‘Yurttaş Bilimiyle İklim Adaletini Savunmak’ Etkinliği 4 Aralık 2023’te Gerçekleşiyor!

'Yurttaş Bilimiyle İklim Adaletini Savunmak' Etkinliği 4 Aralık 2023'te Gerçekleşiyor!

İklime Uyum ve Enerji Yoksulluğu için Ev İçi Isı Konforu projesinin çıktılarının paylaşılacağı proje kapanış etkinliğini 4 Aralık, Pazartesi 19.30’da, yurttaş araştırmacıların ve izleyicilerin katılımıyla Postane’de gerçekleştirilecek. Etkinlikte, ekibimizden Yağız Eren Abanus ve Cemre Kara, kolaylaştırıcı yurttaş araştırmacılar topluluğumuzdan Barış Türkdoğan, Elif Bengi Güneş ve Meryem Uyaver konuşmacı olarak yer alacaklar.

  • Konuşmacılar: Barış Türkdoğan, Cemre Kara, Elif Bengi Güneş, Meryem Uyaver ve Yağız Eren Abanus
  • Tarih: 4 Aralık 2023, Pazartesi
  • Saat: 19.30 – 21.30
  • Yer: Postane (Bereketzade, Camekan Sk. No.9, 34421 Beyoğlu/İstanbul)
  • Katılım: Ücretsiz & Kayıt Gerekli
  • Etkinlik Dili: Türkçe

Sıcak dalgaları iklim kriziyle birlikte derinleşen en ölümcül afetler arasında. Aralık 2022’de yayınlanan bir makaleye göre 2004-2017’nin yaz ayları boyunca etkisini gösteren 20 sıcak dalgası İstanbul’da 4281 fazladan ölüme neden oldu. Sıcağın ölümcül etkilerinin bilinmemesinin yanı sıra bu konuya hitap eden politika mekanizmalarının yokluğu iklim adaletsizliğini daha da derinleştiriyor. Sıcak dalgalarının seller veya orman yangınları gibi çarpıcı görüntülere de yol açmıyor olması konunun medya tarafından ele alınışını kısıtlıyor. Bu bağlamda Mekanda Adalet Derneği bu olguyu hak temelli ve etki odaklı çalışmalar yapmasına olanak verecek şekilde araştırmak, veri üretmek, topluluklar oluşturmak ve güçlendirmek, insan deneyimlerini temel alan içerikler üretmek ve politika değişikliği talep etmek için geçen yaz aylarında Ev İçi Isı Konforu projesini başlattı.

Fotoğraflar: İklime Uyum ve Enerji Yoksulluğu için Ev İçi Isı Konforu Projesi

Projede konu olarak sıcak dalgalarına odaklanılırken katılımcı bir süreç yürütülebilmesi için yöntem olarak yurttaş bilimi yöntemi kullanıldı. Projenin ilk aşamasında tespit edilen bulguları ve nasıl bir süreç geçirildiğini katılımcılarla birlikte konuşmak için, yaygınlaştırma odağı ile düzenlenen kapanış etkinliği 4 Aralık’ta Postane’de gerçekleşecek!

Etkinlikte Cemre Kara ve Yağız Eren Abanus kolaylaştırıcı yurttaş araştırmacılar topluluğumuzdan Barış Türkdoğan, Elif Bengi Güneş ve Meryem Uyaver konuşmacı olarak yer alacaklar. Akış olarak, önce yurttaş bilimi hakkında kısa teorik bir sunumla başlayıp ardından interaktif bir şekilde yurttaş biliminin projede nasıl uygulandığına dair yurttaş araştırmacılarla ve katılımcılarla bir sohbet gerçekleştirilecek.

* Etkinliğin dili Türkçe’dir.

** Etkinliğe katılım, mekan kapasitesi gereği, 65 kişi ile sınırlıdır.

‘Yurttaş Bilimiyle İklim Adaletini Savunmak’ etkinliğinde çıktıların paylaşılacağı İklime Uyum ve Enerji Yoksulluğu için Ev İçi Isı Konforu projesi hakkında ayrıntılı bilgi için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. Katılımınızla ilgili organizasyonel düzenlemelerin yapılabilmesi için aşağıda bağlantısı yer alan formu doldurmanızı rica ediyoruz.

KATILIM KAYIT FORMU

Etkinlik hakkında daha ayrıntılı bilgi için etkinliğin web sayfasını ziyaret edebilir, en güncel gelişmelerden haberdar olmak için ise Mekanda Adalet Derneğini sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz: Web, Instagram, Facebook, Twitter, LinkedIn, YouTube

Görünürlük Beyanı: IMPETUS, 101058677 numaralı hibe sözleşmesi kapsamında Avrupa Birliği’nin Horizon Europe araştırma ve inovasyon programı tarafından finanse edilmektedir. Bununla birlikte, ifade edilen görüşler ve fikirler yalnızca yazar(lar)a aittir ve Avrupa Birliği’nin veya Avrupa Araştırma Yürütme Ajansının (REA) görüşlerini yansıtması gerekmez. Bunlardan ne Avrupa Birliği ne de hibe veren makam sorumlu tutulamaz.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler