Edirne’de Gençler için Demokrasi ve İnsan Hakları Eğitimi

Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği (SEHAK), Amsterdam merkezli Anne Frank House (müzesi) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (SEÇBİR) iş birliği ile geliştirilen bu eğitim konsepti ve içeriğinde, günümüz toplumlarında ayrımcılık ve ön yargıların oluşumu ve bunun sonuçları ele alınmakta, insan hakları bilincinin ve demokratik değerlerin güçlendirilmesi hedeflenmektedir. Aktif katılım içeren seminerde, katılımcılar karşılıklı etkileşimle çalışmalar gerçekleştirecektir.
Eğitime katılanlara Katılım Sertifikası verilecektir.

Kimler katılabilir: Tarih, Holokost, insan hakları, ayrımcılık, kültürler arası diyalog ve demokrasi alanlarına ilgi duyan 18-30 yaş aralığındaki herkese açıktır.

Çalışma Programı:
Eğitim tarihi: 11 Mayıs 2019, Cumartesi
Saat: 10.00 – 18.00
Yer: Eğitim Edirne’de gerçekleştirilecek olup, adresle ilgili detaylar eğitime katılacaklara daha sonra iletilecektir.

Başvuru ve Değerlendirme Süreci Hakkında:
Son Başvuru Tarihi: 3 Mayıs 2019, Cuma, saat 17.00
Sonuçların Açıklanma Tarihi: 5 Mayıs 2019, Pazar

Etkinliğe katılabilmek için aşağıdaki linkte yer alan başvuru formunu en geç 3 Mayıs 2019, saat 17.00’ye kadar online olarak doldurmanız gerekiyor. Bu tarihten sonra yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

Başvuru formu ve geniş bilgi için: https://www.sehak.org/2019/04/edirnede-gencler-icin-demokrasi-ve-insan-haklari-egitimi-2/

 • Eğitimden yararlanabilecek kişi sayısı sınırlı olduğundan aşağıdaki kıstaslar göz önüne alınarak değerlendirme yapılacaktır:
 • 18-30 yaş aralığında olmak,
 • İnsan hakları konusunda duyarlılık sahibi olmak,
 • Başvuru formunu eksiksiz ve açıklayıcı bir şekilde doldurmak (katılımcıların seçimi, başvuru formunda verdikleri yanıtlara göre yapılmaktadır),
 • Başvurunun eğitim amaç ve hedefleri ile uyumlu olması,
 • Katılımcıların bulundukları toplumsal konum itibariyle (yaş, toplumsal cinsiyet, cinsel yönelim, engellilik, vb.) eşit dağılımı

Program İçeriği Hakkında:
Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği (SEHAK) tarafından gerçekleştirilecek olan “Anne Frank’ın yaşam öyküsü üzerinden temel haklar ve demokratik değerler öğretimi” projesi, Türkiye’nin yakın tarihi üzerine farkındalığı artırmak ve konuya ilişkin tartışmaları teşvik etmeyi hedeflemektedir.
Proje kapsamında, SEHAK, SEÇBİR ve Anne Frank House tarafından koordine edilen ve yürütülen ortak iş birliği oturumları sonucunda özel olarak seçilmiş olan tarih uzmanlarını ve eğitimciler tarafından 9 yaratıcı eğitim modülü oluşturuldu. Oluşturulan alternatif eğitim modüllerinin kullanılacağı eğitimde, demokrasi, insan hakları ve Holokost gibi konulara değinilirken farkındalığın arttırılması hedeflenmektedir.
Katılımcılara, tarih, Holokost ve insan hakları eğitimi konularında, ulusal ve uluslararası düzeyde geliştirilmiş materyaller ve eğitim metotları tanıtılacaktır. Tarihi olaylar ve insan hakları ihlalleri gözden geçirilerek, günümüz toplumlarında ayrımcılık ve ön yargıların oluşumu ve bunun sonuçları ele alınacaktır. Aktif katılım içeren seminerde, katılımcılar karşılıklı etkileşimle çalışmalar gerçekleştirecekler ve katılımcılara ileride kendi çalışmalarında kullanabilecekleri materyaller sağlanacaktır.

Önemli not:
Edirne ve çevresindeki illerde ikamet edenler önceliklidir. Edirne dışından başvuranlar, konaklama ve ulaşım masraflarını kendileri karşılayacaktır.
Katılım ücretsiz olup, katılımcıların tüm programa katılımları beklenmektedir.

Başvuru ve Eğitimle İlgili Sorularınız için:
Özden Dönmez
[email protected]
0536 335 1019

Projenin paydaşları:

 • Anne Frank House (Amsterdam, Hollanda);
 • The International Association for Intercultural Education (Londra, İngiltere);
 • Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (SEÇBİR), İstanbul Bilgi Üniversitesi;
 • Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Ağı (BoMoVu);
 • Bağımsız Araştırma, Bilgi ve İletişim Derneği (Babil);
 • Avlaremoz Platformu.

www.sehak.org

Bu etkinlik, Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği ve paydaşları tarafından düzenlenmekte ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler