350.org Türkiye Ekibinden Çağrı: “Kömürsüz2030 için Harekete Geç!”

Yaşam alanlarının kömür karşısında tahribatına dur diyen 17 kurum ortak bir kampanya başlattı: Kömürden Adil Çıkış hemen şimdi! Kömürden adil çıkış talep etmek için sen de harekete geç, kampanyaya katıl.

Dünya, iklim krizini derinleştiren kömürü terk etmeye hazırlanıyor. Ülkeler, ya kömürlü termik santrallerini kapatıyor ya da kademeli olarak kapatmanın planlarını yapıyor.

Bu topraklarda yarım asırdan fazla elektrik üretimi için kullanılan kömürlü termik santraller, hem toplumsal hem de ekolojik büyük tahribatlara yol açtı. Bu santrallerden kaynaklı hava kirliliği 1965-2020 yılları arasında 4.8 trilyon TL sağlık maliyetine ve 196.091 erken ölüme neden oldu. 

Kömür madenciliği ise, tüm bu tahribatların ortasında kendisine yaşam alanı kalmayan yöre halkını göçe zorluyor.

Gezegenimiz açısından ise kömürlü termik santraller ekolojik tahribatın yanında iklim krizinin de baş sorumlularından biri. Gelecek kuşaklara daha temiz bir dünya bırakmak ve insanca çalışma koşulları yaratmak istiyorsak, vadesi dolmuş bu kirli teknolojiyi artık bırakmak zorundayız.

Karar alıcılardan, kimsenin işsiz, güvencesiz, sağlıksız, enerjisiz kalmadığı planlı ve kademeli; ekolojik, ekonomik, sosyal açıdan adil bir kömürden çıkış planı hazırlamasını talep ediyoruz.”

Kampanyayı imzalamak için buraya tıklayınız.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler