Airpreneurs Programı Ankara’da

1522048686 Airpreneurs Ankara Aysem Sarg  n 2
1522048686 Airpreneurs Ankara Aysem Sarg n 2

Boeing ve Türkiye Girişimcilik Vakfı iş birliğiyle düzenlenen Airpreneurs programının üçüncü durağı Ankara oldu. Program kapsamında gençlerin havacılık alanında daha girişimci olması hedefleniyor.

2017 yılının Şubat ve Haziran ayları arasında yedi ayrı ilde sekiz üniversitede gerçekleştirilen Airpreneurs programının ikincisi havacılık alanında gençleri daha girişimci kılmak ve bu alanda yeni fikirlerin ortaya çıkmasını sağlamak için yeniden yola çıktı. Bu yıl lansmanı İstanbul’da gerçekleştirilen “Airpreneurs” programının üçüncü durağı 23-24 Mart tarihlerinde Ankara oldu.

Ankara’da kazanan fikir “Jeticket” ile Eskisehir Osmangazi Üniversitesi’nden Barış Dal, Ankara Üniversitesi’nden Elif Mestav, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Ezgi Doğan, Hacettepe Üniversitesi’nden Mehmet Alperen İplikçi, Erciyes Üniversitesi’nden Melih Onur Tan ve Kocaeli Üniversitesi’nden Sefa Keskin’in bulunduğu ekip oldu. Program Ankara’nın ardından bu yıl sırasıyla, Trabzon, Elazığ ve Antalya’da uygulanacak. Programın finali ise yine İstanbul’da gerçekleştirilecek. İlk programda olduğu gibi ikinci programda da yaklaşık 700 üniversite öğrencisinin katılımı bekleniyor.

Program, “hackathon” olarak adlandırılan yuvarlak masa çalıştaylarıyla yeni girişimlere ilham olacak, öğrencilerin fikirlerini yarıştırabilecekleri sosyal bilimlerden fen bilimlerine kadar her branştan öğrenciler için hazırlandı. Program sonunda kazanan takım, 3 aylık inkubasyon (kuluçka) sürecine dahil olarak Girişimcilik Vakfı mentorlarıyla fikirlerini hayata geçirecek. Kazanan takım üyeleri fikirleri için ihtiyaç duydukları alanlardaki mentorlar ile süreç boyunca bir araya gelmeye devam edecek. Fikrin geliştirilmesi sürecinde mentorlar ile yapılacak birebir görüşmelerden, mentorların takımın ihtiyaç duyduğu bağlantıları sağlamasına kadar takım üyeleri her konuda destek alabilecek. Süreç boyunca ayrıca kazanan takım girişimcilik ekosistemindeki önemli etkinliklere de davet edilerek iş bağlantılarını geliştirme şansı yakalayacak.

Ankara’daki programa katılan Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın “Geçtiğimiz sene, bu programla 700 gencimizin gündemine havacılığı ve girişimciliği getirdik. Bu sene de en az bu sayıda öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz.  Airpreneurs ile hem gençleri girişimcilik konusunda cesaretlendiriyor hem de Türkiye’nin havacılık alanındaki potansiyelini destekliyoruz. Boeing olarak geçen sene Türkiye’de başlattığımız Milli Havacılık Planımızın hedeflerinden bir tanesi de Türkiye’nin havacılık alandaki büyüme hızını destekleyecek insan kaynağının gelişimine katkıda bulunmak. Airpreneurs programı, gençlerimize bugünün dünyasında ihtiyaç duyulan yeni nesil yetkinlikleri aşılamak açısından önemli bir program. Türkiye’nin havacılık alanındaki yüksek büyüme potansiyeline katkıda bulunmuş olmayı önemsiyor ve bundan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Türkiye Girişimcilik Vakfı’ndan programın Ankara ayağına katılım sağlayan Genel Müdür Mehru Aygül ise “Türkiye’de girişimcilik kültürünü güçlendirmeyi hedefleyen Girişimcilik Vakfı olarak, genç fikirleri profesyonellerle buluşturmayı misyon edindik. Gençlerin fikirlerini özgürce ve özgüvenle belirtebilecekleri alanların yaratılması gerektiğine inanıyoruz. Girişimciliğin sınırların ötesinde düşünebilmek olduğunu biliyoruz, fakat bu sınırların da profesyonellerin deneyim aktarımları ve ilham veren hikayeleriyle genişlediğini düşünüyoruz. Girişimcilik kültürünün topluma yayılması ve girişimciliğin bir kariyer yolu olarak benimsenmesi kısa sürede olabilecek bir gelişme değildir. Airpreneurs Programı gibi organizasyonların bu yolda atılan önemli adımlardan biri olduğuna inanıyoruz. Programın havacılık sektöründe bir dönüşümü başlatmasını umuyor, Boeing ile birlikte bu önemli organizasyonu yürüttüğümüz için mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler