İşaret Dili Artık Sadece Bir Tık Uzağında!

İşaret Dili Artık Sadece Bir Tık Uzağında!

Dem Derneği herkesin bilgisayarları başında ücretsiz olarak işaret dili öğrenebileceği bir internet sitesi açtı. Adı: Bukalemun. İsteyen herkes istediği zaman bukalemun.co adresine tıklayabilir, ortalama dört dakikalık eğitim videolarını izleyerek işaret dili öğrenmeye başlayabilir. 

Dem Derneği 2014 yılından bu yana sağır ve işitme engelli bireylerin öğreticiliğinde Türk İşaret Dili öğretiyor. Dem bugüne kadar sınıf içi eğitimler ile yaklaşık 500 kişiye işaret dilini öğretti.

Nisan ayında ise Türkiye’nin her yerinden isteyen herkes istediği zaman ücretsiz olarak işaret dili öğrenmeye başlayabilsin diye Bukalemun’u açtı. Bukalemun.co kaç yaşında olursanız olun işaret dili öğrenmeye başlayabileceğiniz, ilerletmeniz için size farklı fırsatlar sunan ve sürekli kendini geliştiren bir platform. Platformun ortaya çıkması içinse yaklaşık bir yıldır Dem Derneği gönüllü ve çalışanlarından oluşan on dokuz kişilik bir ekip çalışıyor. 

İşaret dili öğrenmeye başlamak için internet sitesine kayıt olmak yeterli. 

Bireyler isterlerse bilgisayarlarından; isterlerse tabletlerinden veya telefonlarından bukalemun.co adresine girerek kayıt olabilirler. Kayıt olmak için kısa bir form doldurmak yeterli. Sonrasında ücretsiz olarak internet sitesindeki içeriklere ulaşabiliyorlar. 

Koronavirüs sebebiyle her iki haftada bir dört yeni ve birbirinden renkli eğitim videosu sisteme ekleniyor. Video eklenmeyen haftalarda ise ana dili Türk İşaret Dili olan bireyler ile online olarak topluluk buluşmaları düzenleniyor. Kullanıcılar burada videolardan öğrendiklerini uygulama fırsatı buluyor.  

Yaz aylarında ise online olarak çözülebilecek testlerin yine ücretsiz olarak sistemde yer alması planlanıyor. Böylelikle kullanıcılar bilgisayar başındayken kendilerini test edebilecekler.

Koronavirüs sonrası ise eski normale dönüş ile yeni eğitim videolarının hazırlanmasına ve sisteme yüklenmesine hızla devam edilecek.   

‘‘Bukalemun’un sağır ve işitme engelli bireyler için iş imkanı olmasını hedefliyoruz.’’ 

Sağır ve işitme engelli bireylerin %73.2’sinin çalışmadığını ve işaret dilini öğretmenin bir istihdam olanağı olduğunu belirten Dem Derneği koordinatörlerinden Ayşe Damla İşeri Sunman, ‘‘Dem Derneği’nin bukalemun ile amacı sadece işaret dili öğretmek değil. Asıl amacımız sağır ve işitme engelli bireylere istihdam sağlayarak işaret dili öğretmek. Bu nedenle öğretici konumda her zaman sağır ve işitme engelli bireyler var. Zaten bu dilin sağır toplum ve işitme engelli bireylerden öğrenilmesi Dem’in kurulduğu günden bu yana öncelikleri arasında oldu. Bundan sonra ise bukalemun ile işaret dili öğreterek sağır ve işitme engelli bireyin aktif işgücüne katılmasını istiyoruz. Bunun için ilgili altyapısal geliştirmeleri yapıyoruz. 2021’de Türkiye’nin neresinde olursa olsun yediden yetmişe isteyen tüm sağır ve işitme engelli bireyler bukalemun aracılığı ile işaret dili öğreterek para kazanabilecekler.’’ dedi.

Dem Derneği Hakkında: 

Dem Derneği toplumsal zıtlıklar arasında diyalog alanları yaratır; deneyimle keşfettiği sorunlara sürdürülebilir çözümler üretir. 2014 yılından bu yana sağır ve işitme engelli bireyler ile çalışıyor. 

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler