“SESİM SEN OL” Sloganı İle İnsan Ticaretine Dikkat Çekildi!

“SESİM SEN OL” Sloganı İle İnsan Ticaretine Dikkat Çekildi!

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen proje kapsamında Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (GİGM) tarafından yürütülen faaliyetler ile Türkiye’nin insan ticareti ile mücadelesinde toplumsal farkındalık artarken, hayata geçirilen projeler ile mücadelenin toplum geneline yayılması hedefleniyor. Farkındalık çalışmalarına ünlü oyuncu Fadik Sevin Atasoy da “Sesim sen ol!” diyerek destek veriyor.

“İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar” arasında yer alan insan ticareti, günümüzde modern kölelik olarak kabul edilmektedir. İnsan ticareti geçmişteki kölelikten farklı olarak günümüzde, özellikle kadınlar ve çocuklar başta olmak üzere, insan onuruyla bağdaşmayacak şekilde mağdurlardan yararlanılarak daha çok insanların cinsel ve emek sömürüsü olarak çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Tüm dünyada bu sömürüye son verilmesi için etkin mücadele verip, toplumda bu konuda farkındalık yaratıp mağdurların kurtulması ve onlara destek sağlanması gerekmektedir. Ayrıca, insan ticareti suçunda, faydalanmanın konusunun “insan” olması nedeniyle toplumsal farkındalık ile mağdurların kurtulmasını sağlamanın hepimizin elinde olduğu unutulmamalıdır.


Bu kapsamda, insan ticareti ile mücadele, ekonomik, sosyal, psikolojik önlemleri gerektirmekle birlikte, bu suçun faillerini bulmak ve cezalandırmak; suçun mağdurlarını tespit etmek, kurtarmak ve korumak önem arz etmektedir. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü insan ticareti mağdurlarının tespiti, korunması ve mağdurlara sağladığı destekler ile mağdurların hayatlarına dokunmaya devam etmektedir. İnsan haklarına ve onuruna karşı işlenmiş bir suç olan insan ticareti ile mücadele kapsamında yürütülen çalışmalar, mağdurların hayatını değiştirirken kamuoyunun konuya olan hassasiyetini ve dikkatini arttırmayı hedefliyor. Kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının insan ticareti ile mücadele amacıyla geliştirdiği iş birlikleri, mücadelenin daha geniş kesimlerce sahiplenilmesini sağlıyor. Türkiye’de bu alandaki çalışmalar için yetkilendirilen Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (GİGM) ulusal ve uluslararası iş birlikleri ile yürüttüğü projelerle insan ticareti mağdurlarının hayatına dokunurken, toplumsal farkındalığı arttırmak üzere de girişimlerde bulunuyor. 

Bu projelerin başında; Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün faydalanıcı kurum, Merkezi Finans ve İhale Birimi’nin sözleşme makamı olduğu “Göç ve Uluslararası Koruma Alanında Sivil Toplumla İş Birliği İçin Teknik Destek Projesi (Göç ve Sivil Toplum)” geliyor. 

Proje kapsamında; insan ticareti ile mücadelede önleme çalışmalarının güçlendirilmesi için tüm kamuoyuna yönelik farkındalık kazandırıcı çalışmalar ile konuya ilişkin ihbar mekanizmalarının tanıtımlarının yaygınlaştırılması amaçlanıyor.
Bu çerçevede hayata geçirilen iletişim çalışmaları ile Birleşmiş Milletler tarafından Dünya İnsan Ticareti ile Mücadele Günü olarak belirlenen 30 Temmuz’da insan ticareti ile mücadeleye toplumun nasıl katkı sunabileceğine dikkat çekilmesi hedefleniyor. “Sesim Sen Ol” sloganının kullanıldığı iletişim çalışmaları ile bireylerin ihbar mekanizmalarını kullanarak insan ticaretine konu olan mağdurların hayatını değiştirebileceği vurgulanıyor.

Projenin iletişim çalışmalarının bir parçası olarak; New York’un dünyaca ünlü gösteri merkezi Broadway’de Türkçe sahnelenen ilk Türk oyunu ‘Kanlı Nigâr’da başrol oyuncusu olan Fadik Sevin Atasoy ile bir araya gelindi. Ünlü oyuncu, 30 Temmuz Dünya İnsan Ticareti ile Mücadele Günü’nde yayımlanacak videoda insan ticaretine konu olan bir mağdurun hikayesini anlatarak YİMER 157’ye yapılacak ihbarların, insan ticaretine konu olan mağdurların hayatının korunmasındaki katkısına dikkat çekti.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Göç&Sivil Toplum Projesi (@gocvesiviltoplum)’in paylaştığı bir gönderi ()

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler