Doğa Hakkı Savunucuları İçin İklim Adaletine Giriş El Kitabı Yayında!

Doğa Hakkı Savunucuları İçin İklim Adaletine Giriş El Kitabı Yayında!
İklim Adaletine Giriş El Kitabı yayında!

Son 20 yılda oluşmuş bir kavram olan iklim adaletinin temel konusu, iklim değişikliğinden etkilenen farklı grupların hakları. Etkilerini giderek artar şekilde yaşadığımız iklim değişikliği karşısında, türler, ekosistemler, yerleşimler ve insanlar bu değişiklikten aynı şekilde etkilenmiyor. Bazıları bu değişikliklere daha rahat uyum sağlayabiliyor ve daha dirençliyken, diğerleri bu değişikliklere uyum sağlayamıyor ve daha kırılgan durumdadır. İklim adaleti dediğimizde iklim değişirken sadece kendimiz için değil, doğadaki tüm varlıklar için adalet talep edebilmeyi anlamalıyız.

İklim adaleti konusunu hukukçuların, sivil toplum kuruluşlarının ve doğa hakkı savunucularının gündemine getirmek ve bu konudaki kaynak eksikliğini gidermek amacıyla iklim adaletine giriş niteliği taşıyan bu el kitabı, Doğa Derneği Hukuk Danışmanı Av. Özlem Altıparmak tarafından yayına hazırlandı. İklim adaletinin tarihçesi, kapsamı ve iklim adaletine farklı yaklaşımların da tartışıldığı bu el kitabının sonunda değerlendirmeler ve önerilerle birlikte ek okuma listesine de ulaşabilirsiniz.

Doğa Hakkı Savunucuları için İklim Adaletine Giriş El Kitabına buradan ulaşabilirsiniz. İklim adaleti konusunda Doğa Derneği’nin bir diğer çalışması olan İklim Adaleti Seminerlerine ise buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler