Haberler

Pfizerliler, 12 Kasım İstanbul Maratonu’nda Alzheimer hastaları için koşuyor!

0

Pfizerli gönüllüler her sene katıldıkları İstanbul Maratonu’nda bu sene Türkiye Alzheimer Derneği için koşacak ve “Yatağa Bağımlı 500 Alzheimer Hastasının Evlerine Ücretsiz Hemşire Desteği” projesine destek olacak. Projenin hedefi Türkiye’deki 600,000 Alzheimer hastasının en az 500’ünün ücretsiz hemşire hizmetinden faydalanmasına destek olmak.

Alzheimer hastalığının son evresinde hastalar konuşma, ihtiyaçlarını ifade etme, yutma, hareket etme yeteneklerini yitirir. Tamamen yatağa bağımlı hale gelir. Bu nedenle de hastaya sürekli bakım vermek, yaşam kalitesini ve onurunu korumak, yakını için de giderek zorlaşır. Üstelik hasta yakınlarının hiçbiri bu konuda önceden bilgili ve eğitimli kişiler değildir. Bu nedenle bu zorlu görev karşısında yorulur, çaresiz kalır ve tükenme noktasına gelir. Hasta yakınlarının ¼’ü ciddi tedavi gerektiren depresif belirtiler yaşarlar.

Yatağa bağımlı Alzheimer hastalarının ve onların bakımını sağlayan yakınlarının bu ihtiyacından yola çıkan Pfizerli 75 gönüllü, İstanbul Maratonu’nda Türkiye Alzheimer Derneği’nin “Yatağa Bağımlı 500 Alzheimer Hastasının Evlerine Ücretsiz Hemşire Desteği” projesi için koşarak, Türkiye’deki 600,000 Alzheimer hastasının en az 500’ünün bu hizmetten faydalanmasına destek olmayı hedefliyor. Yatağa bağımlı Alzheimer hastalarının evlerine ücretsiz eğitimli hemşire ziyaretleri sağlamayı amaçlayan bu proje kapsamında şimdiye kadar 196 hastaya ulaşıldı.

Pfizer Türkiye Sağlık Politikaları ve Kurumsal İletişim Müdürü Ahmet Kumkumoğlu şunları söyledi: “Bizler Pfizer’de, insanların sağlıklarını korumak ya da sağlıklarına yeniden kavuşmak için verdikleri mücadeleye destek olmak amacıyla azimle çalışıyoruz. Yaşamlara yıl, yıllara yaşam katmak için çıktığımız bu yolda toplumsal duyarlılık ve sosyal sorumluluk ise bizim vazgeçilmez bir değerimiz ve geleneğimizdir. Bugün dünyadaki 46,8 milyon Alzheimer hastasının sayısının 20 yıl içinde yaklaşık iki katına çıkması, 2050’de ise 131,5 milyona ulaşması bekleniyor. Ülkemizde ise, Alzheimer’den en çok etkilenen 65 yaş üstü nüfusun oranı hızla artıyor. Alzheimer’ın etkilediği hayatların sayısı yıldan yıla çığ gibi büyürken, böylesine faydalı bir projeye destek olmak bizler için son derece anlamlı bir deneyim. Yatağa bağımlı Alzheimer hastalarının evlerine, hasta yakınını eğitmek amacıyla ücretsiz hemşire ziyaretleri sağlamayı amaçlayan bu projeye ufak da olsa bir katkı sunmak ve bu vesileyle insan hayatına değer katabilmek ise bizim için en büyük mutluluk olacaktır.”

Türkiye Alzheimer Derneği Hakkında: 
Türkiye Alzheimer Derneği, Alzheimer hastalığı ve diğer demans sendromlarıyla ilgilenen sağlık personeli, gönüllülerin çabalarıyla toplumda ve hastalar, hasta yakınları üzerinde hastalık bilincinin geliştirilmesi, hastalığın toplumda tanınmasının sağlanması, hastaların ve yakınlarının desteklenmesi, kendi kendilerine yardım için zemin hazırlanması, daha iyi bilgilenme ve bakım sağlanması, bu konudaki bilimsel çalışmaların arttırılması ve desteklenmesi amacıyla 1997 yılında kurulmuştur.
Türkiye Alzheimer Derneği hakkında detaylı bilgi almak için:
www.alzheimerdernegi.org.tr
https://www.facebook.com/TurkiyeAlzheimer
https://twitter.com/AlzheimerTR
Adres: Halil Rıfat Paşa Mah. Güler Sok. No:33 Okmeydanı / Şişli İSTANBUL
E-posta: [email protected]org.tr
Telefon: 0212 224 41 89
“500 Alzheimer Hastasının Elini Tutmak İster misiniz?” projesi hakkında detaylı BİLGİ ve BAĞIŞ için:
https://acikacik.org/sivil-toplum-kurulusu/turkiye-alzheimer-dernegi?gclid=EAIaIQobChMIjcWf6qLj1gIV6bztCh0mywKgEAAYASAAEgLH0fD_BwE

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Civic Space Jobs

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberler