Tohum Otizm Vakfı’ndan 2 Nisan’da ‘Otizme Mavi Işık Yak’ Çağrısı

Tohum Otizm Vakfı’ndan 2 Nisan’da ‘Otizme Mavi Işık Yak’ Çağrısı

Tohum Otizm Vakfı’nın çağrısıyla Türkiye, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde destek için ‘Mavi’ye bürünecek. Kamuoyunun dikkatini otizme çekmek için başlatılan ve dünyada büyük ilgi gören ‘Mavi Işık Yak’ (Light It Up Blue) kampanyasının Türkiye elçisi Tohum Otizm Vakfı’nın öncülüğünde ülkemizdeki önemli yapılar mavi ışıkla aydınlatılacak. 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde nedeniyle insanlar mavi giyecek, ayrıca sosyal medya hesapları üzerinden de #otizmemaviışıkyak etiketi ile otizmle ilgili mesajlar vererek, otizmin farkında ve onların yanında olduklarını ifade edecekler.   

Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen gelişimsel bir farklılık olan otizm tanısı 1985 yılında her 2.500 çocuktan 1’ine konulurken, bugün doğan her 59 çocuktan 1’i otizm riski ile dünyaya geliyor. Nüfusa projeksiyon yapıldığında Türkiye’de yaklaşık 1.387.580 otizmli birey olduğu ve bu durumdan etkilenen 5.550.320 aile ferdi bulunduğu tahmin ediliyor. Ülkemizde 0-19 yaş grubu arasında 434.010 otizmli çocuk ve gencimizden, okullaşabilen ve eğitime erişebilenlerin sayısı sadece 42.461. Otizmin bilinen tek çaresi ise, erken tanı ile yoğun, sürekli, özel eğitim.

sivilalan.com'u Telegram'da Takip Edin!sivilalan.com'u Linkedin'de Takip Edin!

Türkiye ‘Mavi’ye bürünecek

Birleşmiş Milletler’in (BM) otizmin hızlı artışı karşısında kamuoyunun dikkatini çekmek için deklare ettiği 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde, ‘Otizme Mavi Işık Yak’ kampanyasının ülkemizdeki elçisi Tohum Otizm Vakfı’nın çağrısı ile Türkiye, yine ‘Mavi’ye bürünecek. Tohum Otizm Vakfı’nın öncülüğünde yıllardır sürdürülen kampanya ile 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde aralarında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İzmir Saat Kulesi, Diyarbakır Surları, Amasya Kalesi’nin de bulunduğu birçok yapı mavi ışıkla aydınlatılacak.

Ayrıca Tohum Otizm Vakfı’nın çağrısı ile insanlar mavi giyecek, sosyal medya hesapları üzerinden de #otizmemaviışıkyak etiketi ile otizmle ilgili mesajlar vererek, otizmin farkında ve onların yanında olduklarını ifade edecekler. 

“Otizmli bireylere ışık olun”

 “Otizme Mavi Işık Yak” kampanyası için destek çağrısı yapan Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, “Günümüzde her 59 çocuktan birisi otizm riski ile doğuyor, her 20 dakikada 1 çocuk otizm tanısı alıyor. Otizm farkındalığında neredeyiz?’ sorusuna cevap bulmak amacıyla yola çıktığımız ve 3.’sünü gerçekleştirdiğimiz “Türkiye’deki Bireylerin Otizm Algısı ve Bilgi Düzeyi” araştırması farkındalığın yıllar içinde nasıl arttığını gösteriyor. Araştırma sonuçları umut verici olsa da otizmin belirtileri ile erken tanı ve eğitimin önemi konusunda farkındalık çalışmalarının artırılmasının kritik olduğunu gördük. Hal böyleyken herkesin bu farkındalık hareketinin parçası olması çok önemli. ‘Otizme Mavi Işık Yak’ kampanyasına destek olmak için 2 Nisan günü mavi giyebilir, #otizmemaviışıkyak etiketi ile sosyal medya paylaşımları yapabilir, binaların mavi ışıkla aydınlanmasını sağlayabilirsiniz. Otizmli çocuklarımıza ve gençlerimize ışık olmak isteyen herkesi, otizmi gündeme taşıyarak Türkiye’nin otizme bakışının dönüşmesine, otizmli bireylerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmaya ve kampanyaya destek vermeye davet ediyoruz” dedi.

Tohum Otizm Vakfı Hakkında: 

Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, “Otizm Spektrum Bozukluğu” olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla, kar amacı gütmeyen ve kamu yararını gözeten bir sağlık ve eğitim vakfı olarak 15 Nisan 2003 tarihinden bu yana çalışmalarını yürütmektedir.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler