Önemsiyoruz Derneği Ceza ve Tevkifevleri Çalışanlarına Yönelik Eğitim Düzenledi

Önemsiyoruz Derneği Ceza ve Tevkifevleri Çalışanlarına Yönelik Eğitim Düzenledi

Önemsiyoruz Derneği, 26-27-28 Kasım 2019 tarihlerinde 12 farklı ilde bulunan 14 ceza infaz kurumu bünyesinde, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nde ve Gaziantep Denetimli Serbestlik Genel Müdürlüğü’nde görev alan 107 kamu kurumu çalışanı ile eğitici eğitimi gerçekleştirdi.  

Önemsiyoruz Derneği, risk altındaki çocukların ve çevresindeki yetişkinlerin; sosyal, kültürel ve ekonomik alanda nitelikli ve sürdürülebilir gelişimlerini sağlamayı; psiko-sosyal iyi oluş hallerini desteklemeyi hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda faydalanıcı grubunun ihtiyaçlarını tespit ederek, bu ihtiyaçlara yönelik önleyici çalışmalar yürütmektedir. 

2016 yılından bu yana, 500’den fazla çocuk ve yetişkin ile birebir çalışma yürüterek, çocukların ve özellikle kadınların psiko-sosyal olarak güçlenmesine aracılık etmiştir. Dernek çalışamlarından biri olan Anne – Çocuk Gelişim Rehberliği Programı (AÇGR), Türkiye’de bulunan Ceza İnfaz Kurumlarında annesi ile birlikte yaşayan 0-6 yaş aralığındaki çocukların eğitim, sağlık ve psiko-sosyal gereksinimlerinin annelerinin katılımı ile desteklenmesini hedeflemektedir. 

2018 yılında Gaziantep E Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda 12 hafta süren pilot çalışması gerçektirilen AÇGR programı süresince tutuklu veya hükümlü kadının ve yanındaki çocuğun akranları ile eş gelişim göstermesinin sağlanması için emek verilmiştir. Bu pilot çalışma sırasında, çocuğa ve kadına yönelik eğitimlerin yanında çocukla çeşitli yollarla iletişim içinde olan Ceza İnfaz Kurumunda çalışan kamu personelinin de çeşitli konularda bilinçlendirilmesi ve kendini geliştirmesi için eğitimlerle desteklenmesinin faydalı olacağını gözlemlenmiştir. Bu gözlem doğrultusunda ceza infaz kurumlarında görev alan kurum çalışanlarının AÇGR programının birer uygulayıcısı olmaları amacıyla uygulamalı bir eğitici eğitimi olan ‘Ceza İnfaz Kurumu Çalışanlarına Yönelik Eğitici Eğitimi’ programı geliştirilmiştir.

Ceza İnfaz Kurumu Çalışanlarına Yönelik Eğitici Eğitimi 26-27-28 Kasım 2019 tarihlerinde T.C Adalet Bakanlığı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şehitkamil Belediyesi, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı desteği ile Gaziantep ŞehitKamil Kültür Merkezi’nde Önemsiyoruz Derneği yürütücülüğünde gerçekleştirilmiştir. Eğitime; Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Kilis, Mardin, Mersin, Şanlıurfa ve Osmaniye olmak üzere 12 ilde yer alan 14 ceza infaz kurumunda; Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nde ve Gaziantep Denetimli Serbestlik Genel Müdürlüğü’nde görev alan 1  Daire Başkanı, 1 Şube Müdürü, 1 Tetkik Hakimi, 1 Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, 69 İnfaz ve Koruma Memuru (İKM), 12 Öğretmen, 17 Psikolog, 6 Sosyal Çalışmacı olmak üzere 107 kurum çalışanı katılım sağlamıştır. 

Çalışanlarının kurum içinde sağladığı şefkat dolu ortamın desteklenmesine yönelik bireysel gelişmelerine odaklanan bu eğitim kapsamında “Ses Olmak”, “Sanat & Tasarım Atölyesi”, “Mesleki Doyum ve Zorlu Koşullarla Başa Çıkma”, “Bağlantı Odaklı İletişim”,  “Duygu-İhtiyaçların İfadesi ve İnsan Davranış Rolleri”, “Anne-Çocuk Gelişim Rehberliği Programı ve Top Dikim Çalıştayı” başlıklı atölyeler yer almıştır. 

Anne –  Çocuk Gelişim Rehberliği programının ceza infaz kurumu bünyesinde görev alan kurum çalışanları tarafından, Önemsiyoruz’un süpervizyon desteği ile uygulanması hedefiyle bir AÇGR Programı Uygulama Rehberi hazırlanmış ve katılımcılara ücretsiz olarak teslim edilmiştir. T.C. Adalet Bakanlığı’nın onayını takiben Anne – Çocuk Gelişim Rehberliği Programı eğitime katılan kurumlarda uygulanmaya başlayacaktır. Öyle ki katılımcıların %75’i AÇGR programını görev aldığı kurumda uygulamak üzere işbirliği yapmak istediğini belirtmiştir. 

Gerçekleştirilen eğitimden elde edilen geri bildirimler doğrultusunda kurum çalışanlarının kendi mesleki yeterliliklerini geliştirmek istediği; duygu ve ihtiyaçlarını ifade edebileceği alan ve yöntemlere ihtiyacı olduğu anlaşılmıştır. Eğitim sonunda yapılan değerlendirmede katılımcıların %95’inin eğitimden memnun olarak ayrıldığı anlaşılmıştır. Atölyelerin katılımcılar üzerinde olumlu etki bıraktığı anlaşılmıştır. Katılımcıların eğitime ilişkin duygu ve düşünceleri aşağıda yer almaktadır:

“Duygularım: memnuniyet ve sanatsal haz; düşüncelerim: yaratıcılık, dönüştürücülük ile ilgili çok güzel şeyler düşündürdü bu güzel eğitim. Teşekkürler!”

“Eğitici ve uygulanabilir bir programı hazırlayıp bizlere destek olduğunuz için çok teşekkür ederim. İlgi ve emeğinize sağlık… Sevgi ve saygılarımı sunarım.”

“Rahatlamış hissediyorum. Bazı konularda bakış açım değişti.”

“Elime bu tarz öğrenme fırsatının geçmesi sebebiyle mutlu, keyifli ve emeği geçen herkese minnettarlık hissediyorum.”

“Samimi olarak bizleri mutlu etmek istediğinizi fark ettim. Bu da beni mutlu etti. Teşekkürler.”

“Eğitime gelmeden önce bu kadar samimi, içten ve mütevazi bir ekiple karşılaşacağımı tahmin etmemiştim. Şu an çok keyif aldım. Bir daha bir araya gelmek isteyeceğim bir ekip. Önemsendik!”

Ceza İnfaz Kurumu Çalışanlarına Yönelik Eğitici Eğitimi saha raporuna bitly.com/egiticiegitimirapor adresinden; eğitimi özetlediğimiz videoya ise https://bit.ly/egiticiegitimivideo adresinden ulaşabilirsiniz.

İletişim 

www.onemsiyoruz.org

[email protected]

Instagram: www.instagram.com/onemsiyoruz/

Facebook: www.facebook.com/onemsiyoruz/

Twitter: twitter.com/onemsiyoruz

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler