Çevre

Küresel ısınmayı 1.5 derecede durduralım! Toprağını, suyunu, havasını, çocuklarını seven herkes; hadi imzalayın ve paylaşın!

1
Bu kampanyayı imzala www.birbucukderece.com

Biliyorsun, son dönemlerde havalar çok bozdu. İklim değişikliği, kasırgalar ve sellerle, ülkemizde de yüzünü göstermeye başladı. Hepimiz büyük risk altındayız. Yerküre, sanayi öncesi ortalamalara göre sadece 1,5°C daha sıcak olursa, geri dönüşü mümkün olmayan bir yıkımla yüz yüze kalacağız. Bilim insanlarının da ortaya koyduğu gibi, küresel sıcaklık artışını 1,5°C’de durdurmamız gerekiyor. Hepimiz bu konuyu dert etmeliyiz. Bu yüzden ilk adımı atmana, ve Bir Buçuk Derece internet sitesinin yaygınlaşmasına destek vermene ihtiyacımız var.


Dünyanın önde gelen bilim insanlarının katkı verdiği özel bir rapor hazırlanıyor. Paris Anlaşması çerçevesinde hazırlanan bu “1,5°C Küresel Isınma Özel Raporu”, Güney Kore’nin Incheon kentinde 8 Ekim 2018’de kamuoyu ile paylaşılacak. Paris Anlaşması çerçevesinde taahhüt edilen ilk çalışmalarından biri olacak bu rapor, iklim değişikliğinin nasıl 1,5°C ile sınırlanabileceğine dair kamuoyuna ve hükümetlere yol gösterecek.

Her şey aslında çok açık, afetlerle boğuşuyoruz. Sel, kuraklık, fırtınalar her geçen gün daha da şiddetleniyor. Gürülmedik dolular yağıyor; tropik fırtınalar çevremizde dolanıyor; hortumlar hepimizi korkutuyor. Bilim insanları, buna bizim sebep olduğumuzu söylüyor. Türkiye’de de hemen hemen herkes iklim değişikliğinin gerçekliği konusunda hemfikir ve bundan dolayı endişeli olduğunu ifade ediyor. Ancak, şirketlere, belediyelere, kamu otoritelerine, herkese bu meseleyi dert edindiğimizi göstermemiz gerekiyor.

www.birbucukderece.com

Tam da bu sebepten, iklim değişikliğini daha çok gündeme getirmeliyiz. “1,5°C Küresel Isınma Özel Raporu” bunun için önemli bir fırsat sunuyor. Bu yüzden, raporu kamuoyuna daha etkin anlatabilmek ve iklim değişikliğine dikkat çekmek için özel bir internet sitesi hazırladık.

Site, iklim krizinin dünyadaki ve Türkiye’deki son durumunu gözler önüne seriyor. Ayrıca, 1,5°C raporu yayımlandığında, bulgularını da bu siteden anında kamuoyu ile paylaşmaya başlayacağız.

Ancak, herkesin desteğine ihtiyacımız var. Toprağını, havasını, suyunu, çocukları seven onu korumak isteyen herkese ancak sizin desteğiniz ile ulaşabiliriz.

Umuda kaldıraç olup, Bir Bucuk Derece sitesinin yaygınlaşmasına ve ilgili kişilere ulaşmasına destek olur musun?

Küresel ısınma #birbucuktakalsın diye, ilk adımı atar, iklim krizini daha fazla insanın dert etmesi için siteyi ailen, dostların ve arkadaşların ile paylaşır mısın?

Biraz klasik olacak ama iklim değişikliğini dert edinen ve bu mesajı alan herkes, 5 kişi ile paylaşsa önemli bir adım atmış olacağımızı düşünüyoruz. Bu mesajı tanıdıklarına yönlendirmen, senin için küçük ama iklim eylemi için büyük bir adım olacak.

Daha sağlıklı toplum, daha temiz enerji, daha güçlü ekonomi, daha erişilebilir gıda, daha fazla istihdam, daha kolay ve temiz seyahat, yani daha yaşanabilir bir dünya için, bu ilk adımı atmana, sitemizi duyurmana ihtiyacımız var.

Ayrıca, yaptıklarımızdan haberdar olmak için de change.org kampanyamızı imzalayabilirsin.

Bu kampanyayı imzala www.birbucukderece.com

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

1 Yorum

  1. Hava sıcaklığını 5derece düşürmenin formülünü buldum

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Çevre