Göç Araştırmaları Vakfı Göç ve Diaspora Akademisi Temel Eğitim Programı

Göç Araştırmaları Vakfı Göç ve Diaspora Akademisi Temel Eğitim Programı

Göç Araştırmaları Vakfı Temel Eğitim Programı (TEP) göç konusunu bütüncül bir bakışla; akademik yaklaşım, politik uygulama ve sosyolojik sonuçları ile ele alan, başta yurt dışında yaşayan Türk diasporası olmak üzere diğer diasporaları da ilgilendiren meseleleri farklı açılardan, derinlemesine irdeleyen bir eğitim ve araştırma programıdır.

TEP, güz ve bahar olmak üzere iki dönemden oluşmaktadır. Kabul edilen katılımcılar göç ve diasporaya dair her dönem iki, toplamda ise dört ders almaya hak kazanırlar. Bir sonraki döneme geçebilmek için önceki dönemin derslerine düzenli katılmak ve derse ilişkin sorumlulukları yerine getirmek gerekmektedir.

2020-2021 TEP’e dair ayrıntılar şu şekildedir:

Güz Dönemi

(03.10.2020 – 21.11.2020)

Bahar Dönemi

(20.02.2021 – 10.04.2021)

Dersler Dünya Göç Tarihi ve Türkiye Göç Sosyolojisi
Dünyadaki Diaspora Örnekleri ve Türk Diasporası Göç, Kimlik ve Entegrasyon

Başvuru Koşulları

TEP’e göç ve diaspora alanında temel düzeyde eğitim almak isteyen ilgili bölümlerin hazırlık, 1, 2 ve 3. sınıftaki yerli ve yabancı tüm lisans (örgün öğretim) öğrencileri başvurabilirler. 

TEP ücretsiz olup, başvurmak isteyenler 10 Eylül 2020 tarihine kadar http://gavsistem.gocvakfi.org/ adresinden başvurabilirler.

Değerlendirme Süreci

TEP için ilana çıkılan tarihler arasında http://gavsistem.gocvakfi.org/ üzerinden başvurular alınır. Gelen başvurular Göç ve Diaspora Akademisi Koordinatörlüğü tarafından ön değerlendirmeye tabi tutulur. Ön değerlendirmede temel düzeyde yabancı dil bilgisi ve alana ilgi düzeyi göz önünde tutularak belirlenen adaylar mülakata davet edilir.

Mülakat süreci, koşullara göre değişebilmekle birlikte yüz yüze yapılmaktadır. Mülakat sonucunda TEP’e kabul edilen adaylar mail ve/ya telefon yoluyla bilgilendirilir.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler