Özgürlük Merceğinden: Değişen Dünyada Anayasal Haklar Yarışması

Özgürlük Merceğinden: Değişen Dünyada Anayasal Haklar Yarışması

İnsan Hakları Akademisi, geniş mezun ağı ve seçkin eğitmen kadrosuyla ulusal ve uluslararası düzeyde kurslar düzenlemektedir. İHA, forumlar, atölye çalışmaları, kurslar ve açık dersler aracılığıyla güncel gelişmelerin insan hakları üzerindeki etkisini çeşitli yönleriyle ele almıştır. Şimdi de “Özgürlük Merceğinden: Değişen Dünyada Anayasal Haklar Yarışması“nı düzenleyerek etkinliklerine bir yenisini daha ekliyor.

YARIŞMA

Yapay zeka ilerlemeye devam ettikçe, ifade özgürlüğü ve anayasal haklar alanını etkilemesi kaçınılmazdır. Yapay zeka, insan hakkı ihlallerini öngörmek ve önlemekten marjinal topluluklar için adalete erişimi iyileştirmeye kadar insan hakları konularına yaklaşımımızda devrim yaratma potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, önyargı, mahremiyet ve hesap verebilirlikle ilgili endişeleri de beraberinde getirmektedir. Bu yarışma, anayasal hakların önemini vurgulamayı ve teknolojinin çevrimiçi hak ve özgürlüklerimizi nasıl etkilediği konusunda bir tartışma başlatmayı amaçlamaktadır. Yarışma, yapay zekanın topluma fayda sağlayan yaratıcı bağlamlarda kullanılmasını teşvik ederek, yapay zekanın sosyal adalet ve insan haklarını destekleme potansiyelini göstermeyi hedeflemektedir.

Katılımcılar tarafından sunulan sanat eserleri aracılığıyla (bu eserler hem yapay zeka tarafından üretilen eserler olabilir hem de sanatçıların kendi çektikleri fotoğraflar olabilir), sanatçıların anayasal haklar konularının karmaşıklığını ve çeşitliliğini ifade etmek için yapay zekayı nasıl kullanabileceklerini sergileyecek ve sanatçılar, teknoloji meraklıları, ifade özgürlüğü ve insan hakları savunucuları da dahil olmak üzere geniş bir kitleyi anayasal haklar ve bunların toplum üzerindeki etkileri hakkındaki konuşmalara dahil etme fırsatı sunacaktır. Seçilen eserler, Ankara’daki Alman Büyükelçiliği’nde düzenlenecek bir panel çerçevesinde sergilenecek. Yarışmanın kazananları da panel öncesinde görsellerinin hikayelerini anlatma fırsatı bulacaktır.

YARIŞMA KURALLARI

·        Yarışmaya katılım ücretsizdir.

·        Her başvuru sahibi yarışmaya iki fotoğraf/görsel ile katılabilir. Her eser için ayrı başvuru yapılması gerekmektedir.

·        Renk, netlik, toz giderme, kontrast ayarları gibi bazı işlemler ve kabul edilebilir müdahalelere izin verilmektedir.

·        Cep telefonu ile çekilen fotoğraflar yarışmaya katılabilir.

·        Eğer başvuru sahibi yapay zekâ tarafından oluşturulmuş bir görsel sunuyorsa, ayrıca eserde kullanılan istemi (prompt) de iletmelidir. AI tarafından oluşturulan görsel en az 1000 x 1000 boyutlarında olmalıdır.

·        Hiçbir fotoğraf/görsel 20 MB’ı aşmamalı veya 1 MB’tan az olmamalıdır. Fotoğraflar 2/3 oranında olmalı ve 3000 x 4500 piksel çözünürlüğe sahip olmalıdır.

·        Yüklenecek fotoğraflar çerçevesiz olmalıdır. Fotoğrafın üzerinde katılımcının kimliği ile ilgili isim, imza, logo, tarih vb. bulunmamalıdır. Yarışmaya gönderilen fotoğrafların 2022 yılından sonra çekilmiş olması gerekmektedir.

·        Başvuru 7 Nisan 2024 tarihine kadar İnsan Hakları Akademisi web sitesi (insanhaklariakademisi.org) üzerinden yapılmalıdır.

·        Fotoğraflar/görseller özgün olmalı ve daha önce sergilenmemiş olmalıdır.

·        Lütfen saldırgan, ayrımcı veya nefret söylemini teşvik eden içeriklerden kaçının. Şiddet, çıplaklık veya kaba dil içeren fotoğraflar/görseller kabul edilmeyecektir. Bu kuralları ihlal eden herhangi bir başvuruyu diskalifiye etme hakkımız saklıdır.

·        Fotoğrafın/görselin mülkiyetinin size ait olduğunu ve herhangi bir amaç için kullanmakta serbest olduğunuzu belirtiriz. Yine de gönderinizi yarışmayla ilgili tanıtım amaçları için kullanabiliriz. Fotoğrafınızı/görselinizi göndererek, yarışmayı tanıtmak amacıyla görüntüyü kullanmak, kopyalamak, dağıtmak ve sergilemek için bize münhasır olmayan, telifsiz bir lisans vermeyi kabul etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi ve başvuru formu için İHA internet sitesini ziyaret edebilirsiniz:
https://www.insanhaklariakademisi.org/

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler