TEV Akademi ve Khan Akademi’den bursiyerlere 360 derece eğitim fırsatı!

TEV Akademi ve Khan Akademi'den bursiyerlere 360 derece eğitim fırsatı!

Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) dijital gelişim platformu TEV Akademi ile dünyanın en büyük online öğrenme platformu Khan Akademi önemli bir iş birliği yaptı. İş birliği kapsamında TEV bursiyerleri, aritmetikten fiziğe, finanstan sanat tarihine kadar binlerce eğitim videosuna TEV Akademi platformu üzerinden ulaşabiliyor.

1967 yılından bu yana Türkiye’nin aydınlık geleceği için eğitime destek veren Türk Eğitim Vakfı (TEV), tüm bursiyerlerinin mesleki eğitimlerinin yanı sıra, uzaktan eğitim projesi kapsamında alacakları online eğitimler ile iş hayatına hazırlanmalarına ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamak için, isteyen herkesin, istediği her an, istediği yerde dünya standartlarında bir öğrenim imkanına sahip olması hedefi ile kurulan Khan Akademi ile özel bir işbirliği yaptı. Bu işbirliği kapsamında TEV bursiyerleri, aritmetikten fiziğe, finanstan sanat tarihine kadar binlerce eğitim videosuna TEV Akademi platformu üzerinden ulaşabilecek.

 

TEV Akademi öğrencileri ortalama 8 dakikada bilgi sahibi olabilecek

Türk Eğitim Vakfı (TEV), bursiyerlerinin iş hayatına hazırlanmaları ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamaları amacıyla oluşturduğu TEV Akademi ile dünyanın en büyük online öğrenme platformu Khan Akademi’nin Türkiye ofisi, TEV bursiyelerleri için ortak bir çalışmaya imza attı. Bilgiye istenildiği an, istenilen yerde ulaşarak bireyin kendine en uygun hızda öğrenebilmesinin önemine inanan iki kurum, binlerce eğitim videosunu TEV bursiyerleriyle buluşturdu. Khan Akademi ders videoları, ortalama 8 dakikada konuyu anlaşılır bir dil ile anlatarak öğrenmek isteyen herkesin sıkılmadan öğrenmesini sağlıyor.Matematik, fen bilimleri, sosyal bilimler, iktisadi bilimler, tıp ve uzay bilimleri gibi konularda ilkokuldan lisansüstü seviyeye kadar uzanan geniş bir yelpaze sunan Khan Akademi, arkadaşça bir dil ile hazırlanan eğitim videoları, ipuçları verebilen interaktif alıştırmalar ve yazılı kaynakları da öğrencilerle buluşturuyor.

Khan Akademi içerikleri öğrencilerden tam not aldı

Eğitimlerin oldukça yararlı olduğunu söyleyen TEV bursiyerleri, genel olarak içeriklerin faydalı ve bilimsel olduğunu söyledi. “AP_Açık Ekonomi: Uluslararası Ticaret ve Finans” eğitimi alan Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi Serkan, videoların uzunluğunun çok iyi ayarlandığını ve dikkat dağılmadan rahatlıkla izleyebildiğini söyledi. Ayrıca anlatım tarzının herkese hitap ettiğini, konu ile ilgili alaka ve bilgisi olmayanların dahi keyifli bir şekilde fikir sahibi olmasını sağlayacak şekilde hazırlandığının altını çizdi. Khan Akademi üzerinden izlediği bu içeriklerin okul eğitimine önemli katkıları olduğunu belirtti.

Namık Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencisi Umut da “Python Dilinde Programlama” alanında izlediği içeriklerden çok ilham aldığını ve yöneticilerden daha fazla içerik eklenmesini talep etti.Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencisi Hacer ise “Orta ve Modern Çağ” eğitimi aldı ve içeriklerin oldukça yararlı olduğunu belirterek, sanat tarihi kavramlarını öğrenme ve ele alınan dönemlerin üslupsal özelliklerini kavrama bakımından oldukça yararlı olduğunu dile getirdi.

İş birliği kapsamında açıklamada bulunan Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Yıldız Günay,böylesine önemli bir kurum ile iş birliği içinde olmaktan oldukça mutlu oldukları dile getirdi. TEV’in misyonunun geleceğimizi emanet edeceğimiz beyinleri desteklemek olduğunun altını çizen Günay, “Türk Eğitim Vakfı (TEV) olarak bursiyerlerimizin her alanda yanlarında olmak için çalışıyoruz. İçinde bulunduğumuz gündem nedeniyle de öğrencilerimiz uzaktan eğitim ile eğitim-öğretim yılını kapattılar. Ancak bir sonraki döneme daha verimli hazırlanmaları için Khan Akademi ile bir iş birliğine gittik.Bu kapsamda da binlerce eğitim videosuna bursiyerlerimiz TEV Akademi platformu üzerinden erişim sağlıyorlar. Eğitimin her birey için temel bir hak olduğuna inanan bir kurum olarak bu iş birliği bizim için oldukça kıymetli. Hiçbir bursiyerimizin eğitiminin kesintiye uğramaması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Khan Akademi’ye kıymetli destekleri için çok teşekkür ederiz” dedi.

Khan Academy Türkiye Direktörü Alp Köksal ise Türk Eğitim Vakfı ile günün koşullarına uygun olarak online ortamda eğitime değer katacak bir işbirliğini hayata geçirmekten mutlu olduklarını ifade etti. Köksal, “Milyonlarca öğrenci, öğretmen ve eğitim çalışanının ay sonunda okullara dönmesi beklenirken, her okula dönüş döneminde karşılaştığımız bir durumu göz önünde bulundurmamız lazım. O da yaz dönemi kayıpları. Araştırmalar, yaz tatili boyunca öğrencilerin bir önceki yıl öğrendikleri bilgilerin önemli bir kısmını unuttuklarına işaret ediyor. Bu yıl ise öğrencilerin okuldan uzak kaldıkları sürenin daha uzun olduğunu düşünürsek, unutulan bilgilerin yani kayıpların her zamankinden de fazla olacağını öngörmek zor değil. Bu farkındalıkla, Khan Academy olarak öğrencilere ve öğrenmek isteyen herkese eksiklerini telafi edebilmeleri ya da yeni konuları keşfedebilmeleri için yapay zeka ile desteklenen kişiselleştirilmiş bir öğrenme deneyimini ücretsiz olarak sunuyoruz. Öğrenmenin ve eğitimin sürekliliğine ve hiçbir öğrencinin eğitiminin kesintiye uğramaması gerektiğine inanıyoruz. Yaz tatilinde öğrencilerin her gün kitaplarını açıp ders çalışmalarını beklemek gerçekçi değil; zira bu aylar her öğrenci için dinlenmek, ailesiyle ve arkadaşlarıyla vakit geçirmek, spor, müzik gibi alanlarda yeni hobi ve beceriler edinmek için önemli bir fırsat. Fakat günümüzün hızla değişen dünyasında öğrenmeye ara verme lüksümüz de yok. Bunun için, her gün 15-20 dakikamızı bile dijital ortamda akademik bilgilerimizi tazelemek için ayırırsak, hem bilgilerimizin arasında boşlukların oluşmasını engeller ve öğrenme alışkanlığımızı güçlendirebilir, hem de kendimizi geliştirmeye devam ederiz. Böylelikle öğrenciler yeni döneme çok daha hazır olarak başlayabilirler. Bu konuda bizimle aynı görüşü paylaşan, yarım yüzyılı aşkın süredir ülkemizde eğitime hizmet eden ve fırsat eşitliğini destekleyen Türk Eğitim Vakfı ile güçlerimizi birleştirmekten sevinç duyuyoruz. Binlerce bursiyere ücretsiz eğitim ulaşmaya başlaması kadar onlardan alacağımız geribildirimler de bizim için çok değerli. İnanıyoruz ki STK’lar ve sektörlararası güç birliği, eğitimde dijital dönüşümü eşitlikçi ve hızlı bir şekilde içselleştirebilmemize önemli bir katkı sağlayacak. İşbirliğimizin sivil toplumda nice birlikteliklere vesile olmasını diler, tüm TEV Ailesi’ne destekleri için teşekkür ederiz” diye konuştu.

Türk Eğitim Vakfı Hakkında:

Türk Eğitim Vakfı (TEV), 4 Mayıs 1967 tarihinde merhum Vehbi Koç’un önderliğinde eğitime gönül vermiş 205 Türk aydını tarafından kuruldu. Başarılı ve maddi olanakları sınırlı olan öğrencilere burs desteği vererek Türkiye’ye ve insanlığa katkı sağlayacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim sistemini destekleyen TEV, kuruluşundan günümüze yaklaşık 250 bin yurt içi ve iki bin yurt dışı bursu sağladı. Eğitime katkılarını 30 adet eğitim tesisi yaptırarak destekleyen Türk Eğitim Vakfı ayrıca Türkiye’de üstün başarılı ve yüksek potansiyelli öğrencilere ihtiyaç duydukları eğitimi lise düzeyinde sağlamak amacıyla kurulan İnanç Lisesi’ni 2001 yılında devraldı ve okul Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) adıyla eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. İzmir’de, Trabzon’da ve Ankara’da kız öğrenci yurdu açarak Türk Eğitim Vakfı Öğrenci Yurtları İktisadi İşletmesi bünyesinde faaliyet alanını genişletti.

Khan Akademi Hakkında:

2008 yılında Salman Khan tarafından kurulan ve bugün 45 dilde ve 190 ülkede online eğitim için kullanılan Khan Academy verdiği 5 milyar ders ile dünyanın en büyük sınıfı olarak tanınıyor. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Khan Academy’nin tüm içeriği herkese açık ve her zaman ücretsiz. STFA Grubu’nun girişimiyle Silikon Vadisi merkezli platformun ilk uluslararası iştiraki olarak faaliyete geçen Khan Academy Türkçe, “Herkese, her yerde, dünya standartlarında, kişiselleştirilmiş ve ücretsiz eğitim” olanağını sunmayı amaçlıyor. Yaklaşık 10,000 ders videosu ve 100,000 interaktif alıştırma www.khanacademy.org.tr ve tr.khanacademy.org adreslerinde yayınlanıyor. Khan Academy’nin dersleri matematik, fen bilimleri, sosyal bilimler, iktisadi bilimler, bilgisayar bilimi, uzay bilimleri ve tıp gibi geniş bir alanı kapsıyor; 1+1’den diferansiyel denklemlere, organik kimyadan sanat tarihine 7’den 70’e hitap eden bir yelpazeye yayılıyor. Yapay zeka ile her bireyi kendine en uygun içeriklere yönlendirebilen ve gelişimini takip etmesini sağlayan platform, aynı zamanda öğretmen araçları ile örgün eğitime destek sunuyor ve MEB ile yapılan işbirliği kapsamında tüm okullara ulaşıyor. Sosyal sorumluluk ve gönüllülük hareketi olarak eğitimde fırsat eşitliğine katkı sağlamayı hedefleyen Khan Academy, Türkiye’de şu ana kadar 16 milyon bireyin eğitimine katkı sağladı ve 130 milyonu aşkın ücretsiz ders verdi.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler