Kızılhaç Kızılay İklim Merkezi’nden “Şehirler İçin Isı Dalgası Rehberi”

Kızılhaç Kızılay İklim Merkezi’nden “Şehirler İçin Isı Dalgası Rehberi”

Şehirlerin ve şehir merkezlerinin bu ölümcül riskleri öngörebilmesine, ilgili planlamaların yapılmasına ve azaltmasına yardımcı olmak için Kızılhaç Kızılay İklim Merkezi (Red Cross Red Crescent Climate Centre), “Şehirler İçin Isı Dalgası Rehberi” (Heatwave Guideline) oluşturdu.  

Aşırı sıcak hava dalgaları, insanlığı tehdit eden en ölümcül doğal tehlikeler arasındadır ve yarattıkları tehdit, iklim krizi kötüleştikçe daha ciddi ve daha yaygın hale gelecektir. Bunlara rağmen, sıcak hava dalgaları aynı zamanda en öngörülebilir ve önlenebilir doğal tehlikeler arasındadır.

Isı dalgaları – sıcaklıkların veya diğer faktörlerle birlikte sıcaklığın alışılmadık derecede yüksek ve insan sağlığı ve refahı için tehlikeli olduğu zamanlar – pek çok ülkede ciddi bir tehdit oluşturuyor. Küresel sıcaklık kaydındaki en sıcak 18 yılın on yedi tanesi 2001’den bu yana gerçekleşti. Hindistan’daki 2.500 kişiyi öldüren 2015 sıcak dalgası ve Avrupa’daki 2003 sıcak dalgası gibi birçok ciddi sıcak hava dalgası o zamandan beri dünya çapında on binlerce insanın ölümüne sebebiyet verdi. Yalnızca Avrupa’da ise 70.000’den fazla ölüme yol açtı.

İklim değişikliği de bir süredir ısı dalgası olaylarının sıklığını ve yoğunluğunu arttırıyor. 2 Temmuz’da, Dünya Hava Durumu Özelliği girişimi, (World Weather Attribution) insan kaynaklı iklim değişikliğinin Haziran 2019’da Fransa’yı ve diğer Avrupa ülkelerini etkileyen örnekte olduğu gibi, ısı dalgalarını beş kat daha fazla yarattığını bildirdi.

Isı dalgası sırasındaki olumsuz sağlık sonuçları ve ölüm riski en yüksek olan insanlar yaşlı insanlar, çok küçük çocuklar, hamile kadınlar, önceden var olan tıbbi durumları olanlar (örneğin, kardiyovasküler ve solunum sıkıntıları olanlar, obezite, ruhsal bozukluklar) ve dışarıda çalışan insanlar olma eğilimindedir. Ek olarak, tek başına yaşayan ve/veya sosyal olarak izole yaşayan insanlar arasında yüksek ölümler yaygın olabiliyor.

Tüm bunlara rağmen, ısı dalgalarından kaynaklanan ölümler kaçınılmaz değildir. Nispeten basit ve uygun maliyetli eylemlerin uygulanmasıyla büyük ölçüde azaltılabilirler.

Küresel olarak, yaklaşık 5 milyar insan ısı dalgalarına yatkın bölgelerde yaşıyor. Kızılhaç Kızılay İklim Merkezi’nin “Şehirler İçin Isı Dalgası Rehberi”, kentsel planlamacıların ve şehir yönetimlerinin bu öngörüleri öngörme eyleminde bulunmak ve bu sıcaklıkların oluşmadan önce ölümcül risklerini azaltmak için nasıl kullanabileceğini gösteriyor.

Önemli noktalar 

Küresel sıcaklık kaydındaki en sıcak 18 yılın 17‘si 2001’den bu yana gerçekleşti.

Hindistan’da 2015 sıcak hava dalgasında 2.500 kişi yaşamını yitirdi.

2003 sıcak dalgası sırasında Avrupa genelinde 70.000‘den fazla aşırı ölüm kaydedildi.

Isı dalgalarının önceden tahmin edilebileceği bölgelerde 5 milyar insan yaşıyor.

Şehirler İçin Isı Dalgası Rehberi (Heatwave Guideline)

Rehberin tamamına şu linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.climatecentre.org/downloads/files/IFRCGeneva/RCCC%20Heatwave%20Guide%202019%20A4%20RR%20ONLINE%20copy.pdf

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler