Eğitim

16 Günlük Aktivizm Kapsamında Dijital Kampanyacılık Atölyesi Gerçekleştiriyoruz!

0
16 Günlük Aktivizm Kapsamında Dijital Kampanyacılık Atölyesi Gerçekleştiriyoruz!

Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (SGYD) ve Gençlik Örgütleri Forumu (GoFor), farklı alanlarda çalışan gençlik kuruluşlarını bir araya getirerek gençlerin sivil topluma dahiliyetini teşvik edip, toplumsal iyiliğin sağlanmasında aktif rol almak için 16 günlük aktivizm kapsamında bir dizi etkinlik ve Gençlik Festivali gerçekleştiriyor.

Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadele için #16günlükaktivizm kapsamında gerçekleşecek atölye, 7 Aralık 2020 Saat 11:00 – 14.30 arasında Buket Atlı tarafından kolaylaştırılacaktır.

Atölyenin akışının aşağıdaki gibi olması planlanmaktadır. 

  • Kampanya Nedir ve Neden Yapıyoruz ? 
  • Savunuculuk/Lobicilik/Kampanyacılık Farkları Nelerdir ? 
  • İletişim Stratejisi İpuçları ve Hileleri 
  • Yaygınlaştırma

Atölyeye başvurmak için 04 Aralık 19:00’a kadar başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

Başvuru formu: https://bit.ly/digikampanya 

Not:Başvuru kabul edilen katılımcılara atölyenin gerçekleştirileceği Zoom linki iletilecektir.

16 Günlük Aktivizmde Gençlik Hakları İçin Seslerimizi Birleştiriyoruz!

12 – 13 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek Gençlik Festivali Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (SGYD) ve Gençlik Örgütleri Forumu (GoFor) ‘un sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanacaktır. Festival kapsamında açık mikrofon, gençlik haklarını çizme atölyesi, kısa film gösterimleri, paneller, gönüllülük atölyesi, spor atölyesi, mini konserler gerçekleşecektir.

16 Günlük Aktivizm sonunda gerçekleşecek festival, tüm gençler ve gençlik kuruluşlarının katılımına açıktır. ‘Seslerimizi gençlik hakları için birleştirmek’ hedefiyle 12-13 Aralık’ta gerçekleşecek festival, gençlik haklarını gündemleştirmek için önemli bir etkinlik olacak. 

16 Günlük Aktivizm Nedir?

16 Günlük Aktivizm, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günü ile başlayan 1 Aralık Dünya AIDS Gününü de içine alarak 10 Aralık İnsan Hakları Gününe kadar süren 16 günü kapsar. Bu sürede dünyanın farklı yerlerindeki paydaşlar beraber ve ayrı ayrı kampanyalar düzenleyerek toplumsal cinsiyet, HIV ve AIDS, eğitim, sağlık vb. alanlarda farkındalık yaratmak için çalışırlar. 16 Günlük Aktivizm birçok kurumun dahiliyetinin olması ve global olarak kutlanması sebebiyle bu alanlarda farkındalık yaratmak için özellikle değerli bir süreyi kapsar. 

Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği Hakkında

Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği cinsel sağlık üreme sağlığı ve hakları alanında 2014 yılında çalışmalar yürütmesinin yanında gençler tarafından kurulmuş ve gençler tarafından yönetilen bir kurumdur.Kurumun toplumsal cinsiyet ve toplumsal temeli şiddetle ilgili de çalışmaları bulunmaktadır. SGYD 2019 yılı içerisinde ihtiyaca bağlı olarak genç mülteciler, LGBTİ+ gençler ve üniversiteli gençler olmak üzere çeşitli gençlik gruplarına; akran eğitimleri, tiyatro gösterileri, savunuculuk eğitimleri gibi faaliyetler ile doğrudan ulaşmıştır. Ayrıca sosyal medya çalışmaları ile yaklaşık 10.000 gence online erişim sağlamıştır.

YouTubeFacebookTwitter

Gençlik Örgütleri Forumu Hakkında

GoFor 2015 yılında 25 gençlik örgütü ile birlikte Türkiye’nin Ulusal Gençlik Konseyi olmak amacıyla kurulmuştur.Şuanki halinde GoFor üyesi örgütler olan şemsiye bir örgüttür. Mevcut 58 üyesi gençlik dernekleri, öğrenci örgütleri ve resmi olmayan gençlik örgütlerinden oluşmaktadır. Forum’un ulusal alanda temelde iki amacı vardır: üye örgütlerinin kapasitesini geliştirerek gençleri güçlendirmek ve gençlik haklarının ulusal düzeyde savunuculuğunu yaparak kapsayıcı politika yapım süreçlerine katkıda bulunmak. Bu yapı, evrensel standartlarda bir gençlik politikasının kamu ve sivil toplum eş güdümüyle yasal güvence altına alınmasını ve uygulanmasını savunur.

YouTubeFacebookTwitter

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Eğitim