İzmir’de Yaşayan Görme Engelliler Toplu Taşıma Araçlarının Erişilebilirliği İçin Harekete Geçiyor!

İzmir’de Yaşayan Görme Engelliler Toplu Taşıma Araçlarının Erişilebilirliği İçin Harekete Geçiyor!

İzmir’deki toplu taşıma araçları görme engelli yurttaşların kullanımı için erişilebilirlik koşullarını karşılamıyor. EGED İzmir Temsilciliği olarak bu konuda bir savunuculuk kampanyası başlatıyoruz. Tüm görme engelli üye ve takipçilerimizi, konuya hassasiyet duyan kurum ve kuruluşlar ile tüm hedef kitleyi bu kampanyaya; taslak dilekçe üzerinden katılmaya davet ediyoruz.

Toplu Taşıma Araçlarında Karşılaştığımız Sorunlar Nelerdir?

  • İzmir’deki otobüs, metro, tramvay ve izbanlarda durakları seslendiren anons sistemi çalışmamakta, çalıştığında sesi yalnızca en ön koltuklardan duyulabilmekte, sadece durağa 50 metre kala durak anonsu yaptığından işlevsiz kalmaktadır.
  • Hangi otobüsün durağa yanaştığını bildiren bir anons sistemi bulunmamakta olup otobüsler çoğunlukla kendi durağından geride yolcuları alıp gitmektedir.
  • Toplu taşıma hizmetlerine ilişkin mobil uygulamalar görme engellilerin kullandığı ekran okuyucu programlar için erişilebilir değildir.
  • Aracın kapı numarası gibi bilgiler, görme engellilerin erişebileceği Braille ve büyük yazı formatlarında mevcut değildir.

Bu alanlardaki haklarımıza ulaşabilmek için kişi veya kurum olarak dilekçe ile başvuracağız. Dahil olmak için aşağıda paylaştığımız kişi veya kurumlara göre hazırladığımız dilekçe metinlerini kendinize veya kurumunuza göre düzenleyip imzalayarak elden, posta veya resmi elektronik araçlar yoluyla ESHOT Genel Müdürlüğüne iletebilir, aldığınız evrak numaranız ile takibini sağlayabilirsiniz. Sesimizi hep bir arada duyurmak için 20-21-22 Kasım 2023 tarihlerinde dilekçe teslimini önemsiyoruz. Yapılacak her bir başvuru görme engelli yurttaşların ulaşım hakkından eşit biçimde yararlanması için bir adım olacaktır. Kampanyamıza dahil olmanızı ve yaygınlaştırmanızı bekliyoruz.

Dilekçe Örnekleri

ESHOT GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE(Bireysel)
ESHOT GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE(Kurumsal)
İletişim için EGED İzmir İl Temsilcisi: Turgay GÜMÜŞ
Tel: 05070927727

Değişim, ancak ve ancak birlikte mümkün!

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler