Küresel Mülteci Forumu 2023 Öncesi Türkiye ve MENA Bölgesi Sivil Toplum İstişaresi

2019 yılında ilk Küresel Mülteci Forumu (GRF) 17-18 Aralık tarihlerinde Cenevre’de gerçekleştirilmiştir. Forum, bir yıl önce, mülteci meselesine daha öngörülebilir, adil ve destekleyici bir müdahale için çerçeve sunmayı amaçlayan uluslararası bir anlaşma olan Küresel Mülteci Mutabakatı‘nın (GCR) onaylanmasını takip etmiştir. 2019’daki GRF, hükümetler, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum, ulusal ve uluslararası STKlar, özel sektör ve akademiden yaklaşık 3.000 kişiyi bir araya getirerek mülteci meseleleri konusunda bugüne kadar düzenlenen en büyük toplantı olmuştur. Koruma, eğitim, geçim kaynakları ve sorumluluk paylaşımı da dahil olmak üzere geniş bir yelpazede 1.400’den fazla taahhütte bulunulmuştur. 

13-15 Aralık 2023 tarihleri arasında Cenevre’de düzenlenecek olan ikinci Küresel Mülteci Forumu (GRF), BMMYK ve İsviçre’nin ev sahipliğinde ve Kolombiya, Fransa, Japonya, Ürdün, Nijer ve Uganda’nın eş başkanlığında bakanlar düzeyinde gerçekleştirilecektir. İlk GRF ve 2021’de gerçekleşen Üst Düzey Yetkililer Toplantısı’nda  olduğu gibi 2023 GRF de hükümetler ve diğer paydaşlar tarafından GCR’nin uygulanması yönünde kaydedilen ilerlemenin ve daha önce açıklanan taahhüt ve girişimlerin üzerine yenilerinin inşa edilmesi için bir fırsat olacaktır. 

Türkiye Mülteci Konseyi (TMK) ve Küresel Mülteci Ağı Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölümü (GRN MENA), mültecilerin ve ev sahibi toplulukların bakış açılarının GRF’deki tartışmalara yansıtılmasını ve politika önceliklerinin etkilenen toplulukların önceliklerine ve ihtiyaçlarına dayanmasını sağlamak amacıyla, GRF öncesinde mülteci öncelikleriyle ilgili bölgesel bir istişare düzenlemektedir.  

Bu kısa çevrimiçi anket bu istişare sürecinin önemli bir parçasıdır. Anket, mültecilerin karşılaştıkları sorunları ve bu sorunların çözülmesine yönelik önerilerle ilgili görüşleri ortaya koymak üzere hazırlanmıştır. Bu anket 26 Ekim 2023 Perşembe gününe kadar katılımcıların erişimine açık olacaktır. Alınan tüm yanıtlar, TMK ve GRN MENA ekibi tarafından analiz edilerek, cevaplayanların politika önceliklerine yönelik mevcut durumu sunacak, 7 Kasım 2023 Salı günü gerçekleşecek bölgesel istişare toplantısına ve GRF’te gerçekleşecek tartışmalara katkı sağlayacaktır.  

Türkçe: https://forms.gle/9hD2qeUeyzroB3S3A

İngilizce: https://forms.gle/2XF5Ka3yRutsdwNR6  

Arapça: https://forms.gle/XiYQkJVBNZerH28B8

Fransızca: https://forms.gle/i8MPeg7L3qgVQo449

Küresel Mülteci Forumuna yönelik TMK/GRN MENA bölgesel istişare süreci hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, lütfen bizimle iletişime geçin: [[email protected] veya [email protected]].  

Bu anketi doldurarak görüşlerinizi paylaşmak üzere zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.  

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler