5 videoda seçimlerden önce & sonra Meclis!

5 videoda seçimlerden önce & sonra Meclis!
5 videoda seçimlerden önce & sonra Meclis!

16 Nisan 2017 Referandumu ile Anayasa değişti. 24 Haziran’da ise, ilk kez aynı anda yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimleri ile, yeni hükümet sistemi tam manasıyla hayata geçecek. Peki yeni sistemde, Meclisin yeni rolü ve konumu nasıl olacak; vatandaşlar olarak yasalara katılımımız, Meclis ile ilişki kurma biçimlerimiz nasıl değişecek?

mecliste.org , her zaman meclisin önemini vurgulayıp, yasa yapım sürecinin daha şeffaf ve katılımcı hale gelmesine; yani denge denetleme sisteminin etkin şekilde işlemesine katkı sağlamayı hedeflliyor. Bu hedef doğrultusunda daima doğru, güvenilir ve nesnel bilgi üretmeye değer verdik. Şimdi yine, toplumun çok merak ettiği fakat az bildiği bir konuda kamuoyuna bilgi sunmak için inisiyatif alıyor.

Sistem değişikliği, Meclisin üzerindeki yükü artırıyor; yasama organı eskisinden daha da önemli hale geliyor. Meclisin artan sorumluluklarını etkin biçimde yerine getirebilmesi için daha güçlü, katılımcı ve hesap verebilir olması gerekiyor. Peki bu nasıl gerçekleşecek? Meclisin denge denetleme sistemindeki rolünü yerine getirebilmesi için nelerin değişmesi gerekiyor; vatandaşlar ve sivil toplum olarak bizim üzerimize neler düşüyor?

Meclis neden önemli?

 

Meclis ne iş yapar?

 

Mecliste ne değişti, bu bizimle neden ilgili?

 

Meclis gücünü hep vatandaştan alsın diye ne değişmeli?

 

Yeni sistemde yasama nasıl olsun?

 

mecliste.org

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler