Birinci Dünya Donut Günü 13 Kasım’da!

Birinci Dünya Donut Günü 13 Kasım'da!

13 Kasım, dünya çapında birinci Dünya Donut Günü olacak!

Hem aşırı hem yetersiz olduğumuz bir sistemde denge nerede?
Donut’ı, yaşayan gezegenin sınırları dahilinde tüm insanların ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan, 21. yüzyılda insan refahı için bir pusula olarak düşünebiliriz. Donut eşmerkezli iki halkadan oluşur: kimsenin yaşamın temel ihtiyaçlarından temel refahtın altında kalmamasını sağlayacak sosyal bir taban. Bununla birlilkte insanlığın, Dünya’nın yaşam destek sistemlerini koruyan gezegensel sınırları da gözeten bi kolektif olarak aşmamamayı sağlamak çalışmamız gereken için ekolojik bir tavan. Bu iki sınır dizisi arasında hem ekolojik açıdan güvenli hem de sosyal açıdan adil olan donut, simit şeklinde bir alan yatıyor: insanlığın gelişebileceği bir alan. Donut, Donut Ekonomisinin kalbindeki temel kavramdır.
Doughnut Türkiye Topluluğu

Dünya’nın pek çok noktasında yerel topluluklar bölgelerinde Doughnut Ekonomisini yaymak için bağımsız çalışmalar yürütüyor. Tam da bu noktada Onarım Atölyesi olarak Doughnut Türkiye Topluluğunu yaratmaya niyet ediyoruz.

Zaman içerisinde bizden de bağımsızlaşan kendi yapısını kuran bir topluluk olması hayalini kurarken bunun ilk adımını 13 Kasım’da İPA Florya Kampüs’te sizinle birlikte atmak istiyoruz.

13 Kasım, dünya çapında birinci Dünya Donut Günü olacak! Onarım Atölyesi ve Doughnut Türkiye olarak bu muhteşem süreci Türkiye’de İstanbul’da 27 küresel bölge ve topluluk işe eş zamanlı düzenleyecek olmak bizi çok heyecanlandırıyor.

Adil, onarıcı ve dağıtıcı bir ekonomin peşine hep birlikte düşeceğimiz bu günde sürdürülebilirlik ve sosyal etkinin ötesine yeni bir ekonomiye odaklanmaya gayret ediyoruz. Paneller, konuşmalar, tartışmalar ve eş zamanlı 6 atölye ile 13 Kasım’da İPA Kampüs Floryada’yız.

Tüm program detayları, atölye konuları ve kayıt olmak için buraya tıklayabilirsiniz!

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler