İşimi Öğreniyorum Programı Kapanış Toplantısı İzmir’de Gerçekleşti

“İnsana Yakışır İş ve Sürdürülebilir Geçim Fırsatlarıyla Dayanıklılık ve Sosyal Uyumun Desteklenmesi” Projesi, insana yakışır iş ve sürdürülebilir geçim fırsatlarına erişimi teşvik ederek Türkiye’deki Geçici Koruma altındaki Suriyelileri (GKAS), Uluslararası Koruma Başvuru ve Statü Sahipleri (UK) ve ev sahibi toplulukların dayanıklılığını ve sosyal uyumunu güçlendirmeyi amaçladı. Bu proje kapsamındaki ‘İşimi Öğreniyorum’ Programı, Genç İşi Kooperatif ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi ortaklığında uygulandı.

İşimi Öğreniyorum” Programı, Kasım2023‘ten Mayıs 2024‘e kadar Adana, İstanbul ve İzmir illerinde kapsamlı işveren katılımı, istihdam teşviki yönetimi, iş yeri izleme ve değerlendirme yöntemlerini içerecek şekilde yürütüldü. Bu program aracılığıyla, sağlanan teşvikler ve her sektöre özgü işbaşı öğrenme ve uyum programlarının yardımıyla 485 kişinin istihdamı başarıyla sağlandı.

09 Mayıs’ta, İzmir’de gerçekleştirilen programın kapanış toplantısında proje ortakları, özel sektör/işveren temsilcileriuluslararası temsilcilerkamusal paydaşlar ve iş gücü piyasası organizasyonları ile bir araya gelindi.  Saha deneyimleri, programın başarıları ve öğrenilen dersler paylaşıldı, gelecekteki olası iş birlikleri için fikirler üretildi. 

İlgili paydaşları bir araya getirerek program süresince öğrenilen dersleri tartışmak ve gelecekteki iş birliklerine olanak sağlamak amacıyla bir araya gelinen toplantıda şu başlıklara odaklanıldı:

  1. Gözden geçirme ve değerlendirme
  2. Başarı hikayelerini paylaşma
  3. Zorlukları ve çözümleri tartışma
  4. Gelecek iş birliklerini teşvik etme
  5. Ağları güçlendirme.

Özel olarak davet edilen 50 katılımcıdan 43’ü, 9 Mayıs’ta İzmir Mövenpick Otel’de gerçekleştirilen kapanış toplantısına katılım sağladı. Kapanış toplantısında öne çıkan başlıkları içeren raporu bağlantıyı kullanarak inceleyebilirsiniz. Mülteciler ve ev sahibi topluluklara sunulan beceri geliştirme eğitimleri ve mali destekler sayesinde kayıtlı istihdama geçişin nasıl teşvik edildiğini ve sosyal koruma imkanlarına erişimin nasıl sağlandığını anlatan videoyu  bağlantıyı kullanarak izleyebilirsiniz.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler