bir atölye gerçekleştiriyoruz. Atölyemizi Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği’nden (TBİD) Şevket Uyanık ve Ramazan Subaşı yürütecek.

Atölye alt başlıkları: 

  • İnternet Sansür Yasaları: 5651, RTÜK ve diğer düzenlemeler.
  • Kültür/Sanat üreticileri için sansürü aşmanın ve gizliliği sağlamanın yolları
  • Dağıtık bir yayıncılık mümkün mü?
  •  İnternet Kültürü yerli ve milli olabilir mi?
  • Sanat için Dijital Güvenlik

Atölyeye kayıtlarımız başlamıştır. Kayıt olmak için linke tıklayınız: 

https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZckf-2orzIvGtVK2guvEtrqpVfiq0NqoVIH

Tek oturum

Tarih: 09.12.2020 (Çarşamba) 

Saat: 16.00

Süre: 2 saat 

ATÖLYE YÜRÜTÜCÜLERİ HAKKINDA: 

RAMAZAN SUBAŞI: 

Meslek Lisesi ve Önlisans’da aldığı elektronik eğitiminden sonra Ege Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümüne devam etti. İzmir’de yaşadığı dönemde teknik insanların iletişim alanındaki eksilikğinden Teknik Sohbet adı ile Youtube yayınları yaptı. İzmir Hackerspace’i kurdu. Özgür yazılım, özgür donanım ve dijital aktivizm konularına ilgi duyuyor. Uzun yıllar teknoloji üretimiyle ilgili alanlarda çalıştı. Teknik birikimini sanatsal alanda kullanmak için sanatçı ve tasarımcılar ile ortak işler yaptı. Ortak çalıştığı işlerden bazıları Mardin Bianeli ve Berlin’deki festivallerde yer aldı. Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

ŞEVKET UYANIK: 

İletişim uzmanı ve eğitmen olarak sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmalar yürütüyor. İnternet özgürlüğünü içine alan gözetim, dijital haklar, sansür, toplumsal hareketler, telif hakları gibi konularda araştırmalar yapıyor, makaleler yazıyor, ulusal ve uluslararası konferanslarda yer alıyor. 2011 yılından beri Korsan Parti Hareketi’nin aktivistlerinden biridir. İş yaşamındaki yerel gazetecilik, öğretmenlik ve radyo yayın teknisyenliği tecrübelerinden sonra Habitat Derneği’nde iletişim koordinatörü, Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Doğa Derneği’nde iletişim sorumlusu olarak çalışmıştır. Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği kurucu yönetim kurulu üyesidir ve Sivil Düşün AB Programı’nda uzman olarak çalışmaktadır. 

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler