The Glass Room: Yanlış Bilgi Sergisi 1 Haziran’da Ankara’ya Geliyor!

Bizi dijital teknolojiyle ilişkimiz hakkında eleştirel ve proaktif düşünmeye davet eden etkileşimli sergi 1-5 Haziran 2024 tarihleri arasında Ankara Türk Amerikan Derneği’nde herkesin ziyaretine açık ve ücretsiz.

Yapay zekâ teknolojisi hayatımızı nasıl değiştirecek? Telefonumuzu elimizden bırakamadığımız için kendimizi suçlamalı mıyız? Şirketler kişisel verilerimizi paraya dönüştürmek dışında ne elde ediyor? Sosyal medya platformları ve teknoloji şirketlerinin yanlış bilgi problemindeki sorumluluğu nedir? Başka bir internet mümkün mü?

Teyit, bu soruların cevaplarını merak eden herkesi 1 Haziran Cumartesi günü saat 14:00 – 17:00 arasında, Ankara’da Türk Amerikan Derneği’ne bekliyor.

Bireyleri dijital teknolojiyle ilişkileri hakkında eleştirel, proaktif düşünmeye davet eden interaktif sergi The Glass Room: Yanlış Bilgi ve “Başka bir internet mümkün mü?” paneliyle açılıyor. Panelde Wikimedia Türkiye ekibinden Başak Tosun ve NewsLabTurkey strateji sorumlusu Ahmet Alphan Sabancı, Teyit’in eş kurucularından ve Yapay Gündem bülteni kurucusu Gülin Çavuş moderatörlüğünde yanlış bilgi probleminin var olmadığı bir internet hayalinin peşine düşüyor.

The Glass Room: Yanlış Bilgi Sergisi nedir?

İlk olarak 2020’de hazırlanan ve 2022’de güncellenen The Glass Room Misinformation Edition, sosyal medyanın ve internet bilgiyle kurduğumuz ilişkiyi nasıl değiştirdiğini araştırıyor. Ziyaretçilerini dijital alışkanlıkların bir vatandaş, seçmen ve tüketici olarak bizleri nasıl etkilediği konusunda bir keşfe çıkaran sergi kişisel verilerimiz ve mikro hedeflemeyle fikir, görüş ve davranışlarımız arasındaki ilişkiyi ve bunun arkasındaki iş modellerini inceliyor.

Sergi, bilgilendirici posterler, video animasyonları ve etkileşimli uygulamalardan oluşuyor.Bu interaktif sergi insan hakları, teknoloji, sivil özgürlükler gibi alanlarda çalışmalar yürüten Berlin merkezli uluslararası kuruluş Tactical Tech tarafından geliştirildi, Türkçeleştirmesini ise Hafıza Merkezi yaptı.

Etkinlik, Amerikan Büyükelçiliği’nin desteğiyle Türk Amerikan Derneği ConnectUSA American Corner Ankara ve Teyit işbirliğiyle gerçekleşiyor.

Sergi 1-5 Haziran 2024 tarihleri arasında Ankara Türk Amerikan Derneği’nde herkesin ziyaretine açık ve ücretsiz. 

Açılış etkinliği kayıt formuna ulaşmak için tıklayın.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler