Barışa Oyna Projesi’nden İzmir’de Oyuna Davet!

BoMoVu (Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Derneği) olarak fiziksel aktivitelere ulaşımın bir hak olduğuna, spor ve beden hareketini kullanarak insanların dünyaya bakma biçimlerini ve davranışlarını etkileyebileceğimize inanıyoruz. Sporu ve beden hareketini sosyal faydaya dönüştürmek için programlar geliştiriyoruz. Bu çerçevede 2016 yılında İstanbul’da, kuruluş sürecimize de yön veren Barışa Oyna projemizi hayata geçirdik. Bu sene Sivil Toplum için Destek Vakfı’nın katkılarıyla projeyi geliştirmek ve yaygınlaştırmak için yeniden yola çıkıyoruz.

Barışa Oyna projesinin öncelikli amacı, oyunların bünyesinde barındırdığı özgürlük alanından faydalanarak çocukların sınır ötesi algısını iyileştirerek, çocuklarda barış kültürünün oluşmasına katkıda bulunmaktır. Bunu yaparken, kültürel mirasın önemli bir parçası olan geleneksel çocuk oyunlarını kendimize araç edindik. Sporun bünyesinde barındırdığı hoşgörü, kapsayıcılık, eşit haklar, erdem, mutluluk, sevgi ve saygı gibi değerleri oyunlar aracılığıyla ön plana taşıyarak, çocukların çevreleriyle kurdukları ilişkide sosyal kapsayıcılığı temel alan barışçıl bir ortamın gelişimine katkıda bulunarak bu bölgede yaşamaktan kaynaklı öteki olarak algıladıkları bütün kimlikler hakkında edindikleri ön yargıları tanımaları ve sorgulamalarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Projeye Kars ve Ardahan’da başladık. Ardından geçtiğimiz yıl Edirne’de gerçekleştirdiğimiz uygulama ile her deneyimin hem katılımcılara hem de içeriğin gelişmesine önemli katkılar sunduğunu gördük. Bu yıl Mart ayında da İzmir’i ziyaret ettik. İzmir’in tarihine ışık tutan yaşlılarla, Rumlar, Ermeniler, Kürtler, Türkler, Afro-Türkler, Levantenler, Yahudiler… ile bir araya gelerek onlardan İzmir’deki çocuk oyunlarını dinleme fırsat bulduk. Şimdi bu oyunları, mültecilik ve tarım işçiliği gibi farklı göçlerin çağında yaşayan çocuklar ile paylaşmak, bu sayede oyunlar üzerinden barış dili kurmak istiyoruz.

Sizler de ilgilenirseniz, Nisan ayı içerisinde İzmir’de birlikte uygulama yapmaktan memnuniyet duyarız. Uygulamalarımız, 9-12 yaş arasında çocuklar ile öğrendiğimiz oyunları oynayıp bölgenin kültürel mirası üzerine sohbet etmekten ibaret olup 1,5-2 saat sürmektedir.

Barışa Oyna Projesi ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz: http://bomovu.org/barisa-oyna-reconciliation-games/

İrtibat için:

Cansu Kılınçarslan

Telefon: 05053910718

E-posta: [email protected]

Bomovu.org

facebook.com/bomovu

instagram.com/bomovu

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler