Sulukule Gönüllüleri Derneği (SGD) 2023-2024 Dönemi için Gönüllülerini Arıyor!

Sulukule Gönüllüleri Derneği (SGD), 2023 Ekim-2024 Haziran döneminde, İstanbul’un Fatih bölgesinde bulunan okullarda çocuklarla ve Karagümrük’teki dernek ofisinde çocuklar ve kadınlarla yürüteceği atölyeler için kendilerini destekleyecek gönüllüler arıyor. 

Sulukule Gönüllüleri Derneği(SGD), çocukların, gençlerin ve kadınların iyi olma hallerini güçlendirmek için çalışıyor. 

Sulukule Gönüllüleri Derneği (SGD) gönüllüsü olarak katılımcıların güçlenmesine destek olabilir, kendinizi birçok alanda geliştirme fırsatı yaratabilirsiniz: 

 • Risk altındaki çocuk, genç ve kadınlarla çalışma deneyimi kazanarak, sivil toplum, sosyal hizmet uzmanlığı, sosyoloji ve psikoloji gibi alanlarda kariyer hedefinize hazırlanabilirsiniz 
 • Atölye kolaylaştırıcılığı deneyimi kazanabilirsiniz 
 • Farklı konularda eğitimler ve atölye sonrası toplantılarla alana dair bilginizi artırabilirsiniz 
 • Ekip çalışmasını deneyimleyebilir, iletişim becerilerinizi artırabilirsiniz.
 • SGD Gönüllüsü olmak nasıl bir deneyimdir, gönüllülerden okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Hangi çalışmalarda gönüllü ihtiyacı var? 

Spor ve Beden Hareketi Atölyesi 

Spor ve beden hareketleri kullanılarak gerçekleştirilen atölyelerle, çocukları beden farkındalığı, duyguları tanıma, iletişim ve empati gibi konularda güçlendirmek hedefleniyor.

Sanat Atölyesi 

Sanat atölyesi ile çocukların kendilerini çeşitli yollarla ifade etmesi, ekip olma ve sosyal ilişkiler geliştirme becerilerinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

Masal Atölyesi 

Masal atölyesi ile çocukların masal karakterlerinin yaşadığı duygu durumları ve olay örgüleri ile kendi duygularını keşfetmeleri ve yaratıcılıklarını geliştirmeleri heddefleniyor. 

Kadın Çalışmaları 

Karagümrük ve civarında yaşayan kadınlarla akademik destek çalışmaları yürütüyor, onları kadın ve çocuk hakları gibi konularda güçlendirmek hedefleniyor.

Fotoğraf Atölyesi 

Fotoğraf atölyesi ile çocukların ekip çalışmasıyla, fotoğrafçılığa dair bilgiler edinerek, farklı fotoğraf çekme tekniklerini deneyimleyip çevrelerini keşfetmeleri arzulanıyor. 

Dijital Güvenlik Atölyesi 

Gençlerin dijital haklar, güvenlik, dezenformasyon ile mücadele gibi konularda dijital okuryazarlıklarını geliştirmek ve bilgilerini çocuklara aktarmalarına aracılık etmek hedefleniyor.

Uzaktan Destek 

SGD web sitesinde yayımlanmak üzere, derneğin çalışma konularına dair literatür tarama, çeviri gibi çalışmaları kapsamaktadır. 

Sulukule Gönüllüleri Derneği (SGD) gönüllüsünün görev ve sorumlulukları nelerdir? 

 • Gönüllüsü olduğu atölyelere düzenli katılım göstermek.
 • Gönüllüsü olduğu uzaktan destek çalışmalarını düzenli ve özenli şekilde teslim etmek. 
 • Gönüllü koordinatörü ve atölye kolaylaştırıcısı ile uyumlu bir şekilde çalışmak. ● Atölye sonrasında değerlendirme formlarını doldurmak.
 • Her ay düzenli olarak yapılacak olan toplantı ve eğitimlere katılmak. Gönüllüğü süresince dahil olduğu çalışma grubundaki (Motivasyon, aylık toplantı) sorumluluklarını yerine getirmek. 
 • SGD’nin hak temelli ilkelerine saygı göstererek, çalışmalar sırasında bu ilkelere dikkat etmek. 
 • Çocuk Güvenliği Politikası prosedürlerine ve Temel Etik ve Davranış Kuralları Belgesine uymak.

Kimler Başvurabilir? 

 • Saha çalışması öncesinde 14-15 Ekim 2023, saat 10:30-17:30 arası yüz yüze gerçekleşecek oryantasyon eğitiminin tamamına katılmayı taahhüt eden,
 • 18-35 yaş arası, 
 • İstanbul’da ikamet eden (Uzaktan çalışmalar hariç) 
 • Çocuklar ve kadınlarla çalışmaya istekli olan ve ayrımcılık, toplumsal cinsiyet, şiddetsiz iletişim konularında farkındalık ve güçlendirme çalışmalarına katkı sunmak isteyen, 
 • Yukarıda yazan görev ve sorumlulukları yerine getirmeyi taahhüt eden herkes başvuru yapabilir.

Başvuru Süreci Nasıl İlerleyecek? 

Başvurular 2 Ekim 23:59’da sonlanacaktır. 

Başvurusu ilk aşamada olumlu olarak değerlendirenler ile tanışma buluşması yapılacak, ardından olumlu-olumsuz kesin olarak dönüşler 5-6 Ekim tarihleri arasında mail yoluyla iletilecektir. 

Değerlendirme aşamasında; cinsiyet dengesi, motivasyon, hak kavramına bakış açısı, düzenli katılım kriterleri temel alınacaktır. 

Gönüllülük süreciyle ilgili herhangi bir soru için SGD Gönüllü Koordinatörü ile iletişime geçebilirsiniz: [email protected] 

Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler